Koszyk 0
Opis:
Dalsze dzieje dwóch rodów Romero i O’Shaughnessych, których historie zapoczątkował tom „Wieczorny wiatr”. Pierwsza wojna światowa dobiega końca. Aureliano Romero został niedawno mianowany ambasadorem Argentyny w Anglii, a Brian O’Shaughnessy mieszka w głębokiej Szkocji na zamku Glangowness. Przeszłość wraz ze wszystkimi jej dramatami i sekretami odciska swoje piętno na losach kolejnych pokoleń ... Cztery siostry i czterej bracia, których losy wyznacza pierwsza wojna światowa, podróżują po międzywojennej Europie, od Londynu po Rzym i dają się ponieść wirowi najważniejszych wydarzeń epoki. Przyjaźnie, miłości, wielka polityka, fascynujące podróże i nieustające dążenie do szczęścia – takie historie pochłaniają bez reszty. Jean D’Ormesson - francuski pisarz i dziennikarz, członek Akademii Francuskiej. Syn André d’Ormessona, ambasadora Francji całą młodość spędził w Bawarii. Jest absolwentem École Normale Supérieure, z wykształcenia filozofem, pełnił funkcję sekretarza generalnego Międzynarodowej Rady Filozofii i Nauk Humanistycznych przy UNESCO i dyrektora dziennika „Le Figaro”. W Polsce są znane jego powieści: Chwała Cesarstwa, Przegrana miłość, My, z łaski Boga, Ostatni sen mój będzie o Tobie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jean d’Ormesson
  • 2016
  • 384
  • 210
  • 135
  • 978-83-65282-83-5
  • 9788365282835
  • ZDANF

Recenzje czytelników

Ciąg dalszy ich losów

Ocena:
Autor:
Data:
Miałam wielkie oczekiwania wobec tej książki i taką niepewność jak autor napisze ciąg dalszy, czy zalej będzie starał się opisać symbolicznie dzieje Europy, bo uważam, że powieści te są taką próbą podsumowania naszego zachodniego świata. Jak się to udało?
Treściowo powieść jest ciekawsza niż część pierwsza, bo jej fabuła się nie urywa co rusz, jak to było w części pierwszej. Mamy tu 4 krwiste i namiętne kobiety, z fortuną ... która umożliwia im podróżowanie i robienie z życiem co im się podoba oraz interesujących czterech barci Romero.Postacie kobiece są zdecydowanie ciekawsze i pełniej ukazane. Mężczyźni są jedynie wspomniani, w sumie. Światy obu rodzin z 'Wieczornego wiatru', arystokratycznych przodków dziewcząt oraz imigrancko-róznorodnie przodków chłopców połączyły pieniądze i nowe czasy po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Ich kontakty umożliwia podobny status majątkowy i kompletny upadek świata arystokratycznego. Niańka z jednej rodziny przechodzi do drugiej i bardziej niż tytuły oburzają ją skandale obyczajowe, a wszystko przykrywają pieniądze. Dziewczyny są symbolem nowych czasów, bo każda z nich angażuje się w jakiś nurt polityczny Europy: w nazizm, w komunizm i w świat celebrytów. Żyją namiętnie i na krawędzi. Spaja i opowiada o nich ten sam narrator co w części pierwszej. Tutaj ujawniający swoje imię Jean oraz będący już częścią świata przedstawionego, jest przyjacielem obu domów i częścią paczki.
Pod względem akcji, ta część jest ciekawsza, bo przyczynowo-skutkowa, ale te wszystkie warstwy interpretacyjne, postmodernizm i literackość książki, podkreślanie fikcyjności świata przedstawionego, tak widoczne w części pierwszej, w zasadzie tutaj nie istnieją. Jedyne co jest, to wtrącenia filozoficzne podsumowujące akcję.
Nie jestem jednak książką rozczarowana. Autor ma talent pisarski i chyba świadomie napisał taką nietypową trylogię. Ciekawi mnie część trzecia i nadal liczę na 'wielkie bum ' i alegorię Europy XX wieku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena