Koszyk 0
Opis:
Dramatyczne przygody Europejczyka w Imperium Osmańskim Imperium Osmańskie epoki Sulejmana Wspaniałego i Roksolany. Mikael przypadkowo wikła się w grabież Rzymu przez wojska cesarza Karola V. Dręczy go poczucie winy, że wystąpił przeciwko władzy papieskiej. By odkupić swój udział w barbarzyńskim ataku, postanawia udać się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W przebraniu udaje się do Wenecji ... by tam wsiąść na statek. Podczas przeprawy przez morze wpada w ręce piratów i trafia do niewoli tureckiej, a potem na dwór sułtana Sulejmana Wspaniałego. Tutaj z pomocą przychodzi mu wiedza, którą w dzieciństwie zdobył od fińskiej znachorki. Wplątuje się w dworskie intrygi, przechodzi na islam, bierze udział w oblężeniu Wiednia przez wojska osmańskie, podróżuje po krajach muzułmańskich. Dane mu jest wreszcie poznać tajniki kobiecej duszy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Mika Waltari
  • 2015
  • 400
  • 230
  • 155
  • 9788324582044
  • 9788324582044
  • ZCXUG

Recenzje czytelników

.

Ocena:
Autor:
Data:
Mika Waltari - największy pisarz fiński XX wieku.Autor, takich znakomitych książek, jak"Turms, nieśmiertelny", "Czarny anioł", czy najsłynniejsza"Egipcjanin Sinuhe".

"Mikael Hakim", to kolejny tom cyklu, o niezwykle naiwnym chłopaku, który, rzucony, w wir wielkich wydarzeń, stara, się jakoś przetrwać.
Tym razem, przypadkowo, biorąc udział w przewrocie, który, zagroził, władzy papieskiej, postanawia, udać się na pielgrzymkę do Ziemi świętej ... aby odkupić swe winy.
Podczas przeprawy, zostaje wzięty do niewoli tureckiej i trafia, na dwór Sulejmana Wspaniałego, gdzie, wiedza, którą zdobył, podczas nauki, u znachorki, ratuje mu życie.
Zdobywając, coraz większe zaufanie, na dworze, wplątuje się w intrygi, przechodzi na islam, a nawet bierze udział w szturmie na Wiedeń.
Jednak cały czas, jego zachowanie, jest z lekka irytujące i nie łatwo jest się przyzwyczaić do jego spojrzenia na świat.

Kolejny raz, dałem się wciągnąć, w ten niesamowicie złożony świat, który zdawał się przenikać do mojego, gdy czytałem tę książkę.
Niezaprzeczalne fakty historyczne, ubrane we fikcje, która, jest idealnie dopasowana do całej tej opowieści.Trudno znaleźć podobnego pisarza, który miał, tak niesamowity talent, do opowiadania historii, które, po tylu latach, potrafią nadal inspirować czytelników.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Od niewolnika do znachora

Ocena:
Autor:
Data:
W drugim tomie chłopak o imieniu Mikael kontynuuje swoją podróż. Druga część jego wędrówki obejmuje Imperium Osmańskie, w tamtych czasach będącym jednym z największych mocarstw na świecie. Barwna kultura, obyczaje, intrygi to największe zalety twórczości Waltari. Jak mało kto, potrafił on tworzyć bohaterów, miejsca, zdarzenia.

Hakim szybko zauważa, że świat wschodu wcale nie różni się od zachodniego. Jest pełen intryg, okrucieństw, kłamstwa i niegodziwości ... Kierując się żelaznymi zasadami pozostaje sobą do końca i daje przykład otaczającym go ludziom. Dzięki tym cechom zostaje dostrzeżony przez samego Sułtana.

Jak każda powieść Waltari również i ta jest arcydziełem. Świetna fabuła przeplatająca się z historią, fascynujący świat wschodu, orientalne klimaty. Ponadto dogłębna analiza ludzkiej natury – jak każda powieść autora jest w pewnym sensie rozprawką na temat zachowań ludzkich, zwyczajów i religii w życiu człowieka. Całość przybrana w historyczne szaty idealnie wymieszana z fikcją stworzoną przez autora.

Mika Waltari po raz kolejny udowodnił swój kunszt literacki. Duologia o Mikaelu to dopracowane arcydzieło literatury XX wieku, które powinno być pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika beletrystyki historycznej. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena