Koszyk 0
Opis:
Paul Sheldon jest autorem poczytnych tandetnych romansideł. Jego cykl o Misery Chastain zdobył ogromną popularność. Autor miał jednak już dość swojej bohaterki i w ostatniej powieści ją uśmiercił. Teraz postanowił zająć się pisaniem poważniejszych książek. Pewnego razu podczas zamieci śnieżnej jadąc po pijanemu samochodem uległ poważnemu wypadkowi. Odzyskał przytomność dopiero w stojącym na odludziu domu Annie Wilkes, byłej pielęgniarki uwielbiającej jego książki o Misery ... Pobyt w domu Annie zamienia się w prawdziwy koszmar, gdy kobieta wraca z miasta z ostatnią książką Paula... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Stephen King
  • 2011
  • 0
  • 366
  • 200
  • 140
  • *, 97883-7648-6130
  • 9788376486130
  • ZA622

Recenzje czytelników

Dramat choroby

Ocena:
Autor:
Data:
S. King w doskonały sposób ukazuje wszystkie emocje głównego bohatera. Do tego uświadamia jak niebezpieczni mogą być ludzie z zaburzeniami psychicznymi. Czytając Misery można prawie odczuć na własnej skórze tortury, jakie zostały zafundowane Paulowi Sheldonowi. Nakreślenie akcji jest naprawdę mistrzowskie. Szczerze polecam miłośnikom mocnych wrażeń.
Czy ta recenzja była przydatna?

"Nie zdenerwujesz mnie już nigdy więcej, prawda ? "

Ocena:
Autor:
Data:
Książki, w których główną rolę odgrywają pisarze są bardzo popularne u wielu autorów. Bardzo często (wręcz nagminnie, chciałoby się powiedzieć) po ten motyw sięga również Stephen King. Kierując się zasadą mówiącą mniej więcej: „Pisz o tym, na czym się znasz”, autor bardzo często umieszcza pisarzy w swoich powieściach i w mniejszym lub większym stopniu nadaje im własne wady i zalety. Ponieważ zaś zna się na swojej pracy w większości wypadków wynik jest bardzo pozytywny ...

Sam King jest uznawany za mistrza obyczajowej strony swoich powieści – znakomicie obnaża ludzką psychikę ze wszystkimi przywarami, o których czasem strach nawet pomyśleć. Z tego powodu bardzo dobrze wychodzą mu wielowątkowe książki przedstawiające całe społeczności i ich wzajemne korelacje („Sklepik z Marzeniami” czy „ Bastion”). Z drugiej strony autor potrafi również skupić się na jednej postaci w konkretnym miejscu czy sytuacji nawet przez całą książkę („Gra Geralda”). Psychologiczny aspekt sprawia jednak, że często pada zarzut zbyt wolnej akcji, zwłaszcza ze strony czytelników sięgających po Kinga po raz pierwszy. Właśnie takim czytelnikom w pierwszej kolejności należy polecić „Misery”.

Już na samym początku, bez zbędnych wyjaśnień pisarz Paul Sheldon budzi się w nieznanym mu miejscu a towarzysząca mu kobieta twierdzi, że uratowała go z wypadku samochodowego. Dlaczego jednak nie zabrała go do szpitala i zamyka jego sypialnię na klucz? Dlaczego pisarz od pierwszej chwili ma wrażenie, że wpadł po uszy w tarapaty? Wreszcie, dlaczego Annie, rzekomo najbardziej zagorzała i najwierniejsza fanka Sheldona, sprawia wrażenie niezrównoważonej psychicznie? Na te i inne pytania czytelnik pozna odpowiedź wraz z kolejnymi stronami.

Akcja jest wartka już od samego początku, ogromnym plusem jest napięcie budowane z każdym kolejnym rozdziałem. Bardzo sugestywne opisy pozwalają niejako wczuć się w rolę ofiary. King potrafi wywołać strach w najprostszych czynnościach, ukazując zarazem, do czego może być zdolny człowiek - nie tylko zresztą chory człowiek. Sporo miejsca zajmują moralne rozmyślania naszego więźnia (czy byłby gotów poświęcić kogoś by żyć, czy jest gotowy zabić swoją oprawczynię oraz czy tak naprawdę zachował jeszcze sens życia). Trudno znaleźć drugiego takiego twórcę, który potrafiłby manipulować pisarskim obrazem w taki sposób, że zaczynamy zastanawiać się jak bardzo znienawidzonym przedmiotem może stać się zwykłe łózko czy maszyna do pisania, o elektrycznych nożach i siekierach nie wspominając. Podróże Paula po domu pokazują też, jak bardzo niebezpieczna może być obsesja, zwłaszcza połączona z chorobą. Wielki plus należy się zarówno za akcję jak i bohaterów oraz znakomite opisy. Książkę czyta się bardzo szybko i pozostawia ona pewne sugestywne obrazy w pamięci.

Sam autor nie byłby jednak sobą, gdyby chodziło mu tylko o przerażenie odbiorcy. Podczas tych krótkich momentów, gdy Sheldon ma możliwość odetchnąć od Annie, mamy szansę wraz z bohaterem zastanowić się nad sensem bólu i walki o życie za wszelką cenę. Zapewne większość czytelników choć raz zastanowi się co zrobiłaby/ zrobiłby na miejscu Paula Sheldona. To utożsamienie się z bohaterem tylko dodatkowo pogłębia naszą ciekawość oraz przyjemność z czytania. Jak więc w obliczu tak dobrej fabuły wypada zakończenie? Choć często jest to najsłabszy punkt u Kinga, to w „Misery” nie jest najgorzej. Rzeczywiście, pod koniec autor momentami trochę za bardzo fantazjuje. Może nie jest to zbyt realistyczne, ale idąc tokiem myślenia Annie- na pewno uczciwe. Zakończenie jest też niepewne aż do epilogu i mimo, że nie powala na kolana, to również nie rozczarowuje. Po prostu rzetelna końcówka.

Książkę polecam każdemu, od miłośników akcji i horroru ( czy raczej napięcia i strachu, bowiem próżno szukać tu potworów, może za wyjątkiem jednej ogromnej pielęgniarki) poprzez wielbicieli Kinga i jego wnikliwej psychoanalizy bohaterów aż po osoby szukające niesprecyzowanej lektury. W szczególności polecam ją jednak tym, którzy uważają, że u Kinga zawsze przynajmniej aż do połowy książki wieje nudą. Będą mile zaskoczeni.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena