Koszyk 0
Opis:
Jacek Kaczmarski stanowi fenomen we współczesnej poezji. Jego twórczość już od debiutu pod koniec lat 70. XX wieku angażuje emocjonalnie Polaków, którzy również dziesięć lat po śmierci Poety (10 kwietnia 2004 roku) tłumnie gromadzą się na koncertach jego wyjątkowych piosenek, inspirujących różnych artystów. Aby jak najpełniej odnieść się do niezwykłej popularności Jacka Kaczmarskiego, autorka zaprosiła do rozmów osoby ... towarzyszące mu na różnych etapach życia i znające go poprzez różnorodne aspekty wspólnych fascynacji. Wywiady, zamieszczone w książce, niewątpliwie staną się źródłem wielokierunkowych inspiracji dla Czytelników tej książki podczas indywidualnych poszukiwań tego, co stanowi wartość w twórczości Jacka Kaczmarskiego. Książka jest bogata w materiał ikonograficzny (reprodukcje obrazów rodziców Jacka Kaczmarskiego, artystów malarzy, a także zdjęcia i rysunki z archiwum rodzinnego Alicji Delgas, Muzy i towarzyszki ostatnich lat życia poety, oraz Zbigniewa Łapińskiego, wybitnego akompaniatora i kompozytora wielu piosenek Tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński). W książce znajdują się także rozmowy z Kazimierzem Wojtańcem, przyjacielem z okresu studiów na polonistyce warszawskiej oraz z Krzysztofem Nowakiem, znawcą twórczości i redaktorem wydań płytowych dzieł Jacka Kaczmarskiego. Ostatni rozdział stanowią rozmowy z młodymi wokalistami, muzykami, odtwórcami głównych ról w spektaklach, opartych na twórczości Jacka Kaczmarskiego. O Jacku Kaczmarskim opowiadają m.in.: Alicja Delgas Zbigniew Łapiński Kazimierz Wojtaniec Krzysztof Nowak Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • twarda
Mniej Więcej
  • Katarzyna Walentynowicz
  • 2014
  • 400
  • 243
  • 172
  • 978-83-11-13128-6
  • 9788311131286
  • ZBEB2

Recenzje czytelników

Kaczmarski w duszy gra

Ocena:
Autor:
Data:
Bard niepokorny. Twórca oryginalny. Estetyczny patriota. Emigrant. Wierny i niewierny Zanurzony w historii. Głos rozpoznawalny. Jak to wszystko znalazło się w jednym człowieku. Może książka Katarzyny Walentynowicz pomoże w zrozumieniu drogi jacka Kaczmarskiego
Czy ta recenzja była przydatna?

Mimochodem o Kaczmarskim

Ocena:
Autor:
Data:

W tym roku w kwietniu minęło 10 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego, poety, pisarza, kompozytora, piosenkarza i autora tekstów powszechnie kojarzonego z Solidarnością i stanem wojennym, oraz ze słynną piosenką „Mury”. Właśnie z tej okazji ukazała się książka "Katarzyny Walentynowicz Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim". Jako że należę do pokolenia ’85 to postać Kaczmarskiego była mi troszkę obca, coś tam słyszałam, Mury śpiewałam, ale byłam za młoda ... aby właściwie odbierać jego twórczość. Zresztą wtedy był on dla mnie główne piosenkarzem.

Mimochodem to zbiór kilku obszernych rozmów, jakie przy różnych okazjach przeprowadziła Katarzyna Walentynowicz, polonistka, znawczyni i pasjonatka twórczości poety. Wśród przepytywanych znalazły się osoby z bliskiego kręgu znajomych i przyjaciół Kaczmarskiego oraz zwycięzcy konkursów poetyckich ku pamięci poety, wielbiciele jego twórczości.

Książkę otwiera rozmowa z partnerką życiową poety Alicją Delgas, spadkobierczynią Jacka, która prowadzi archiwum rodzinne Kaczmarskich. Jest to bardzo osobista i szczera rozmowa. Alicja opowiada o tym jak to jest żyć z wielkim artystą, opowiada o rodzicach i dziadkach Kaczmarskiego oraz ich twórczości; wyjaśnia, na czym polegał podział w wychowaniu Jacka; jaki w nim mieli udział rodzice a jaki dziadkowie. Jednocześnie łamie od dawna pokutujący pogląd jakoby rodzice – artyści nie byli zainteresowanie wychowaniem syna i podrzucili go dziadkom. Delgas nie stroni od tematów trudnych, wspomina o problemie alkoholowym Jacka o jego chorobie i decyzjach, jakie wtedy podejmował(rezygnacja z operacji), o jego poglądach religijnych i o decyzjach związanych z pogrzebem. Wiele ciepła zawierają wspomnienia z ich wspólnego życia, które nie należało do łatwych.

Rozmowa ze Zbigniewem Łapińskim, pianistą, akompaniatorem i jednym z członków słynnego tria, obok Kaczmarskiego i Gintrowskiego również nosi znamiona osobistej. Sporo tu informacji o technicznych sprawach związanych z opracowaniem i przygotowaniem kolejnych programów i koncertów. Łapiński opowiada o cechach świetnego akompaniatora i o początkowych trudnościach z tym związanych. Pianista nie stroni od tematów trudnych: problemach z alkoholem, życiem po udarze, życiu artysty i jego rodzinie, o pogodzeniu tych światów.

Bardzo mi przypadła do gustu rozmowa z Kazimierzem Wojtańcem, polonistą, przyjacielem Kaczmarskiego z lat studiów na polonistyce warszawskiej, znawca jego twórczości. Sporo tu anegdot z życia studenckiego oraz prób interpretacji kilku wierszy i twórczości Kaczmarskiego. Dowiedziałam się, dlaczego na pogrzebie Kaczmarskiego był wieniec w kształcie piłki nożnej i jakie znaczenie miał on dla Jacka. Wojtaniec wspomina o kobietach poety o pierwszych dziewczynach i o pierwszej żonie Ince Kadryś i ich ślubie. Tu też nie brak tematów trudnych, szczególnie związanych z zachowaniem Jacka w czasie postępującej choroby.

Ciekawa dla mnie była też rozmowa z Krzysztofem Nowakiem, znawcą i dokumentalistą dorobku Jacka Kaczmarskiego. Jest to osoba, która zna wszystkie utwory poety, pamięta nawet o tych, które umknęły jemu samemu. Jemu zawdzięczamy ogromne wydanie Antologii dzieł Kaczmarskiego liczącej ponad tysiąc stron. Nowak opowiada o swej fascynacji tekstami Kaczmarskiego o sposobie docierania o jego twórczości w stanie wojennym i o pierwszym spotkaniu z nim. Przybliża proces pracy nad kolejnymi antologiami wierszy Kaczmarskiego i podkreśla ich braki. Opowiada, na czym polega trudność wydania jak najdokładniejszych wersji wierszy Kaczmarskiego.

Książkę zamyka rozdział Rytmy nieskończoności Jacka Kaczmarskiego zawierający rozmowę z młodymi artystami, pasjonatami twórczości Kaczmarskiego. Opowiadają, co wniosła w ich życie twórczość poety oraz jak przygotowują się do konkursów. Rozdział rozpoczyna i zamyka wspomnienie córek Alicji Delgas; Niny i Vienny.

Dodatkowym atutem książki jest moc zdjąć często wcześniej niepublikowanych pochodzących z prywatnych albumów rozmówców.

Myślę, że książka jest świetnym uzupełnieniem biografii Kaczmarskiego autorstwa Krzysztofa Gajdy.


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena