Koszyk 0
Opis:
Mikrulki to opowieść o wędrówce miniaturowych stworków spod podłogi przez pokój, który niespodziewanie staje się miejscem fascynujących przygód. Przez cały czas bohaterom przygląda się tajemniczy Ludzik Chodzący Po Suficie. Mikrulki to propozycja dla tych, którzy na rynku literatury dziecięcej poszukują książki oryginalnej, wyrafinowanej, ale jednocześnie zabawnej, dostosowanej do wrażliwości dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, ujmującej i wciągającej tak ... że młody czytelnik nie będzie chciał rozstać się z jej bohaterami i ich przygodami. Dla dzieci najważniejsze są postaci Mikrulków - barwne, zróżnicowane, z charakterystycznymi stylami wypowiedzi. Nowatorskie postacie oraz barwna historia osadzona w z pozoru zwyczajnym pokoju ukazuje dzieciom to, co znane i oswaja z tym, co mniej znane. Przygody bohaterów ukazane są z dwóch perspektyw - podłogi i sufitu - przez co uczą dystansu do swoich słabości i napotykanych problemów. Książka jest bogato ilustrowana, a ilustracje wykonane zostały przez młodą malarkę na co dzień pracującą z dziećmi. Kamila Strzeszewska wszystkie ilustracje wykonała ręcznie, co stanowi rzadkość na rynku literatury. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Asia Olejarczyk
  • 2014
  • 1
  • 68
  • 145
  • 215
  • 978-83-7942-129-9
  • 9788379421299
  • ZBEGV
  • 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

Świat obok nas

Ocena:
Autor:
Data:
Co to takiego Mikrulki ? To małe stworki mieszkające pod podłogą w pokoju. Żyją tam w ciemności i nawet tak dokładnie nie wiedzą jak wyglądają. W gości przychodzi do nich nieraz Nabrdalik, bzyczący owad i opowiada o świecie. Przy ostatniej jego wizycie Mikrulki ogromnie się pokłóciły. Pożytek z tej awantury był jednak taki, że postanowiły otworem, w którym było widać światło, wyjść po raz pierwszy na zewnątrz. Zobaczyły się dopiero wtedy jak wyglądają naprawdę ... bo w mroku pod podłogą każdy wydawał się podobny do drugiego. Wspólne zwiedzanie pokoju okazuje się jednak pełne niebezpieczeństw i dlatego wymaga współpracy pomiędzy ludzikami. Kolorowe światło tak mało znane bohaterom, staje się poniekąd przewodnikiem po nieznanym terenie. Ważną pomocną postacią staje się Perpetua, mieszkająca w szafie. To ona tłumaczy i wyjaśnia co jest co, a zagadkowy Ludzik Chodzący po suficie razem z przyjacielem Fufiakiem obserwuje wszystko z góry i cichutko tak, aby nie usłyszeli, komentuje każde ich posunięcie.
„Mikrulki” to piękny tekst o przyjaźni, o tym jak ważna nieraz jest współpraca a samolubstwo nie służy niczemu dobremu. Również o tym, że to co nieznane nie musi być złe i straszne, a to co zwyczajne jest nieraz najważniejsze i najmilsze sercu.
Książeczka jest przeznaczona dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych i myślę, że jest to wiek idealny do dobrego odbioru tej bajeczki. Dzieci uczą się wtedy życia w grupie, powstaje współzawodnictwo niekoniecznie zdrowe, jak i nieraz muszą aby był widoczny efekt działania – współpracować.
Mnie ogromnie podobały się wnioski wyciągane po każdej przygodzie małych bohaterów przez Ludzika chodzącego po suficie. Stanowią one puentę i kwintesencję każdego wydarzenia: „Tak oto Gwóźdź Programu okazał się kompletnie nieprzydatnym i nic nie znaczącym bublem”czy też „Pieniądze wcale nie muszą spadać z nieba [..] nawet gdy leżą na ziemi, bywają ciężarem nie do udźwignięcia”czy też jakże trafną „Tak łatwo zapomnieć o przebytej drodze i pokonanych przeszkodach i zniszczyć wszystko kłótnią ..”
Bajeczka jest ilustrowana przez Kamilę Strzeszewską . Naprawdę świetne są jej obrazki, malowane delikatną, kolorową kreską. Bohaterowie na nich są jak żywi, trzeba tylko uważać aby nie rozdeptać ich na dywanie wśród farfocli. Ilustracje bardzo dobrze uzupełniają tekst, dodając mu nawet pewnej tajemniczości.

Na książeczce zaznaczono, że jest to pierwszy tom historyjek o sympatycznych stworkach. Ogromnie się z tego cieszę i z ciekawością sięgnę po następny. Na razie zapraszam do wędrówki razem z nimi, przez wydawałoby się nieciekawy pokój, a w rzeczywistości pełen tajemnic i zagadek. Na pewno nuda nas nie dopadnie a i śmiechu będzie co niemiara.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena