Koszyk 0
Opis:
Wszystkie światy Terry'ego Pratchetta - ponad 30 opowiadań mistrza humorystycznej fantastyki, od debiutu, po historie z kultowego Świata Dysku. W ciągu czterech dekad, jakie upłynęły od druku jego pierwszej książki, Terry Pratchett stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych autorów. Tutaj, po raz pierwszy, w jednym tomie zebrane są jego opowiadania i inne krótkie formy literackie. "Mgnienie ekranu" kreśli kurs długiej kariery pisarskiej Pratchetta: od czasów szkolnych ... poprzez pierwszą pracę w "Bucks Free Press", do początków jego debiutanckiej powieści "Dywan" i dalej, po oszałamiające mistrzostwo fenomenalnego cyklu Świata Dysku. Znajdziemy tu postacie zarówno znajome, jak i czekające na odkrycie; światy porzucone i inne, które wciąż się rozwijają; przygody, kurczaki, śmierć, disco, a także kilka dość niepokojących koncepcji Świąt, a wszystko to przesycone jego niemożliwym do podrobienia poczuciem humoru. Edytor tekstów z pstryknięciem zbudził się do życia. Monitor zaś był pustkowiem i chaosem; ciemność była nad ekranem, z wyjątkiem oczywiście mrugającego zapraszająco kursora. Dłonie Doggera uniosły się nad klawiaturą. To powinno działać w obie strony. Jeśli to wiara napędzała wszystko, powinno udać się załapać na przejażdżkę, o ile tylko człowiek był dostatecznie szalony, by spróbować. Od czego zacząć? Niedługie opowiadane powinno wystarczyć dla wykreowania postaci. Chimera już istniała - niewielki pęcherzyk fraktalnej rzeczywistości, stworzony tymi dziesięcioma palcami. Zaczął pisać, z początku niepewnie, ale potem coraz szybciej, kiedy idee zaczynały się krystalizować. Po jakimś czasie otworzył okno w kuchni. Za jego plecami, w ciemności, ruszyła drukarka. Fragment opowiadania "Ostateczna nagroda" Terry Pratchett jest uznanym twórcą światowych bestsellerów, cyklu powieści o Świecie Dysku, którego pierwszy tytuł - "Kolor magii" - ukazał się w roku 1983. Autor ponad pięćdziesięciu bardzo popularnych książek. Jego powieści były wielokrotnie ekranizowane i inscenizowane, jest też laureatem wielu nagród, w tym Medalu Carnegie. Za swe zasługi dla literatury otrzymał tytuł szlachecki. Na świecie jego książki rozeszły się w łącznym nakładzie 70 milionów egzemplarzy i były tłumaczone na trzydzieści siedem języków. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Terry Pratchett
  • 2013
  • 1
  • 312
  • 202
  • 142
  • 978-83-7839-495-2
  • 9788378394952
  • ZAVUA

Recenzje czytelników

Dochodze

Ocena:
Autor:
Data:

Terry Pratchett to dziś jeden z najpopularniejszych twórców fantasy na świecie. Jego testy są na tyle charakterystyczne, że nie sposób odnaleźć pisarza, który byłby w stanie go naśladować. Humor, który wylewa się potokami z jego książek, gwarantuje, że jeszcze długo nikt nie będzie w stanie się z nim mierzyć. Jeśli ktokolwiek pomyślałby, że taki talent rodzi się w przyjemności – byłby w błędzie ...

W Mgnieniu ekranu – zbiorze opowiadań zgromadzonych od lat młodzieńczych – Pratchett przyznaje się, że wiele tekstów powstawało w bólu.Pozycja ta jest o tyle interesująca, że stanowi wgląd w całe spektrum twórczości autora Świata Dysku. Zawiera bowiem w sobie zarówno jedne z najnowszych opowiadań, jak i te, które autor na potrzeby szkolnych lekcji napisał, gdy był nastolatkiem (przyznaję, że to właśnie opowiadanie jest – mimo obaw pisarza – jednym z najlepszych w tej publikacji).

Wolumin ten okazuje się wędrówką przez całą twórczość Pratchetta, ukazującą jakim przemianom poddawany był jego warsztat pisarski, jak ewoluował i dochodził do dzisiejszej formy.

Najlepszymi krótkimi formami literackimi z tego tomu są według mnie Piekielny interes [efekt pulsującej wyobraźni trzynastoletniego Pratchetta] oraz Rybki małe ze wszystkich mórz.

Chociażby dla tych dwu rewelacyjnych opowiadań, warto zaprzyjaźnić się z tą książką.

Wydaje mi się, że o wiele większą gratką będzie ona dla fanów twórczości Pratchetta – odnajdą w niej bowiem pisarza jeszcze bez ogłady, który dopiero nabierał twórczego rozmachu, prześledzą całą jego pisarską ewolucję, zajrzą do tekstów, które ukazują jak kształtował się jego literacki zmysł i kunszt. Inni znajdą w niej wiele radości i humoru, może się jednak okazać, że poza tym „TEN Pratchett” może rozczarować. Zalecam więc najpierw zerknąć do innych jego książek, po to, by później w pełni delektować się smakiem Mgnienia ekranu.

Zapewniam, że warto! Docenicie wówczas tę nieokiełznaną wyobraźnię, która chyba nigdy nie spocznie;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Cały Pratchett

Ocena:
Autor:
Data:
No cóż, zbiorek dostarcza dokładnie to, co obiecuje - przekrój owoców krótszej formy twórcy Świata Dysku.

Widać, jak Pratchett ewoluował na przestrzeni lat. Można poznać jego bardziej i mniej udane dokonania, przez całość przebija jednak jego niepowtarzalny angielski humor i styl.

Pozwala to na pewno lepiej poznać i docenić go jako autora.
Ja zaś po prostu cieszę się, że ktoś zebrał je w jednym miejscu, oszczędzając mi szukania po najróżniejszych zbiorach ... powieściach czy stronach internetowych.

Ciekawa lektura, niekoniecznie tylko dla zagorzałych fanów.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena