Koszyk 0
Opis:
Trylogia "Wielkie Szkoły Diuny" składa się z następujących tomów: Zgromadzenie żeńskie z Diuny Mentaci Diuny Mistrzowie miecza Diuny Wygrana wojna z myślącymi maszynami uratowała ludzkość, ale też postawiła ją w trudnej sytuacji - kuleją wszystkie dziedziny, w których dużą rolę odgrywały komputery. Na niechęci do zaawansowanej technologii zyskuje Szkoła Mentatów, w której ludzie uczą się technik mentalnych dawniej zarezerwowanych dla maszyn. Gilbertus Albans, założyciel szkoły ... balansuje jednak na cienkiej linie - przeciwnicy technologii nie przebaczyliby mu przywiązania do robota Erazma, którego pamięć wciąż przechowuje. Przywódca tych fanatyków, Manford Torondo, zagraża - jak wcześniej maszyny - wszystkim. I wszyscy muszą podjąć wyzwanie, bo inaczej ludzkość na zawsze pogrąży się w mrokach niewiedzy... Jeśli jesteś fanem serii o Diunie, albo generalnie science fiction, szczerze polecam ci tę książkę. Nawet ci, którzy kochają powieści Franka Herberta, powinni dać szansę tej trylogii Steve Lovelace Stanęła w drzwiach bogato zdobionego gabinetu Salvadora w wyzywającej pozie, ze wzniesioną głową, piorunując męża spojrzeniem ciemnych, migdałowych oczu. - Za cóż to poniżyłeś przedstawiciela mojej rodziny? - zapytała. - Nie miałeś żadnego powodu, by aresztować pana Davidę. Nie dano mu nawet szansy obrony! - Dostał szansę udzielenia odpowiedzi na szczegółowe pytania - odparł Roderick. - Jego rozmowa z Quemadą była krótka, ale owocna. Oczy Tabriny się rozszerzyły. - Torturowaliście go? Żądam natychmiastowego widzenia z nim! Roderick odwrócił wzrok. - Niestety, wina okazała się zbyt ciężka dla jego serca. Nie zniosło tego ciężaru. BRIAN HERBERT (ur. 1947) to najstarszy syn Franka Herberta, pisarz znany głównie jako kontynuator "Kronik Diuny". Z jego powieści polski czytelnik zna "Ród Atrydów", "Ród Harkonnenów" i "Ród Corrinów" (wraz z Kevinem J. Andersonem). Jest też autorem biografii Franka Herberta "Dreamer of Dune". KEVIN J. ANDERSON (ur. 1962) zasłynął powieściami osadzonymi w świecie "Gwiezdnych wojen" i cyklem "Z archiwum X". Jego "Budowniczowie nieskończoności" (wraz z Dougiem Beasonem) byli w roku 1993 nominowani do nagrody Nebula. Obaj autorzy kontynuują sagę Franka Herberta o Diunie. Napisali m.in. trylogię "Legendy Diuny", zwieńczenie legendarnych "Kronik Diuny" i uzupełniające je tomy, a także pierwszy tom nowej trylogii, zatytułowany "Zgromadzenie żeńskie z Diuny". WOJCIECH SIUDMAK (ur. 1942) - polski malarz. Mieszka i tworzy we Francji. Uważany za czołowego reprezentanta realizmu fantastycznego. Prace wystawiał m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Szwajcarii, Kanadzie i USA. Honorowy Obywatel Miasta Wielunia i Ozoir-la-Ferriere. Otrzymał Order Zasługi RP. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Kevin Anderson, Brian Herbert
 • 2014
 • 1
 • 592
 • 235
 • 160
 • *, 9788375105759
 • 9788375105759
 • ZBHJF

Recenzje czytelników

Dla miłośników uniwersum Diuny

Ocena:
Autor:
Data:
„Mentaci Diuny” to powieść dobra, choć niesamodzielna. Nie powinien po nią sięgać ten, kto nie przeczytał trylogii legend Diuny (tj. „Dżihadu Butleriańskiego”, Krucjaty przeciw maszynom” i „Bitwy pod Corrinem”), ani pierwszego tomu opisującego wielkie szkoły Imperium, „Zgromadzenia żeńskiego z Diuny”. Autorzy starają się co prawda wpleść informacje z kategorii „w poprzednim odcinku…”, ale docenią je raczej ci, którym szczegóły fabuły wcześniejszych książek wywietrzały.

Świat każdej powieści ... które łączy pustynna planeta Arrakis, to mieszanka polityki i sensacji, z domieszkami filozofii, socjologii, psychologii czy ekologii. Technologia (czy jej brak) stanowi oryginalną oś fabularną, której początek bierze się w inicjującej całość powieści Franka Herberta. W „Mentatach Diuny” pierwsze skrzypce gra polityka — imperator Salvador Corrino balansuje między potężnym ruchem nastawionych antytechnologicznie butlerian, którym przewodzi charyzmatyczny Manford Torondo, a Josefem Vanportem, od którego spółek zależy niemal cały międzyplanetarny transport i wydobycie pożądanej przez wielu przyprawy. W cieniu faktycznej wojny między Vanportem a Torondo nabierają znaczenia jeszcze inne siły: żeńskie zgromadzenie stawiające sobie za dalekosiężny cel genetyczne uszlachetnienie ludzi i szkoła mentatów, kształcąca umysły studentów tak, by dorównywały zabronionym komputerom. Na to nakłada się jeszcze motyw rodowej zemsty, jakiej Harkonnenowie — tym razem siostry Valia i Tula — starają się dokonać na Atrydach.

Wątków w powieści jest zatem sporo i ten poświęcony mentatom wcale nie wydaje się dominować nad pozostałymi. Właściwie to bezpośrednia kontynuacja „Zgromadzenia żeńskiego z Diuny” i odzywają się tu praktycznie wszystkie elementy fabuły poprzedniej książki. Moim zdaniem to tom dość udany. Owszem, nie ma tego rozmachu, co Legendy Diuny, których paliwem jest walka rodzaju ludzkiego z myślącymi maszynami, ale na szczęście też nie memła się w historiach wymyślanych na siłę w tomach poświęconych trzem wielkim rodom imperium. Zarówno polityczne intrygi, jak i epizody takie jak losy młodych rekrutów z Arrakis, splatają się w sposób nie odznaczający się grubą fastrygą lecz poprowadzone są gęstym ściegiem.

„Mentaci Diuny” kilka historii doprowadzają do końca (najczęściej definitywnego, bo dla niektórych postaci śmiertelnego), ale ponieważ spółka Brian Herbert & Kevin J. Anderson czerpie zyski z kolejnych powieści uniwersum Diuny, to nie zdziwię się, jeśli kilka pozostałych przy życiu postaci da impuls do napisania kolejnej książki, której fabuła zahaczy o ojczyznę ogromnych czerwi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

ludzkie komputery

Ocena:
Autor:
Data:
Wreszcie można dokładnie poznać a nie tylko sklejać wątki z kilku książek na temat mentatów. Początki mentatów na tle wydarzeń w imperium znowu wciągają i zaskakują nawet tych co wiele sobie poustawiali po przeczytaniu innych częci. Warto jeszcze raz wrócić do sagi o Diunie.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena