Koszyk 0

Mistrzowie polskiego kryminału, cz. I: Męski punkt widzenia

Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro skończyły się już kilka dni temu… Pozostając jednak wciąż na fali olimpijskiego entuzjazmu, warto przypomnieć, że każda dziedzina życia ma swoich mistrzów – ma ich więc i literatura kryminalna. Jesienią będziemy się starali stworzyć mini-galerię prawdziwych tytanów kryminału. Zaczynamy już dzisiaj – przed Wami piszący Panowie!

Czubaj: era profilera

Najsłynniejsza stworzona przez Mariusza Czubaja postać przełamuje stereotyp bohatera kryminału. Wielu czytelników wciąż bowiem uważa, że we wszystkich powieściach kryminalnych w centrum uwagi znajduje się genialny detektyw albo sprytny policjant. A tu psikus! Rudolf Heinz, który po raz pierwszy pojawił się na łamach wydanej w 2008 r. 21:37, jest profilerem policyjnym i… człowiekiem po przejściach. Jego żona zginęła w wypadku, syn dorasta i nie sposób się z nim dogadać… Kobiety? Szkoda gadać. Po godzinach uprawia karate i gra w zespole rockowym. A w pracy…

W pracy nie ma lekko – los chce, że zazwyczaj na jego drodze stają psychopatyczni seryjni mordercy. Wszystko rozgrywa się w przeróżnych okolicznościach, poprzez które Czubajowi udaje się niebanalnie sportretować współczesną Polskę, nasze społeczeństwo i stosunki w nim panujące. Wspomniana już „21:37” to historia powiązań między żoliborskim seminarium i znanymi biznesmenami. Katastrofa smoleńska stanowi tło wydarzeń Zanim znowu zabiję, zaś w Piątym Beatlesie pojawiła się polska sportowa impreza stulecia, czyli Euro 2012. Ta druga powieść opowiada o skomplikowanej sprawie, która okaże się ostatnią w profilerskiej karierze Rudolfa Heinza. Ale zdecydowanie nie ostatnią w karierze Mariusza Czubaja.

Powieścią Martwe popołudnie, która w ręce czytelników trafiła w roku 2014, Mariusz Czubaj powołał bowiem do życia nowego bohatera – Marcina Hłaskę. Znów nie klasycznego detektywa, znów nie komisarza – Hłasko to specjalista do spraw bezpieczeństwa i ekspert zajmujący poszukiwaniem osób zaginionych. W „Martwym popołudniu” trafia w centrum wydarzeń, które objawia się na pograniczu wielkiej polityki, biznesu i kryminalnego półświatka. Łatwo nie będzie… W najnowszej, zapowiadanej na październik książce Czubaja, „R.I.P.”, Hłasko będzie się zaś musiał wybrać na Mazury, by odnaleźć siostrzenicę wpływowej prawniczki i… rozwikłać zagadkę zniknięcia swojego ojca. Emocje gwarantowane!

Krajewski: krwawy Wrocław w stylu retro

Nie zawsze głównym bohaterem powieści kryminalnej jest człowiek. W przypadku książek Marka Krajewskiego można chyba zaryzykować stwierdzenie, że główną rolę grają w nich Wrocław i Lwów z okresu międzywojnia i wczesnych lat powojennych (w niektórych tomach – także inne zakątki Polski). Wszyscy czytelnicy i krytycy podkreślają doskonałą pracę autora w zakresie niezwykle wiernego odtworzenia topografii i atmosfery miejskiego życia z tamtych czasów. W tak niesamowicie pieczołowicie wykreowanej scenerii do akcji wkraczają postaci budzące na pierwszy rzut oka raczej politowanie niż podziw.

Eberharda Mocka, doświadczonego przez los oficera policji, poznajemy na kartach powieści Śmierć w Breslau, wraz z autorem dosłownie wyciągając go z… domu publicznego. Wraz z innym policjantem, Herbertem Anwaldtem, przyjdzie mu rozwiązać zagadkę makabrycznego morderstwa młodej wrocławskiej arystokratki. Mock w Breslau poświęci się jeszcze wielu tajemniczym przypadkom, m.in. opisanej w Dżumie w Breslau sprawie zabójstwa wrocławskich prostytutek, o które sam zostanie oskarżony...

Zdaje się, że Krajewski bardzo lubi taki typ bohatera: mężczyzna po przejściach, o mrocznej przeszłości… W kolejnych tomach z Mockiem spotyka się bowiem jego polskie alter ego – Edward Popielski – lwowianin ze smykałką do zagadek matematycznych, podobnie jak Mock nieco niesubordynowany (w Liczbach Charona zostaje wyrzucony z policji). W pewnych sytuacjach okaże się jednak niezastąpiony. Wydana w 2015 r. Arena szczurów, osadzona w powojennej rzeczywistości Pomorza, to jak dotąd ostatnia powieść Krajewskiego. Czym nas jeszcze zaskoczy?

Wroński: kryminalne zagadki (przedwojennego) Lublina

Ekscentrycznego pana z charakterystycznym wąsem i w tweedowej marynarce spotkać można dość często w lubelskich miejscach z duszą. Marcin Wroński lublinianom jest w ogóle dość dobrze znany – ceni się go tam przede wszystkim za skuteczną promocję miasta przez osadzenie w nim akcji swoich kryminalnych powieści. Pisarz ten czytelników swoich zabiera jednak nie tylko w podróż przestrzenną, ale i na wędrówkę w czasie – pisze bowiem kryminały retro, bazując na lubelskich kronikach policyjnych z okresu międzywojnia.

Lubelskie uliczki przemierzamy w poszukiwaniu dowodów i poszlak z komisarzem Zygą Maciejewskim, lubiącym wypić, bezwzględnym i niepozbawionym wisielczego humoru policyjnym oryginałem. Czytelnicy poznali go już przy okazji książkowego debiutu Wrońskiego, Morderstwo pod cenzurą, gdzie zmierzyć się musiał z tajemnicami uwikłanych w zbrodnię tuz lubelskich mediów lat 30. Fani komisarza Maciejewskiego ostatnio cieszyć się mogli premierą najnowszej poświęconej mu powieści, Portret wisielca. To trzymająca w napięciu historia z wątkiem uniwersyteckim, dająca wgląd w wielokulturowy charakter Lublina lat 30. XX wieku i problemów z jakim jego społeczność borykała się na co dzień.

Jak znamy Wrońskiego – Zyga nie powiedział jeszcze ostatniego słowa….

Miłoszewski: prokurator Szacki i… co dalej?

Ku rozpaczy wielbicieli swojej prozy Zygmunt Miłoszewski, powieścią Gniew zamykając serię o prokuratorze Teodorze Szackim, ponoć na dobre pożegnał się z kryminałem. Autor stwierdził, że czas na coś innego, świeżego, na nowy gatunek w jego dorobku – i zapewne ma słuszność. Choć trzeba przyznać, że polski kryminał straci na tej decyzji niesamowitą pisarską osobowość…

To właśnie od Miłoszewskiego często zaczyna się swoją przygodę z tym typem literatury. Stworzył on bowiem bodaj najbardziej wyrazistą polską postać literacką w ostatnich latach w ogóle, nie tylko na kryminalnym polu. Zmęczonego i nieco znużonego dotychczasowym życiem prokuratora Teodora Szackiego poznajemy w upalny dzień na kartach znakomitego, trzymającego w napięciu Uwikłania. Sporo tu eksperymentalnej, kontrowersyjnej psychologii, demonów sprzed lat, zaskakujących zwrotów akcji – a wszystko to w oprawie bardzo nowoczesnej, gdzieś na ruchliwych ulicach Warszawy, w jej hipsterskich kawiarniach, ze smartfonami i tabletami w kieszeniach bohaterów. Oprócz kryminalnych zagadek oglądanych z perspektywy prokuratorskiej jesteśmy też świadkami przemian, jakim ulega Szacki i jego życie osobiste. Nie będzie chyba tajemnicą, że nie są to raczej zmiany na lepsze…

Warto też dodać, że cała trylogia o Szackim – do której obok „Uwikłania” zalicza się także Ziarno prawdy i wspomniany na początku „Gniew” - doczekała się doskonałej wersji audio. Czyta Robert Jarociński – i robi ogromne wrażenie.

Pisząc o polskim kryminale w męskim wydaniu, nie sposób nie wspomnieć o Remigiusz Mrozie, na którego nową powieść Immunitet czekamy, Robercie Małeckim (jego nowość Najgorsze dopiero nadejdzie ukaże się pod koniec września), Wojciechu Chmielarzu, Ryszardzie Ćwirleju. W listopadzie na miłośników gatunku czekać będzie zbiór opowiadań jedenastu najlepszych pisarzy kryminalnych w Polsce "Rewers", czyli podróż po mrocznej stronie polskich ulic, zaułków i dzielnic, po kraju nierozwikłanych zabójstw, zdrad i tajemnic przeszłości.

A jakie są Wasze propozycje? Kto jeszcze zasługuje na tytuł mistrz kryminału? :)

Autor: Katarzyna Lipska

Idealna 1 Idealna Magda Stachula
31,06 34,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Piąty beatles 1 Piąty beatles Mariusz Czubaj
29,27 34,99
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Wampir 1 Wampir Wojciech Chmielarz
31,06 34,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czytanie z kości 1 Czytanie z kości Jakub Szamałek
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Doktor Jekyll i pan Hyde 1 Doktor Jekyll i pan Hyde Robert Louis Stevenson
9,84 11,90
Rabat 17% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Za progiem grobu 1 Za progiem grobu Andrzej Ziemiański
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czarny Wygon. Bisy 1 Czarny Wygon. Bisy Stefan Darda
29,28 32,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Tracę ciepło 1 Tracę ciepło Łukasz Orbitowski
42,66 44,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Karaluchy (CD) 1 Karaluchy (CD) Jo Nesbo
40,81 49,90
Rabat 18% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Bez pożegnania 1 Bez pożegnania Harlan Coben
30,71 34,50
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Wieża milczenia 1 Wieża milczenia Remigiusz Mróz
26,69 29,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Z tej samej krwi 1 Z tej samej krwi Tobias Olsson
31,14 34,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ofiara w środku zimy 1 Ofiara w środku zimy Mons Kallentoft
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Krymina 1 Krymina Marek Sieprawski
30,40 32,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień 1 Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień David Lagercrantz
29,99 39,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Oskarżenie 1 Oskarżenie Remigiusz Mróz
29,93 39,90
Rabat 25% Przedsprzedaż, Premiera 27.09.2017 r.  
Niespokojni zmarli Polecamy 1 Niespokojni zmarli Simon Beckett
29,99 39,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
13 powodów 1 13 powodów Jay Asher
31,95 35,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Co nas nie zabije 1 Co nas nie zabije David Lagercrantz
35,59 39,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
I nie było już nikogo 1 I nie było już nikogo Agatha Christie
18,68 24,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Prom 1 Prom Ove Logmansbo
31,15 35,00
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czarne narcyzy 1 Czarne narcyzy Katarzyna Puzyńska
28,50 38,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Miraż 1 Miraż Jack Du Brul Clive Cussler
7,49 9,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Mock 1 Mock Marek Krajewski
32,84 36,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Prokurator Polecamy 1 Prokurator Paulina Świst
26,18 34,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Inwigilacja 1 Inwigilacja Remigiusz Mróz
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pogromca lwów 1 Pogromca lwów Camilla Lackberg
26,24 34,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni