Koszyk 0
Opis:
Kolejny tom bestsellerowego cyklu o sympatycznej inspektor Irene Huss. Na nabrzeżu w Goetegorgu znaleziono zmasakrowane ludzkie zwłoki, z orientalnym tatuażem na tułowiu. Podobny znak widnieje na szyldzie jednego z gejowskich sklepów w Kopenhadze. Irene Huss rusza do Danii i tam dowiaduje się o kolejnych ofiarach. W toku śledztwa poznaje środowisko skandynawskich homoseksualistów, którzy preferują niebezpieczny seks. Niestety kolejni mężczyźni ... którzy mogą pomóc w znalezieniu sprawcy giną w równie okrutny sposób. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Helene Tursten
  • 2011
  • 1
  • 424
  • 210
  • 135
  • 9788371838972
  • 9788371838972
  • ZA76P

Recenzje czytelników

Polecam!

Ocena:
Autor:
Data:
Obecnie trzeba naprawdę się postarać, żeby jeszcze czymś zaskoczyć czytelnika, który zęby zjadł na kryminałach, dlatego nie zamierzam się tu rozwodzić nad tym co już było, a czego jeszcze nie. Faktem jest, że Tursten stworzyła dobrze napisany kryminał, gdzie możemy przyjrzeć się pracy policji nie tylko pobieżnie. Prowadzi nas przez żmudną papierkową robotę i przesłuchiwanie świadków, wcale nas tym nie nudząc. Wręcz przeciwnie ... Przy każdym takim przesłuchaniu czytelnik powinien maksymalnie się skupić z nadzieją, że może sam wyłowi jakiś istotny dla śledztwa szczegół. A skoro już o szczegółach mowa, bardzo spodobał mi się motyw tego właśnie małego szczegółu, który wszyscy mają gdzieś z tyłu głowy, brak jedynie bodźca, aby wypłynął na powierzchnię. I to uczucie towarzyszy nie tylko bohaterom, ale i nam. Mamy świadomość, że też już to widzieliśmy i teraz nam to umyka. Oczywiście zawsze można wrócić się te ileś stron i sprawdzić co to takiego, ale ja, mimo irytacji towarzyszącej temu uczuciu pozwoliłam sobie w nim trwać. Chciałam się przekonać, kiedy, i czy w ogóle doznam tego olśnienia.

Autorka sprawnie równoważy brutalność mordercy i „brudny” światek kopenhaskich homoseksualistów - czyli tytułowych mężczyzn lubiących niebezpieczne zabawy – poprzez ukazanie nam zwyczajnego życia rodzinnego, z jego codziennymi problemami i rozterkami. I tak w jednej chwili rozważamy kto jest sadystycznym mordercą a następnej obserwujemy jak rodzina inspektor Huss szuka domu dla szczeniaczków. Dzięki temu nie czujemy się przytłoczeni całą brutalnością, która zalewa nas w trakcie śledztwa.

Jedyne co mnie drażniło to postać głównej bohaterki, która przez swoją pruderyjność miała wiele dylematów, które spokojnie można było pominąć. Ja rozumiem ukazanie policjanta, który nie jest zobojętniały na wszystko co widzi, ale w przypadku Irene to już była przesada w drugą stronę.
Druga rzecz to rodzinne posiłki. Mąż pani inspektor jest szefem kuchni, więc oczywiście posiłki są przepyszne. Ukazanie rodziny, która stara się zawsze jeść razem posiłki, mimo czasochłonnej pracy obojga rodziców też wnosi trochę ciepła. Ale w pewnym momencie miałam wrażenie, że jeśli jeszcze raz przeczytam co jest na obiad z najdrobniejszymi szczegółami, to wyjdę z siebie.
Głupoty, wiem. Ale takie głupoty namnożone co kilka stron stają się denerwujące. Jednak przy wszystkich zaletach książki, te parę minusów staje się naprawdę nieistotne. Jeśli dostajemy w swoje ręce kryminał, który jest świetnie napisany, przez przeszło 400 stron potrafi utrzymać niesłabnące zainteresowanie czytelnika, śledztwo jest prowadzone bez zarzutu, wciąga niesamowicie i trzyma w napięciu, a do tego potrafi zaskoczyć - to mam wrażenie, że można przymknąć oko na drobne niedoskonałości.

Helene Tursten jest podobno nazywana mistrzynią kryminału i mam wrażenie, że jest to tytuł w dużej mierze zasłużony. Chętnie przeczytam inne jej książki, żeby się o tym przekonać, a przy tym zachęcam do zapoznania się z jej twórczością każdego miłośnika kryminałów, szczególnie tych skandynawskich!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niebezpieczne zabawy niegrzecznych chłopców

Ocena:
Autor:
Data:
Ludzie, którzy lubią niebezpieczne zabawy i kryminalne intrygi powinni sięgnąć po książkę Helene Tursten. Ci, którzy zbrodni nie chcą poznać „od środka” chyba powinni sobie darować… Nie będzie ich chyba zbyt wielu, gdyż autorka bije rekordy popularności na świecie. Zdecydowanie doskonale płynie na fali zachwytów nad skandynawskimi kryminałami. I jest to raczej zasłużona sława, gdyż „przygody” inspektor Irene Huss wciągają od pierwszej do ostatniej strony, a jest ich naprawdę sporo ...
Jest mi naprawdę miło, że główną śledczą jest kobieta. Żaden z niej szalony Bond, ale też daleko jej do konserwatywnej panny Marple… Śmiało wkracza w niebezpieczny świat, w ciemne zaułki, w mroczne myśli mordercy… Jednocześnie to czuła żona i matka, mająca zwykłe życie i zwyczajne problemy. Usiłująca równoważyć straszne przeżycia z pracy, radosnymi chwilami w gronie rodziny. Tym bardziej szokują nas opisy makabrycznych zbrodni, gdy przeciwwagą jest banalna kolacja serwowana przez męża Irene… Jedego dnia Huss szuka domu dla szczeniaków, a drugiego zajmuje się poćwiartowanymi zwłokami. Ciało to zostało znalezione na nabrzeżu w Göteborgu, jedyne co może pomóc w identyfikacji, to tatuaż. Ślady kierują inspektor do Danii, tam wraz z kopenhaskimi policjantami próbuje inwigilować środowisko mężczyzn, którzy lubią niebezpieczne zabawy… Śledztwo trudne, ale ciekawe. Rzadko bywające tłem powieści, środowisko gejów, sadomasochistów i nekrosadystów. Morderca, który działa w sposób uporządkowany i systematyczny. I zdecydowanie w sposób makabryczny, co może razić mniej odpornego czytelnika. Trudno jednak spodziewać się, że skoro znalezione Göteborgu zwłoki są bardzo niekompletne, to gdy pojawiają się kolejne- są również mocno sfatygowane… A morderca czai się gdzieś blisko i zabija każdego, kto może pomóc go zidentyfikować.
Czterysta kartek pełnych napięcia, zaskakujących i nie dających szans na odpoczynek myśli. Trudna, systematyczna praca policji, dochodzenie do prawdy utrudnione przez niełatwe środowisko. Nie jest to książka, która nam pokaże „ludzką twarz” homoseksualistów. To raczej zgłębianie zachowań kontrowersyjnych, by nie napisać- chorych. I pewnie dlatego jest tak ciekawa. Zło, erotyka, dziwne i niebezpieczne zabawy z seksem, orgiami, zbrodnią… To jest coś, co odbiega od naszego codziennego życia. I chyba dobrze, że żyjemy w nieświadomości. Seks jest doskonałym biznesem i zawsze znajdą się chętni na niebezpieczne zabawy…
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena