Koszyk 0
Opis:
Nowa powieść Anny Klary Majewskiej, autorki między innymi bestsellerowego „Roku na Majorce” i „Powrotu na Majorkę”. Wciągające studium relacji przyjaciół, w których pozornie beztroskie i frywolne życie wkrada się tragedia. Osadzona w Warszawie, w środowisku modnych klubów, branży modowej, ludzi bogatych, wpływowych, ale niekoniecznie spełnionych czy szczęśliwych ... historia wieloletniej przyjaźni młodej kobiety i jej homoseksualnego przyjaciela. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Klara Majewska
  • 2016
  • 255
  • 205
  • 135
  • 9788380321-16-8
  • 9788380321168
  • ZDFO2

Recenzje czytelników

Melanżeria

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść Anny Klary Majewskiej ,,Melanżeria" to opowieść o trójce przyjaciół mieszkających w Warszawie, a pochodzących z różnych środowisk. Cała fabuła skupiona jest wokół Tomka, który jest gejem i podczas pracy, jako wedding planer poznaje Izę oraz Anitę.

Iza Stróżak pochodzi z Białegostoku. Jej ojciec pracujący czasowo w zakładach zbożowych zapił się na śmierć i zamarzł na ławce w noc sylwestrową, a matka pracując w pedecie na dziale AGD starała się utrzymać sama z dzieckiem ... Izę na wsi wychowywali dziadkowie, ojca prawie wcale nie znała. Wyrosła na zdolną dziewczynę i zamierzała zostać lekarką. Niestety przerwała studia i pojechała szukać szczęścia do Warszawy. Tam poznała Anitę, piękną jak lalka Barbie, która od zawsze miała wszystko, a czego nie miała, potrafiła zdobyć. Dzieciństwo spędziła w Teheranie i Libii. Nauczyła się włoskiego i arabskiego. Anita marzy o świecie ładnie ubranych kobiet, zapachu amerykańskich papierosów i francuskich perfum, a także o prawdziwych facetach, którzy nie obracają każdej złotówki przy zamawianiu kawy. Nie musiała specjalnie zabiegać o zainteresowanie mężczyzn, dobrze wyszła za mąż za starszego od siebie Jerzego, ale nadal prowadziła bujne życie pozamałżeńskie. Dziewczyny przyjaźnią się z Tomkiem, który po powrocie z Włoch próbuje układać sobie życie w Warszawie. Chłopak jest bardzo ambitny, pedantyczny, chce zawsze wyglądać jak modele z reklam. Z kobietami się przyjaźni, a mężczyzn kocha.

W powieści przewijają się kolejne epizody burzliwego życia trójki przyjaciół rozciągające się na przestrzeni czterdziestu lat. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W 2013 roku Tomek z niedowładem ręki trafia do szpitala, gdzie poddawany jest serii badań mających ustalić na co choruje. Tomek i Iza wymieniają ze sobą sms-y, na ich podstawie widać, jak rozwija się choroba oraz co przeżywa Iza, która boi się przedstawić matce czarnoskórego chłopaka. Współczesne problemy bohaterów przeplatane są wyrywkowymi wspomnieniami z ich życia. Epizody z dzieciństwa, młodości i dorosłości zbiegają się ze sobą. Choroba Tomka przynosi otrzeźwienie dla przyjaciół, którzy prowadzili do tej pory beztroskie życie ponad stan. Narkotyki, seks z przygodnymi osobami, podążanie za karierą, zakupy w ekskluzywnych europejskich sklepach zostają przerwane tragedią. Przychodzi refleksja nad życiem i jego wartością.

,,Melanżeria" to słodko-gorzka opowieść o pokoleniu, dla którego w latach dziewięćdziesiątych otworzyło się wiele możliwości. Nie wszyscy potrafili z tej szansy mądrze skorzystać i w pogoni za szczęściem, łatwym zarobkiem oraz blichtrem stracili sens życia. Źle podjęte decyzje w młodości przyniosły tragiczne konsekwencje w późniejszym wieku. Powieść wciąga już od pierwszych stron i zapewniam, że nie będziecie mogli oderwać się od niej. Ja zarwałam noc:)
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

...pralinka z cierpkim nadzieniem

Ocena:
Autor:
Data:
Mam ostatnio szczęście nie trafiać na tzw. "gnioty" książkowe, mimo wyborów autorów, których nie znam. Anna Klara Majewska, autorka o której wcześniej nie słyszałam, tytuł "Melanżeria", zaintrygował mnie, bo ... ano własnie. Według słownika języka polskiego słowo melanż ma wielorakie zastosowanie, po pierwsze pomieszanie różnych rzeczy, cech lub stylów, mieszanina, po drugie połączenie paru nitek o różnych kolorach ... po trzecie przędza o takim połączeniu nitek oraz po czwarte potocznie ostro zakrapiana impreza.

Powieść opowiada o losach trójki przyjaciół, Izy, Tomka i Anity, a wszystko zaczyna się w lipcu 1972 roku w Łebie, gdzie Tomuś zwany Tomusinką spędza wakacje z rodziną. Kładę nacisk na tę datę, bo to lata mojego dzieciństwa, i szczególnie miło było mi się cofnąć w te trudne, acz zarazem normalne czasy i myślę, że dla każdego z mojej grupy wiekowej będzie to sympatyczna wycieczka w czasie.
Iza pochodzi z Białegostoku, ojca straciła w dzieciństwie, zapił się w noc sylwestrową, zamarzając na śmierć. Izę wychowywali dziadkowie, mama pracowała w pedecie w dziale AGD. Jej marzeniem było zostać lekarką, przerwała jednak studia i wyjechała do Warszawy.
Anita nigdy nie miała "pod górkę", zwana "placówkowym dzieckiem", dzieciństwo spędziła w Iranie, później w Libii, gdzie nauczyła się mówić po włosku i arabsku. Praca na poziomie, później bogaty i do granic możliwości naiwny mąż Jerzy.
Tomek najbardziej barwny z całej trójki. Już dorastając czuł, że "odstaje" od innych. W szkole wyzywany od pedała i "rzyda". Kochliwy. Ambitny i konsekwentny w zbiciu majątku. Zawsze idealnie i modnie ubrany, wręcz pedantyczny.

W powieści mamy wielowątkowość. Odwiedzamy lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte, dziewięćdziesiąte, wkraczając w XXI wiek, a jednocześnie akcja miesza się z rokiem 2015.
Życie naszych bohaterów to burzliwy coctail. Żyjąc w ciekawych czasach, gdzie otworzyło się dla nich sporo możliwości i byli na tyle zdeterminowani i sprytni by z nich skorzystać. Co jednak tak naprawdę okazało się ważne? Czy przyjaźń przetrwała w najtrudniejszych dla nich chwilach?

Powieść porusza ważny temat homoseksualizmu oraz zagrożeń z nim związanych. Nie chciałabym tu teraz tego tak spłycić, ponieważ autorka zagląda w bardzo głębokie zakamarki duszy i by to spróbować zrozumieć, trzeba choć tę chwilę poświęcić na przeczytanie książki. Podpowiem, że warto. Od pierwszej do ostatniej strony warto. Ani przez moment nie było nudno. Często nachodzące refleksje, czasem próba oceny, krytyki, smutku i radości (radości, że wybrałam inną drogę) właśnie to towarzyszyło mi czytaniu "Melanżerii".

Anna Klara Majewska pisarka, dziennikarka i felietonistka. Autorka czterech książek: "Jak dobrze wyjść za mąż po czterdziestce", "Sekretów"oraz dyptyku "Rok na Majorce" i "Powrót na Majorkę".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena