Koszyk 0
Opis:
Kobieca determinacja w starciu z okrucieństwem totalitaryzmu. Rankiem 31 stycznia 2009 roku pracująca w Iranie amerykańska dziennikarka Roxana Saberi została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i brutalnie aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. W pokazowym, absurdalnym procesie, który trafił na pierwsze strony gazet całego świata, skazano ją ... na karę ośmiu lat więzienia. Miała ją odbyć w okrutnym teherańskim więzieniu Evin - miejscu, skąd każdy wychodzi zmaltretowany psychicznie, fizycznie bądź nie wychodzi wcale... Saberi rozpoczęła brawurową walkę o wolność. W jej sprawie interweniowali Hillary Clinton, Barack Obama, liczne organizacje międzynarodowe, a także tysiące poruszonych jej losem ludzi, którzy niestrudzenie protestowali u irańskich władz przeciwko uwięzieniu dziennikarki. Między światami to poruszająca i przerażająca historia uwięzienia młodej, niewinnej kobiety w samym środku totalitarnego piekła. To także opowieść o heroicznej walce o sprawiedliwość, godność i respektowanie praw człowieka oraz szczere świadectwo życia w Iranie - kraju fascynujących kontrastów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Roxana Saberi
  • 2015
  • 1
  • 384
  • 205
  • 140
  • *, 97883792439-8-3
  • 9788379243983
  • ZCVPK

Recenzje czytelników

"Ptak, który uzmysłowi sobie, że on i klatka to nie to samo, jest już wolny"

Ocena:
Autor:
Data:
Roxana Saberi – autorka, a zarazem bohaterka książki pod tytułem „Między światami” jest trzydziestoośmioletnią kobietą, która w swym życiu przeżyła prawdziwy koszmar. Została aresztowania w Iranie dnia 31 stycznia 2009 r. i skazana na osiem lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Swoją karę miała odbyć w teherańskim wiezieniu Evin, w którym panowały nieludzkie zasady. O absurdalnym procesie usłyszał cały świat. Jej sprawę poparły takie osobistości jak Barack Obama ... Hillary Clinton, a także liczne organizacje. Ostatecznie jej pobyt w areszcie został skrócony do ośmiu miesięcy.

Człowiek jako istota ludzka skonstruowany jest tak by odczuwać różnego rodzaju nastroje, emocje, uczucia. Jednym z tych negatywnych, a zarazem według mnie najgorszym uczuciem jest bezsilność. Tęsknota daje nadzieję na to, że w końcu uda się ujrzeć to za czym się tęskni, złość nawet taka która przeradza się w gniew lub frustrację pozwala dać upust swoim emocjom, by w końcu wyciszyć się i przeminąć, poczucie winy lub wyrzuty sumienia zawsze można załagodzić naprawiając gnębiący nas uczynek, ale co poradzić na bezradność? Jest to brak możliwości podjęcia działania w trudnej sytuacji. W takim właśnie punkcie znalazła się bohaterka. Świadoma swej niewinności, zmuszona do wypowiadania szeregu kłamstw, nie była w stanie udowodnić swego braku winy, głównie dlatego, że nikt nie chciał jej słuchać. Z góry uprzedzeni urzędnicy traktowali ją jako winną. W miejscu w którym się znalazła nie istnieje takie coś jak sprawiedliwość czy zasada domniemanej niewinności.

Iran nie jest jedynym miejscem na świecie, w którym kobiety są poniżane i mają ograniczone prawa. Serce mi się ściska, do oczu napływają mi łzy, a w środku mnie narasta niewyobrażalny gniew, na to jak nieludzko są one traktowane. Według Islamu życie kobiety jest warte o połowę mniej od życia mężczyzn. Niejednokrotnie żeńska część populacji jest okrutnie bita, karania, nie ma żadnych praw, nie mówiąc już o rozrywkach. Bez pieniędzy, możliwości pracy i wykształcenia nie mogą sobie pozwolić na rozpoczęcie nowego życia. Czytając książkę, po raz kolejny dziękowałam Bogu za to, że urodziłam się i mieszkam w Polsce. Ludzie często narzekają na swoje problemy, ale przynajmniej mają prawo by narzekać. W dalszym ciągu temat praw człowieka i tego co dzieje się, w krajach islamskich owiany jest tabu. Kto wie co dzieje się za zamkniętymi drzwiami domów w których znajdują się zastraszone kobiety.

„Między światami” wywarło na mnie ogromne wrażenie, zważywszy na to, że jest to książka oparta na faktach autentycznych. Czuję ogromny szacunek i podziw do Roxany Saberi, ponieważ mimo traumatycznych przeżyć jakie było jej dane doświadczyć, nie poddała się. Mimo chwil zwątpienia wciąż wierzyła w to, że uda jej się wydostać z piekła. Nie do pomyślenia jest to, że kobieta chciała tylko poznać ojczyznę swego ojca i napisać książkę. Nie miała pojęcia, że jest szpiegowana przez wiele lat, po to by w końcu niespodziewanie posądzić ją o szpiegostwo.

Trudno opisywać tę książkę jako ciekawą, pełną niespodziewanych zwrotów akcji czy posiadającą wciągającą fabułę mając świadomość, że opasywane tam rzeczy są w stu procentach prawdziwe, ale prawdą jest, że pouczająca historia autorki jest niezwykle interesująca i wzruszająca. Mimo tego, iż przed rozpoczęcie lektury, znałam jej zakończenie, cały czas trzymałam kciuki za kobietę, z zapartym tchem czytając kolejne strony. Pozycja niewątpliwie trafia na listę mych ulubionych książek. Mimo, iż życzę autorce kolejnych powieści, to mam nadzieję, że nigdy więcej nie będzie musiała ona doświadczyć tak przykrych rzeczy, by je napisać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

.

Ocena:
Autor:
Data:
Rankiem 31 stycznia 2009 roku pracująca w Iranie amerykańska dziennikarka Roxana Saberi została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i brutalnie aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. W pokazowym, absurdalnym procesie, który trafił na pierwsze strony gazet całego świata, skazano ją na karę ośmiu lat więzienia. Miała ją odbyć w okrutnym teherańskim więzieniu Evin – miejscu, skąd każdy wychodzi zmaltretowany psychicznie ... fizycznie bądź nie wychodzi wcale… Saberi rozpoczęła brawurową walkę o wolność. W jej sprawie interweniowali Hillary Clinton, Barack Obama, liczne organizacje międzynarodowe, a także tysiące poruszonych jej losem ludzi, którzy niestrudzenie protestowali u irańskich władz przeciwko uwięzieniu dziennikarki. Między światami to poruszająca i przerażająca historia uwięzienia młodej, niewinnej kobiety w samym środku totalitarnego piekła. To także opowieść o heroicznej walce o sprawiedliwość, godność i respektowanie praw człowieka oraz szczere świadectwo życia w Iranie – kraju fascynujących kontrastów. Wstrząsająca historia kobiety, która chcąc poznać ojczyznę swojego ojca przyjeżdża do Iranu i zostaje z miejsca oskarżona o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Skazana na 8 lat więzienie, trafia do miejsca z którego wychodzi się złamanym psychicznie i fizycznie albo wcale. Rozpoczyna walkę o sprawiedliwość. Na szczęście nie jest sama. Cały świat stawia się za nią i jej sprawa. XXI wiek ktoś by pomyślał.Nie do uwierzenia co dzieje się w tak restrykcyjnych państwach jak Iran. Kobieta sprowadzona do roli przedmiotu, gdzie jakiekolwiek kontakty z mężczyzną który nie należy do rodziny, może się skończyć śmiercią, a w najlepszych razie kalectwem. Autorka osadzona w potwornych warunkach na szczęście nie straciła nadziei i wspierana przez wszystkich odzyskała wolność. Takich kobiet jak ona jest tysiące, ale świat niewiele potrafi z tym zrobić. Saberi miała to szczęście, że ma obywatelstwo amerykańskie. Wstrząsająca książka, warta uwagi i skłaniająca do rozmyślań, co można zrobić, aby poprawić niełatwą sytuację takich osób. Poprawić, ale i działać bezwzględnie, aby takie zdarzenia wyeliminować. Polecam. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena