Koszyk 0
Opis:
Zaciągnąć się. Zaciągnąć się wszystkim. Chcę oddać jej papierosa, ale daje mi znak, że już nie chce. Teraz dwa odległe punkty są we mnie. Pomiędzy ustami a pęcherzykami płuc. Odległość jest żądzą. Szybko wypuszczam resztkę dymu, żeby zaciągnąć się kolejny raz, zaciągnąć, by dym pokonał odległość i dotarł tam gdzie jest żądza. Zaciągam się. Coraz głębiej. Ale żądza ucieka jeszcze dalej.
Mniej Więcej
  • Peter Nadas
  • 1998
  • 126
  • 180
  • 120
  • 83-86646-65-9
  • 9788386646654
  • 76195

Recenzje czytelników

Recenzja Informatora Czytelniczego

Ocena:
Autor:
Data:
"Nie. Nie. Dobrze się czuję, tylko przed chwilą gdzieś się zgubiłem i straciłem cię, bo straciłem samego siebie."

Proza ma to do siebie, że tym, czym zachwyca jest zwykle fabuła. Nie ma w tym nic dziwnego, czytelnicy chcą akcji i emocji. Oczywiste jest, że jeśli chcesz pięknego, przesyconego środkami literackimi języka nie sięgasz po utwór fabularny, ale poezję, w której to forma góruje nad treścią. Czy nie wydaje wam się, że miłośnicy obu tych rodzajów marzą czasem o tym ... żeby przeczytać, można powiedzieć, dwa w jednym? Rodzaje te schodzą się tylko w jednym, po co osobiście sama często sięgam. Uwielbiam prozę poetycką i to właśnie dlatego zafascynowała mnie "Miłość" Petera Nadas'a.

Autor "Miłości" to węgierki pisarz, eseista oraz scenarzysta. Ukończył dziennikarstwo i fotografię, a następnie pracował jako dziennikarz w jednym z bardziej znanych węgierskich czasopism. Nadas zajmował się również dramatopisarstwem, a w latach '70 wykładał na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Swoją pierwszą powieść pt. "Koniec pewnej sagi rodzinnej" opublikował w 1977 roku. W Polsce ukazała się ona dopiero 6 lat później. Jego druga książka sprawiła, że został okrzyknięty węgierskim Proustem. W 2014 poważnie otarł się o Nagrodę Nobla i wydaje mi się, że to główny powód, dla któego sięgnęłam po jego książkę.

"Przyszedł do niej bo lubił na nią patrzeć. Obserwował, jak wysypywała tytoń z bibułki i ubijała tam trawkę. Gdy zaciągnął się po raz pierwszy nic nie poczuł, ona też nie. Dopiero potem zagubił się w otchłani."

"Miłość" to poetycka opowieść mężczyzny będącego na haju. Wszystko zaczyna się od spotkania z ukochaną Evą i nadmiarem jej miłości. Od majaczącej mu przed oczyma zielonej sukienki, w którą była ubrana. A potem... rozpoczyna się trochę szaleńczy opis stanów, uczuć i emocji, których narrator doświadcza po zażyciu substancji psychoaktywnych. Zagubiony w czasoprzestrzeni błądzi myślami wytyczając przeróżne kręte ścieżki. Wznosi się i opada. Fikcja miesza mu się z rzeczywistością, sen z jawą. Na nowo rodzi się i umiera. Błądzi i odnajduje. Każda z rozproszonych myśli krąży jednak wokół tej, która leży obok, a którą darzy tak wielkim uczuciem. Wszystko sprowadza się do Evy. Do miłości, którą ją darzy. Do uczucia tak silnie łączącego się ze strachem... A może do tej miłości, którą on dostaje od niej? Do miłości, z której nadmiaru nie potrafi się uwolnić?

"Miłość" to mała, różowa książeczka przyciągająca wzrok szatą graficzną i wyrazistym kolorem. Utwór napisany jest przepięknym, poetyckim językiem. Narrator opisując stany, świadomości, w których się aktualnie znajduje, obnaża przed czytelnikiem piękno języka. W tekście nie brakuje wymyślnych metafor, synestezji, porównań, epitetów, anafor, peryfraz, powtórzeń i wielu, wielu innych. Jestem pewna, że miłośników poezji i prozy poetyckiej ten tekst po prostu oczaruje! Co więcej, jest to utwór utrzymany w niepowtarzalnym klimacie. Chłonie się go z prawdziwą przyjemnością. Klarowny opis skomplikowanych stanów świadomości zachwyca formą i wspaniałym doborem określeń, a krótkie zdania idealnie wpisują się w opisywany przez autora chaos. Jak dla mnie: coś niesamowitego!

Wyznam wam, że pomimo plątaniny słów i emocji narratora, czytając "Miłość" prawdziwie odpoczęłam. Może sprawił to styl Nadas'a, a może treść utworu. Może zadziałało tak na mnie kompletne oderwanie od rzeczywistości i wtłoczenie do świata, w którym świadomość to pojęcie względne? Trudno mi ocenić. Nie podlega jednak wątpliwości, że jest to utwór, który potrafi oczarować. Jeśli lubicie prozę poetycką, zachęcam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena