Koszyk 0
Opis:
Powstanie w Mieście Aniołów Niektóre książki pozostawiają po sobie blizny... Powieść Ryana Gattisa to elektryzujący zapis bezprawia, jakie zapanowało w Los Angeles w 1992 roku. Bezprawia, które pochłonęło życie sześćdziesięciu osób i kosztowało kraj ponad miliard dolarów. Kiedy grupa policjantów oskarżona o pobicie niewinnego czarnoskórego zostaje uniewinniona, wś ... ciekli mieszkańcy wychodzą na ulice. Miasto popada w chaos, a jedyne prawo, które będzie obowiązywało przez kolejne 6 dni w Los Angeles, będzie prawem silniejszego. Wykorzystują to członkowie gangu chicano, aby załatwić swoje porachunki. W szaleństwie opanowującym L.A. poznajemy kolejnych bohaterów – poprzez ich losy autor opowiada historię „powstania Rodneya Kinga”. Miasto gniewu to ambitna i fascynująca powieść z pogranicza literatury faktu, reportażu i wciągającej fabuły. Napisana świetnym językiem, wykorzystująca moc anegdoty i bohatera zbiorowego powieść zostawi po sobie trwały ślad w sercu czytelnika. Ryan Gattis to pochodzący ze spokojnego Colorado autor, którego twórczość dotyczy głównie ciemnych sekretów Los Angeles. Jego styl charakteryzują trafne psychologicznie charakterystyki postaci oraz porównania zaczerpnięte z  popkultury. Nie pisze o bogactwie, przepychu i hollywoodzkim życiu. Opisuje świat gangsterów, docierając tam, gdzie inni nie mogą albo nie chcą. Wierny swoim przekonaniom, za każdym razem bardzo solidnie wykonuje research, nigdy nie zdradzając swoich źródeł i informatorów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ryan Gattis
  • 2016
  • 1
  • 464
  • 215
  • 135
  • 978838015-030-0
  • 9788380150300
  • ZD9H0

Recenzje czytelników

RECENZJA | „Miasto gniewu” Ryan Gattis

Ocena:
Autor:
Data:
Ryan Gattis wykłada na Chapman University w południowej Kalifornii i jest członkiem miejskiej grupy artystycznej UGLAR.*

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałoby miasto, w którym panowałaby anarchia i zło? W którym ludzie doznawaliby bólu i cierpienia? Ryan Gattis pokazuje nam to wszystko w oparciu o prawdziwe wydarzenia.

Książka opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce w Los Angeles. Wszystko zaczęło się od najbardziej kontrowersyjnego procesu, gdy uniewinniono policjantów ... którzy pobili niewinnego czarnoskórego chłopca. Ludzie wyszli na ulicę i zaczęli rozróbę. Przez kolejne sześć dni działy się rzeczy tak straszne, że trudno jest je ubrać w słowa. Ryanowi Gattisowi się to udało.

Autor postanowił te sześć dni pokazać na losach siedemnastu fikcyjnych postaci. Używa on dosadnego i brutalnego języka. Trudno jest uwierzyć w to wszystko, co działo się w tym mieście.

Te 6 dni są czasem bezprawia. Ludzie silniejsi zastraszają innych, pokazują, że gdy ma się władzę, pieniądze i siłę jest się lepszym.

Ryan Gattis pokazuje nam miasto, którym rządzi bezprawie. Jest ono brutalne, pełne bólu i cierpienia, pozbawionych marzeń i ludzi, którzy chcą walczyć o sprawiedliwość.

Utwór ten na pewno zmienia czytelnika. Po przeczytaniu książki zaczął się zastanawiać nad tym, dlaczego w XX wieku nadal panował rasizm. Powieść napisana przez pana Gattisa uświadamia i uczy, ale przede wszystkim przestrzega.

Każdy z bohaterów jest inny, każdy może wypowiedzieć się na temat tego, co działo się w mieście. Poznajemy gangsterów, graficiarza, strażaka, Wielkiego Złotego Wilka… Każdy z nich jest inny i dzięki temu autor pokazał, że problem dotyczył wszystkich – niezależnie od zawodu, wieku i płci.

Tę książkę musi przeczytać każdy, bez wyjątków. Może ona uświadomi ludziom jak ważne jest prawo i jego przestrzeganie. My możemy się cieszyć, że nie żyliśmy w tamtych czasach w LA, myśleć, iż to nas nie dotyczy.

Za przekazanie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Tytuł: „Miasto gniewu”
Tytuł oryginału: „All Involved”
Autor: Ryan Gattis
Wydawnictwo: Czarna Owca
Przełożył: Robert Sudół
Korekta: Mirosław Grabowski
Adaptacja okładki: Magdalena Zawadzka
Wydanie: I
Oprawa: miękka (ze skrzydełkami)
Ilość stron: 419
Data wydania: 18.05.2016
ISBN: 978-83-8015-030-0

* Źródło – skrzydło książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Miasto Gniewu

Ocena:
Data:
Świat staje na głowie. Prawo nie ma żadnej mocy. Co robić? Uciekać, czy może czekać na lepsze dni. Co robić, kiedy całe miasto „wariuje”, kiedy zamieszki opanowują każdą ulicę? O tym jak wyglądało życie ludzi w czasie zamieszek w Los Angeles opowiada Ryan Gattis w „Mieście gniewu”.
Zastanawiając się co mnie popchnęło do lektury „Miasta gniewu” ciężko mi znaleźć odpowiedź. Ksiażka Ryana Gattisa opisuje zamieszki w Los Angeles ... który wybuchnęły 29 kwietnia 1992 po uniewinnieniu przez ławę przysięgłych czterech białych policjantów oskarżonych o pobicie czarnoskórego Rodneya Kinga. Tysiące osób w ramach protestu wyszło na ulice, rabując i dokonując pobić oraz morderstw. W trakcie zamieszek zginęły 53 osoby, a rannych zostało 2000 osób.
„Miasto gniewu” to nie łatwa książka, ale równocześnie taka, która wciągnie nas bez reszty. Autor zadbał, aby znalazły się tutaj fragmenty wstrząsające, ale i takie, które rozładują nieco atmosferę. Całą historię poznajemy oczami osób bezpośrednio lub pośrednio powiązanych z zamieszkami. Poznajemy ich uczucia, ich wrażenia na temat całej sytuacji. Całość niesamowicie ukazuje piekło jakie rozpętało się na ulicach Miasta Aniołów.
Jest to książka, która opisuje wydarzenia autentyczne, ale autor zadbał, aby to co przeczytamy nas nie nudziło. Przebieg zamieszek poznajemy dzień po dniu z perspektywy różnych osób. Dodatkowo Ryan Gattis opatrzył książkę playlistą na każdy dzień zamieszek, która jeszcze pełniej wprowadzi nas w tamte wydarzenia.
„Miasto gniewu” to niewątpliwie interesująca pozycja, z której wiele możemy wynieść. Czytając książkę Ryana Gattisa uświadomiłam sobie jak niewiele trzeba, aby zmienić świat prawa w anarchię. Ze swojej strony polecam „Miasto gniewu”, ale fakt czy tego typu literatura jest dla Ciebie musisz zdecydować sam.
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydanictwu Czarna Owca
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena