Koszyk 0
Opis:
Drogi zrzędliwego i oczytanego właściciela kultowej księgarni oraz uroczej przedstawicielki handlowej niewielkiego wydawnictwa krzyżują się. Początkowo tylko zawodowe. Alay zachowuje się odpychająco. Amelia ubiera się staromodnie. On jest samotnikiem. Ona ma narzeczonego. Pewnego dnia do księgarni ktoś podrzuca pogodną dwulatkę. Maja zmieni życie nie tylko tych dwojga, ale też innych mieszkańców Alice Island.
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Gabrielle Zevin
 • 2014
 • 1
 • 272
 • 194
 • 123
 • 978-83-280-0987-5
 • 9788328009875
 • ZBK1G

Recenzje czytelników

WŚRÓD KSIĘGARSKICH ZAKAMARKÓW, czyli o "Między książkami" Gabrielle Zevin

Ocena:
Autor:
Data:
Czy kiedykolwiek mieliście w swoim życiu przeczucie? Przeczucie, które mówiło Wam, abyście sięgnęli po jakąś książkę, choć sami nie wiedzieliście, co dokładnie was do niej ciągnie? Okładka owszem, ale przecież to nie wszystko. Opis z tyłu? Opinie sław, gazet, instytucji? Niekoniecznie, przecież z reguły są to dobrze opłacone teksty. A może świadomość, że autor jest poczytnym i płodnym scenarzystą? To chyba bardziej potrafi zniechęcić, niż pomóc. A zatem ... cóż takiego miała w sobie książka Gabrielle Zevin "Między książkami", że tak silnie zapragnęłam ją przeczytać (ba!) - mieć? Nie wiem dokładnie, lecz jedno jest pewne - moje przeczucie mnie nie zawiodło i spędziłam przy niej cudowne trzy godziny swego życia!

"Czytamy, bo chcemy czuć, że nie jesteśmy sami.
Czytamy, bo jesteśmy sami.
Czytając, nie jesteśmy sami."
- Między książkami, Gabrielle Zevin

Każda historia ma swoje miejsce, a ta ma je na malowniczej i nieco zapyziałej wyspie Nowej Anglii - Alice Island. Każda historia posiada również swoich bohaterów, a tutaj najważniejszymi są: snobistyczny księgarz Ajay Fikry, nieprzeciętna przedstawiciela handlowa Amelia Loman oraz oczytana i zagadkowa przyszła pisarka Maja. Co jeszcze ma każda historia? Swój początek. Historia Ajay'a zaczyna się w jego księgarni, którą po śmierci żony, prowadzi samotnie jako wdowiec. Z nosem wlepionym w literaturę pojęciowo wyższą gardzi młodzieżowymi popłuczynami, nie cierpi wampirów, a lubuje się w opowiadaniach, do których ma niewysłowioną słabość. Jego życie toczy się stabilnym rytmem, do którego przywykł. Nie sądził, że los zechce, aby jego czterdziestoletnie życie nabrało większego tempa za sprawą pewnej kradzieży i pewnej niespodzianki, którą nie śniło mu się odkryć pewnego dnia w swojej księgarni...

Dlaczego z reguły jest tak, że gdy coś nam się podoba, nie potrafimy tego dostatecznie mocno wychwalić, a krytyka przychodzi nam w zadziwiająco łatwy sposób? Podczas czytania "Między książkami" miałam tyle pomysłów, tyle przemyśleń, tyle fascynujących słów, którymi chciałam opisać to z czym przyszło mi się zetknąć, a teraz wydaje mi się jakbym te wszystkie słowa zjadła lub zabiła i nie umiała ich wskrzesić.

"... rzeczy, które do nas przemawiają, gdy mamy lat dwadzieścia,
niekoniecznie będą do nas przemawiały po czterdziestce - i na odwrót.
To zresztą nie dotyczy tylko książek, ale też życia w ogóle.
- Między książkami, Gabrielle Zevin

Po pierwsze chciałabym wyrazić głęboką radość, jaką odczuwam z faktu, że odłożyłam na te kilka godzin prawie 800 stron "Niewidzialnego mostu" J.Orringer. Dzięki temu dałam się porwać Gabrielle Zevin, początkującej pisarce, a doświadczonej scenarzystce, do uroczego Alice Islands. Poznałam niezliczoną ilość wspaniałych emocji począwszy od empatii, po umiejętność kochania i bycia kochanym, a także odkryłam na nowo istotę więzi pomiędzy ludźmi a książkami. Sądziłam, że scenopisarska kariera autorki wpłynie na minus całości, bowiem już od pierwszego rozdziału da się wyczuć, że to nie proza wysokiej rangi, gdzie królują kilkustronicowe opisy, a czytelnik o większości zachowań przeczyta niż je sobie samemu wyobrazi, lecz nic bardziej mylnego. G.Zevin dzięki swemu doświadczeniu nabyła charakterystyczny, a przy tym bardzo autentyczny sposób przekazywania treści. Całość nie nuży i nie przeciąża czytelnika; wydaje się jakby każde słowo miało się znaleźć właśnie tam, gdzie się znalazło. Gdyby zmienić szyk wyrazów to cała misterna konstrukcja posypałaby się jak domek z kart. Wszystko leży w tej książce idealnie, począwszy od ciekawej fabuły, często zabawnych dialogów, prostych, a zarazem niebanalnych postaci, z którymi każdemu z nas bardzo łatwo się identyfikować. Co ważne i co przemówić powinno do każdego bibliofila? Klimat starej księgarni z jej charakterystycznym zapachem, kurzem, aurą pewnego rodzaju zapomnienia i tajemniczości, jest namacalnie wyczuwalne i niemal wychodzi poprzez karty książki. Dosłownie nie mogłam się od niej oderwać. Chłonęłam ją całą sobą, naprzemiennie śmiejąc się i poważniejąc. Nawet nie wiedziałam kiedy zastał mnie koniec, a wraz z nim pojawił się żal, że nie ma ani jednej strony więcej. Tym bardziej pragnę wyrazić swoją nadzieję na to, że przyjdzie mi jeszcze nieraz wrócić do "Między książkami", a w przyszłości i do innych utworów G.Zevin, które liczę, że zachwycą mnie równie mocno.

" - Książka, którą mi pan wczoraj polecił, jest najgorszą, jaką czytałam w całym moim osiemdziesięciodwuletnim życiu. Żądam zwrotu pieniędzy (...).
- Co się pani w niej nie podobało?
- Panie Fikry, zacznijmy od tego, że narratorem jest Śmierć! Mam osiemdziesiąt dwa lata i wcale mi się nie uśmiecha lektura sześciusetstronicowej powieści, w której narratorem jest Śmierć. Uważam, że to był z pańskiej strony gruby nietakt (...).
- Naturalnie. Jeszcze raz panią przepraszam. Większość naszych klientów bardzo sobie Złodziejkę książek chwaliła."
- Między książkami, Gabrielle Zevin

*Recenzja własna opublikowana na blogu: tellingthemthestory.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Książka o książkach

Ocena:
Autor:
Data:
Książka Gabrielle Zevin przyciągnęła moją uwagę przede wszystkim swoim tytułem i okładką. "Między książkami" - sam tytuł zapowiadał już, że fabuła powieści będzie kręciła się wokół książek, a opis tylko to potwierdził. Kiedy na czytam.pl trafiłam na okazję, gdzie tytuł ten kosztował niecałe 8 zł, po prostu nie mogłam go nie kupić. Sięgnęłam po nią kilka dni temu, kiedy nabrałam ochoty na przyjemną i niezbyt długą książkę.

Ajay Fikry to właściciel księgarni na Alice Island ... Mężczyzna kilka lat temu stracił w wypadku żonę i od tego czasu bardzo się zmienił. Stał się zgorzkniałym, stroniącym od ludzi człowiekiem, który wieczorami topi smutki w alkoholu. Kiedy w jego księgarni pojawia się przedstawicielka niedużego wydawnictwa z zimową ofertą, Ajay traktuje ją bardzo opryskliwie. Wkrótce ktoś kradnie bezcenny egzemplarz "Tamerlana" Edgara Allana Poe, który należy do księgarza. Jakby tego było mało, jakiś czas później ktoś porzuca w jego księgarni dwuletnią dziewczynkę, zostawiając list z prośbą o to, by się nią zaopiekował. Maja, urocza i rezolutna istotka, kruszy lód w sercu Ajaya i jest początkiem ogromnej zmiany w jego życiu.

W "Między książkami" to właśnie książki stanowią rdzeń powieści, wokół którego zbudowana jest cała opowieść. Główny bohater jest księgarzem, otaczają go ludzie kochający książki w mniejszym lub większym stopniu. Jeśli ktoś od nich stroni, Ajay stara się w jakiś sposób zaszczepić w nim miłość do książek, polecając odpowiednie dla niego tytuły. Jego niewielka księgarenka jest jedyną na Alice Island i to właśnie dzięki niej mieszkańcy mają dostęp do literatury oraz możliwość uczestniczenia w klubach książki. W powieści przewijało się wiele znanych mi tytułów, a odkrywanie nawiązań do nich naprawdę mnie cieszyło. Dla takiego książkoholika jak ja, czytanie powieści tak bardzo związanej z książkami było bardzo przyjemne.

Książka podzielona jest na dwie części. Fabułę obydwu części dzieli około 10 lat. Rozdziały rozpoczynają się od krótkiej notki Ajaya, w której opisuje swoje ulubione opowiadanie. Przyznać muszę, że pierwsza część podobała mi się bardziej. W drugiej części szybko domyśliłam się, do jakiego zakończenia zmierza autorka i niestety, trochę mnie rozczarował sposób, w jaki do niego dotarła. Pewne rzeczy rozgrywają się zbyt szybko i chociaż Gabrielle Zevin starała się wprowadzić do powieści dramatyzm, za szybkie rozegranie akcji spowodowało, że nie potrafiłam odczuć tych emocji, jakie powinny temu towarzyszyć. Trochę żałuję, że autorka nie skupiła się na tym bardziej, bo nic by się nie stało, gdyby książka była dłuższa o to rozwinięcie pewnych wątków. Wręcz bardzo by na tym zyskała.

Moje zastrzeżenia do zakończenia nie oznaczają, że "Między książkami" jest zła. Wręcz przeciwnie. Czytało mi się ją naprawdę dobrze. Polubiłam jej bohaterów i z ogromną przyjemnością śledziłam to, jak postać Mai zmienia otoczenie oraz jaki wpływ na poszczególne postacie mają książki. Gabrielle Zevin wplotła w swoją powieść tajemnice, które z czasem wychodzą na jaw, dlatego nie brak także pewnych zaskoczeń.

"Między książkami" to ciepła opowieść o utracie, miłości, przyjaźni i przede wszystkim o książkach. Mimo pewnych niedoskonałości, uważam, że warto ją przeczytać. Cieszę się, że udało mi się dorwać tę książkę w tak okazyjnej cenie i miałam możliwość ją przeczytać. Nie jest to zapewne książka, o której zawsze będę pamiętała, ale nie wykluczam tego, że być może kiedyś do niej wrócę.

Jeśli lubujecie się w powieściach, w których fabuła kręci się wokół książek, a bohaterowie są w nich zakochani, istnieje możliwość, że "Między książkami" może Wam się spodobać. Szukajcie jednak dobrych oferty sprzedaży, bo cena okładkowa to spora przesada.

Recenzja pochodzi z mojego bloga: zaczytana-dolina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena