Koszyk 0
Opis:
Między ustami a brzegiem pucharu... wiele wydarzyć się może. I wydarzyło się wiele. Pomiędzy chęcią a spełnieniem, pomiędzy decyzją a jej urzeczywistnieniem rozciąga się obszar niewiadomego, które czasami rozwiewa złudzenia, a czasem daje nadzieję. Oto hrabia Wenzel - jak sam o sobie mówi, Prusak z wychowania, języka, poglądów - nienawidzi szczerze Polaków i wszystkiego, co polskie ... Kiedy ktoś wypomni mu, że jest półkrwi Polakiem - gotowy jest zabić! Hrabia Wentzel Croy-Dülmen to hulaka, rozkapryszony, próżny, niestały, leniwy człowiek, który nie ma głębszych zasad... do czasu. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która odmieni jego życie. Zakochuje się od pierwszego wejrzenia w młodej Polce, siostrze powstańca, kobiecie, jak to u Rodziewiczówny, bez skazy. Historia powolnej, bolesnej przemiany zakochanego Wentzla w Wacława, sprusaczonego kosmopolity w polskiego patriotę, dowodzi, że nigdy nie jest za późno na zmianę, na wywikłanie się z przeszłości, na nowy początek. Dowodzi też, który to już raz, potęgi i siły miłości.  Czytaj dalej >> << Zwiń
 • MG
 • twarda
Mniej Więcej
 • Maria Rodziewiczówna
 • 2016
 • 1
 • 240
 • 145
 • 205
 • 978837779-265-0
 • 9788377792650
 • ZDBA7

Recenzje czytelników

Między ustami a brzegiem pucharu

Ocena:
Data:
Mimo 5 lat studiowania filologii polskiej i czytania niezliczonej ilości książek z twórczością Marii Rodziewiczówny spotykam się po raz pierwszy.

Głównym bohaterem utworu jest hrabia Wenzel – pół Niemiec, pół Polak. Choć tak naprawdę Prusak z wychowania, języka i poglądów. Nienawidzi wszystkiego, co polskie. Wieczny kawaler, kocha rozrywki i nie stroni od kobiet. Zupełnym przypadkiem poznaje kobietę, Jadwigę Chrząstowską, która odmienia jego dotychczasowe życie ...

Przemiana wewnętrzna wcale nie należy do łatwych spraw. Zachodzą zdarzenia, które pociągają za sobą pewne procesy, wpływają na psychikę. Mogą to być nagłe, nieprzewidziane sytuacje, które wywracają życie do góry nogami (w tym przypadku poznanie kobiety przez hrabiego) lub długotrwałe procesy. W większości przypadków są to wydarzenia przypadkowe, na jakie nie ma się żadnego wpływu, można tylko poddać się bodźcom i niesionym przez nie zmianom.

Książka Rodziewiczówny ukazuje przemianę wewnętrzną bohatera. Wenzel na pewno nie przypuszczał, że dla miłości może się zmienić. Bo to dzięki niej poznaje własne dziedzictwo, powoli odczuwa tożsamość z polskim narodem. Miłość otwiera mu oczy i powoli zaczyna dostrzegać różne aspekty naszej kultury i tradycji, którymi do tej pory gardził. Autorka stworzyła postać o bogatym wnętrzu. Na początku Wenzel to zatwardziały konserwatysta, utracjusz, lekkoduch, który dojrzewa i przemienia się w Wacława, prawdziwego patriotę. Z zamkniętego w sobie ksenofoba staje się otwartym człowiekiem i chętnym do nauki, aby poznać polską kulturę. Rodziewiczówna wykreowała również bardzo ciekawy wizerunek Polek, które jawią się jako silne, godne szacunku kobiety.

Książkę czyta się długo, bo wymaga skupienia i nie jest kolejną tanią historyjką. Została wydana po raz pierwszy w 1830 roku, więc język tej powieści jest dla nas staroświecki, wręcz archaiczny. Przeważają dialogi, a opisów jest niewiele. Rozmowy prowadzone przez bohaterów są dowcipne, bystre i zdałam sobie sprawę, że dzisiaj nikt już tak nie rozmawia.

Powieść ta spodoba się nawet wymagającemu czytelnikowi. Pisarka poruszyła bardzo ważne problemy, które do dziś są aktualne. A miłość stanowi tu pretekst do ukazania przemiany bohatera, który w końcu zdaje sobie sprawę, co stanowi prawdziwą wartość w życiu. Jest także motorem do działania. Bardzo przyjemna lektura, którą Wam serdecznie polecam.

http://reading-mylove.blogspot.com/2016/07/maria-rodziewiczowna-miedzy-ustami.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Między ustami a brzegiem pucharu

Ocena:
Autor:
Data:
Przedstawiam Państwu kolejny klasyk, autorstwa Marii Rodziewiczówny - „Między ustami a brzegiem pucharu”.

Głównym bohaterem powieści jest hrabia Wenzel - Prusak z wychowania, który nienawidzi Polaków, jednakże jego matką jest Polką, z którą ni utrzymuje kontaktów.

Hrabia Wenzel to kosmopolita i bawidamek, który jest niestały w uczuciach i skacze z „kwiatka na kwiatek”. Domem jego jest klub, zaciszem buduar kobiecy, gdzie często przychodził jak złodziej ... a wychodził zawsze z niesmakiem i nudą.

I oto nagle hrabia dostaje wiadomość, że jego matka nie żyje. Postanawia pojechać w okolice Poznania i choć jest wrogo nastawiony do Polaków, poznaje młodą, piękną Polkę – Jadwigę, w której zakochuje się bez pamięci. Od tej pory jego życie zmienia się diametralnie.
Tu w Polsce poznaje co to wiara i religia.

Czy zmieniony Wacław zdobędzie swoją ukochaną Jadwigę i ożeni się z nią? Co wydarzy się między tą parą?

Autorka swoją powieść napisała językiem bardzo zrozumiałym i przystępnym, zarówno dla młodego czytelnika jak też tego starszego, dorosłego i bardziej doświadczonego.

Książka posiada przepiękną, twardą oprawę tak jak inne powieści Marii Rodziewiczówny, jest szyta, posiada 15 rozdziałów i 249 stron.

Z wielką chęcią przeczytałam tę powieść po raz kolejny, bo bardzo lubię powracać do klasyki, do czego i Państwa zachęcam.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena