Koszyk 0
Opis:
Do pewnej bydgoskiej galerii sztuki trafiają akty pięknej rudowłosej kobiety. Z pozoru zwykłe obrazy stają się przyczyną serii okrutnych zabójstw. W centrum dramatycznych wydarzeń znajduje się Jan Wirski – właściciel restauracji, miłośnik dobrej kuchni i kinoman. Wirski, który po latach wrócił do rodzinnego miasta, pragnie spokojnego życia, lecz jego mroczna przeszłość ... i rodzinne koneksje sprawiają, że musi się zająć rozwiązaniem ponurej zagadki wstrząsających Bydgoszczą zbrodni. Co wspólnego mają ze sobą córka senatora, alkoholik malujący szyldy, młody gangster i jego ukochana żona? Jak daleko każde z nich może się posunąć w imię miłości, uczucia, które nie tylko uwzniośla, ale też zabija? Miłość i zbrodnia to motory napędowe gęstej, mrocznej, przesyconej erotyzmem powieści rozpoczynającej Serię z Łuczniczką Tadeusza Oszubskiego. Tadeusz Oszubski: (ur. 13 stycznia 1958 w Bydgoszczy) Zadebiutował zbiorem wierszy Zostawiliśmy skrzydła w szatni. Specjalizuje się w literaturze grozy oraz publikacjach dotyczących zjawisk niewyjaśnionych. Opublikował m.in. powieść Sfora, nominowaną do Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz zbiór opowiadań "Drapieżnik", za który otrzymał nagrodę Wydawnictw Bertelsmann Media - w II Konkursie na Polską Prozę Współczesną. Jest współautorem zbioru reportaży pt. Niewyjaśnione zjawiska w Polsce, który otrzymał nominację do nagrody dziennikarskiej Grand Press 2003. Stale publikuje w Expressie Bydgoskim. Współpracował z wieloma czasopismami m.in. Czwarty wymiar, Nieznany Świat, publikował opowiadania w Feniksie i Nowej Fantastyce. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Erica
 • miękka
Mniej Więcej
 • Tadeusz Oszubski
 • 2015
 • 1
 • 336
 • 205
 • 140
 • 9788364185-80-9
 • 9788364185809
 • ZCRWJ

Recenzje czytelników

Pasjonująca powieść o miłości i śmierci w polskim mieście

Ocena:
Autor:
Data:

Tadeusz Oszubski znany był dotąd głównie z pisania literatury grozy i fantasy. Jego „Miłość”, pierwsza fabuła z zapowiadanej przez Instytut Wydawniczy Erica „Serii z Łuczniczką”, jest często przedstawiana jako powieść kryminalna tylko dla dorosłych. Słuszne założenie, bo trzeba dojrzałości do tej lektury, lecz nie tylko z powodu zawartych w „Miłości” scen zadawania śmierci i aktów seksualnych. Mianowicie, wyłącznie dojrzały czytelnik odczyta to ... co autor ukrył pod powierzchnią dramatycznych zdarzeń. Z takich powodów „Miłość” nie jest kolejnym kryminałem wyłącznie dla mężczyzn.
Oszubski skonstruował fabułę bardzo inteligentnie, bo z jednej strony trzyma czytelnika w napięciu, z drugiej zaś interesująco wyjaśnia, co napędza wielu mężczyzn do działania. Autor zręcznie nakreślił psyche powieściowych postaci. Osobowości Wirskiego, Marczyka i Klima skrajnie się różnią, ale uczucia są dla każdego z nich bardzo ważne. Bohaterowie „Miłości” mają swoje ambicje i pasje, ale w ostatecznym rachunku, to miłość okazuje się dla nich najważniejsza.
Autor osadził fabułę współcześnie w modnych ostatnio realiach miasta na polskiej prowincji. Po Wrocławiu, Gdańsku i tak dalej przyszedł czas na Bydgoszcz. Z tym że uleganie modzie przez Oszubskiego ma akurat sens, bo mieszka on w tym właśnie mieście i jako dziennikarz zna je od podszewki. Jednocześnie autor wytycza granicę między faktami a fikcją zastrzegając się na wstępie książki, że przedstawionych tam postaci i zdarzeń nie należy utożsamiać z tymi z rzeczywistości.
O czym mówi fabuła? Najpierw ktoś wystawia na widok publiczny obrazy przedstawiające nagą kobietę o charakterystycznej urodzie namalowaną realistycznie, więc do rozpoznania, niczym na fotografii. To zdarzenie jest zapalnikiem, odpala bombę demolującą życie wielu osobom. Zaczynają ginąć kobiety, a ich okaleczone zwłoki ktoś porzuca w widocznych miejscach. Fabuła toczy się coraz szybciej, włącza się przypadek, a może przeznaczenie, które niczym pętla zaciskają się na bohaterach powieści. I nagle okazuje się, że to przeszłość daje o sobie znać, jej zapomniane grzechy. Nad sytuacją stara się zapanować główny bohater powieści Jan Wirski, właściciela restauracji z esbecką przeszłością. Na losy jego i innych postaci wpływa tytułowa miłość, z tym że cena spełnienia jest rozmaita.
Eros i Tanatos rządzą światem opisanym przez Oszubskiego w „Miłości”, gdzie niczym w greckiej tragedii za każdy uczynek trzeba płacić. Powieść nie jest klasycznym czarnym kryminałem, jest daleko mroczniejsza, a przy tym Oszubski proponuje świeżą, autorską koncepcję narracji. W tej kryminalnej powieści dla bardzo dorosłych miłość przybiera wiele form. Jak daleko można posunąć się w imię uczuć? Oszubski mówi w swej powieści wprost, że miłość uwzniośla, ale też zabija. Ta godna polecenia książka opowiada nam o mrocznej stronie uczuć, o emocjach zbierających krwawe żniwo.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kryminalna powieść o konsekwencjach skrajnych emocji

Ocena:
Autor:
Data:
„Miłość”, nowa powieść kryminalna Tadeusza Oszubskiego, z rozdziału na rozdział eskaluje napięcie. Przykuwa uwagę czytelnika nagłymi zwrotami akcji, scenami przemocy i seksu, a przy tym w pogłębionej formie ukazuje emocje wielu postaci. Nie jest to powieść detektywistyczna, choć zagadek w niej sporo. Nie jest to również klasyczny „czarny kryminał”,choć główny bohater, Jan Wirski, musi samotnie ustalić zagrożenie i stawić mu czoła. „Miłości” najbliżej do obszaru literatury noir ...
W „Miłości” pod dynamiczną fabułą kryje się analiza zachowań trzech mężczyzn, których różni wiek, pochodzenie i konstrukcja psychiczna. Główny bohater powieści i całego zapowiadanego cyklu „Seria z Łuczniczką”, a więc Jan Wirski, jest po sześćdziesiątce. Dziś to współwłaściciel restauracji cieszącej się powodzeniem, ale w czasach peerelu - oficer bezpieki. Wirski, miłośnik kobiet, filmu i dobrej kuchni ceni sobie życie dosładzane uciechami ducha i ciała, jednak gdy krewna wpada w kłopoty nie waha się w imię dobra rodziny wrócić do tego, o czym chciał zapomnieć. Do swej mrocznej przeszłości. Próbując rozwiązać problem, który okazuje się poważną kryminalną sprawą, Jan odkrywa, że jego definicja miłości zaczyna ulegać zmianie.
Inaczej niż Wirski kocha trzydziestoletni Cezary Klim, pochodzący z patologicznej rodziny ambitny, inteligentny bandyta zafascynowany córką fabrykanta obuwia. Klim nie ma zahamowań. By zdobyć ukochaną obmyśla i wciela w życie skomplikowaną intrygę usuwając bez skrupułów każdą przeszkodę w drodze do celu. Jeszcze innym typem psychologicznym jest Tomasz Marczyk, artysta malarz po pięćdziesiątce, który nie zakochuje się łatwo, a jeśli już, to kocha zbyt mocno. Marczyk, utalentowany lecz upadły twórca, to postać tragiczna, ale zbyt mroczna, by jej współczuć. Obsesyjne podejście Tomasza do uczuć prowadzi do tragedii. Wrażliwa dusza artysty ma bowiem ciemną stronę, która w wyniku jednego, kluczowego wydarzenia, zaczyna dominować.
Oszubski, pisarz i dziennikarz z Bydgoszczy, publicysta, reporter, autor książek popularyzatorskich i takich książek, jak „Sfora”, „Mesjasz”, czy „Drapieżnik”, wiarygodnie nakreślił portrety psychologiczne bohaterów. Do tego osadził fabułę w swoim mieście. Tymi zabiegami podkreślił autentyzm zajść. Czytelnik w trakcie lektury „Miłości” ma wrażenie, że opisane tam wydarzenia dziejące się tu i teraz, że to nie fikcja, ale relacja faktów. W „Miłości” emocje są skrajne, a przez to prawdziwe. Można powiedzieć, że na szczęście wydarzenia przedstawione przez Oszubskiego, to literacka fikcja.
„Miłość” to nietypowa powieść kryminalna, bo choć mocna, „męska”, to jednocześnie wnikliwa psychologicznie i napisana estetycznym językiem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena