Koszyk 0
Opis:
"Milionerzy" to powieść wciągająca czytelnika w wielobarwny krąg spraw pewnej gdańskiej rodziny - od ciemnych po radosne. Są tu i falujące miłosne uczucia, i mroczna historia kryminalna, i dramatyczne przeżycia dziecka w skomplikowanym świecie dorosłych. A także desperackie próby ocalenia uciekającego szczęścia. W tle zaś z pozoru monotonna, w istocie pełna napięć praca w Stoczni Gdańskiej i w Gdynia-Radio oraz wielki, doroczny bal stoczniowców, tym razem związany z wodowaniem milionowej tony.
Mniej Więcej
  • Stanisława Fleszarowa-Muskat
  • 0
  • 334
  • kieszonkowe
  • 178
  • 110
  • 97883-7769-1700?
  • 9788377691700
  • ZBEPL

Recenzje czytelników

Najgorzej to, to samotnym być!

Ocena:
Autor:
Data:
Po raz kolejny przychodzi mi rozpłynąć się nad twórczością Stanisławy Fleszarowej Muskat. ,,Milionerzy" to powieść radiowa. Na samym początku narratorka udaje, że szuka rodziny, której życie mogłaby opisać w swojej opowiastce. Trafia na rodzinę Danielewiczów: Teresę i Adama wraz z sześcioletnim synem Krzysztofem, mieszkających z nianią Pauliną oraz samotnym panem Antonim. Na początku powieści bohaterowie deklarują, że są ludźmi szczęśliwymi, Adam mówi o swojej wielkiej miłości do żony ... ta również deklaruje ogromne uczucie do męża. Coś się jednak zmienia i nagle mężczyzna wdaje się w romans ze swoją pacjentką, Ewą. Początkowo zdruzgotana Teresa na przekór mężowi zaczyna spotykać się z Marcinem. Postępowanie małżeństwa sprawia, że atmosfera w domu zmienia się, dziecko jest zaniedbywane przez rodziców, przeżywa koszmar i jedynie w niani Paulinie odnajduje swoją ostoję. Kolejną parą jest panna Paulina i pan Antoni, których uczucie do siebie widoczne jest już od pierwszych stron powieści. W ,,Milionerach" pojawia się również wątek kryminalny: jest nim sprawa kradzieży w stoczni, o którą podejrzewa się niewinnego pana Antoniego.
Moim zdaniem ta powieść opowiada o samotności. Samotna jest Ewa, kiedy po raz pierwszy Adam przychodzi do jej mieszkania, samotny jest Marcin, gdy telefonuje z morza do Teresy. Samotni są i małżonkowie, którzy tak łatwo ulegają pokusie zdrady. I wreszcie samotny jest Krzysztof, który czuje, że między rodzicami dzieje się coś strasznego.
W tej powieści podoba mi się jej szybka (jak na powieść radiową przystało) akcja. Autorka zrezygnowała z rozbudowanych opisów na rzecz dialogów. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że wszystko dzieje się płynnie. Podoba mi się również to, że za sprawą postaci Wacka i Stefki opisane zostały realia życia młodych ludzi w dobie PRL-u. W książce jest jasny podział na pozytywne i negatywne postacie, są osoby, które stoją na straży przyzwoitości, moralności i uczciwości.
Książka ,,Milionerzy" jest bardzo ciekawym ujęciem problemu samotności i miłości. Z chęcią sięgnę po jej kontynuację!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena