Koszyk 0
Opis:
Lili i Julian spotykają się w music-hallu „Rex” i zawiązują znajomość, która z niewinnego flirtu przeradza się we wzajemną fascynację. Lili jest znudzona spokojnym rodzinnym życiem. Szuka dojścia do bohemy artystycznej, próbuje być zawsze au courant z modą, literaturą, lokalami, w których bywać wypada. Rozdarta pomiędzy wymaganiami, jakie stawia przed nią pozycja ż ... ony adwokata i damy z dobrego towarzystwa, a tęsknotami za niemoralnym, ekscytującym, swobodnym życiem. Julian to początkujący pracownik działu reklamy pisma „Bluszcz”, zmagający się z problemami finansowymi i aspirujący do sławy poeta, który wciąż mieszka z ciotką i wszędobylską służącą Andzią. Kochankowie planują wspólny wyjazd do Paryża. Pragnienia bohaterów okazują się jednak mrzonkami w obliczu nadciągającej wojny… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Sylwia Zientek
  • 2015
  • 1
  • 312
  • 206
  • 135
  • 978838015-070-6
  • 9788380150706
  • ZCTFP

Recenzje czytelników

Niebanalna opowieść o niebanalnych bohaterach

Ocena:
Data:
Miraże opowiadają historię romansu Juliana i Lili. Pary bliskich sobie ludzi, którzy żyją w latach trzydziestych dwudziestego wieku w przedwojennej Warszawie, która jest dziś znana jedynie z opowiadań i starych zdjęć.

Sylwii Zientek udało się na kartach swojej książki przekazać klimat i atmosferę tamtych lat. Opisać sposób, w jaki żyli Warszawiacy tamtego okresu. Jej powieść jest piękną podróżą do czasów Ziemiańskiej, Adrii i wielu innych kawiarni tamtej Warszawy ... To wędrówka po ulicach Paryża Wschodu z jego kamienicami, brukiem, zapachem i gwarą jego mieszkańców.


Bohaterowie książki są sobą zafascynowani, łączą ich pasje, miłość do poezji i zachłanność na życie, na zmianę, na nowość, na emocje. Różni pochodzenie i zasób portfela. Nie przeszkadza im to jednak w snuciu wspólnych marzeń i planów, i dzieleniu wspólnych emocji.

Powieść Miraże podobnie jak etymologia tytułowego słowa mają wielowymiarowy charakter i znaczenie. Ta historia jest nie tylko beztroskim, szalonym romansem, ale i opowieścią o indywidualnych pragnieniach oraz cierpieniu.

To piękna i jednocześnie bolesna opowieść o braku akceptacji, wrogości wobec osób, które chcą żyć wbrew powszechnie przyjętym zasadom i konwenansom. Miraże są historią o tym, że dążąc do spełnienia marzeń i do życia w zgodzie z własnymi przekonaniami, często jesteśmy boleśnie ranieni i ośmieszani. Jednak nasze wewnętrzne przekonanie o słuszności dokonanego wyboru jest wielką siłą dla zgnębionej duszy, by się nie poddawać i uparcie dążyć do celu.

Najnowsza książka Sylwii Zientek zawiera w sobie wszystko, co powinna konsolidować w sobie powieść o czymś ważnym i wartym uwagi. O problemie godnym dyskutowania i nagłaśniania. Dodatkowo wzbogaca ją pięknie odmalowane tło historyczne i społeczne, a losy głównych bohaterów idealnie się ze sobą splatają, tworząc niebanalną i ważną historię.

Po lekturze Miraży smuci tylko to, że wielowątkowa historia opisana w powieści umiejscowiona w tak odległym czasie, w gruncie rzeczy jest historią nad wyraz aktualną, jeśli spojrzeć na nią od strony zawartego w niej problemu.

Miraże skłaniają do refleksji, bawią i smucą równocześnie, dając czytelnikowi poczucie dobrze wykorzystanego czytelniczego czasu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wolność uczuć, wolność ciała

Ocena:
Autor:
Data:
Chociaż nie mogę wyjaśnić Wam dlaczego, to wiedzcie, że „Miraże” to coś więcej, niż historia zakazanego uczucia. Autorka skupiła się na temacie marginalizowanym; na trudnych i bolesnych doświadczeniach, gdy wrogiem staje się własne ciało. „Miraże” opowiadają o ogromnej potrzebie bliskości, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i seksualnej. To również powieść, która nie tylko opowiada o przeszłości, ale i wrzuca w tę przeszłość czytelnika ... Jeżeli macie ochotę wczuć się w ducha Skamandrytów i poznać nietypową, chociaż bardzo aktualną, historię o złośliwości losu i próbie walki z nim, to trafiliście idealnie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena