Koszyk 0
Opis:
Nowa powieść Anny Klary Majewskiej, autorki między innymi bestsellerowego „Roku na Majorce” i „Powrotu na Majorkę”. Wciągające studium relacji przyjaciół, w których pozornie beztroskie i frywolne życie wkrada się tragedia. Osadzona w Warszawie, w środowisku modnych klubów, branży modowej, ludzi bogatych, wpływowych, ale niekoniecznie spełnionych czy szczęśliwych ... historia wieloletniej przyjaźni młodej kobiety i jej homoseksualnego przyjaciela. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Klara Majewska
  • 2016
  • 255
  • 205
  • 135
  • 978-83-8032-116-8
  • 9788380321168
  • ZDFO2

Recenzje czytelników

Melanżeria

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść Anny Klary Majewskiej ,,Melanżeria" to opowieść o trójce przyjaciół mieszkających w Warszawie, a pochodzących z różnych środowisk. Cała fabuła skupiona jest wokół Tomka, który jest gejem i podczas pracy, jako wedding planer poznaje Izę oraz Anitę.

Iza Stróżak pochodzi z Białegostoku. Jej ojciec pracujący czasowo w zakładach zbożowych zapił się na śmierć i zamarzł na ławce w noc sylwestrową, a matka pracując w pedecie na dziale AGD starała się utrzymać sama z dzieckiem ... Izę na wsi wychowywali dziadkowie, ojca prawie wcale nie znała. Wyrosła na zdolną dziewczynę i zamierzała zostać lekarką. Niestety przerwała studia i pojechała szukać szczęścia do Warszawy. Tam poznała Anitę, piękną jak lalka Barbie, która od zawsze miała wszystko, a czego nie miała, potrafiła zdobyć. Dzieciństwo spędziła w Teheranie i Libii. Nauczyła się włoskiego i arabskiego. Anita marzy o świecie ładnie ubranych kobiet, zapachu amerykańskich papierosów i francuskich perfum, a także o prawdziwych facetach, którzy nie obracają każdej złotówki przy zamawianiu kawy. Nie musiała specjalnie zabiegać o zainteresowanie mężczyzn, dobrze wyszła za mąż za starszego od siebie Jerzego, ale nadal prowadziła bujne życie pozamałżeńskie. Dziewczyny przyjaźnią się z Tomkiem, który po powrocie z Włoch próbuje układać sobie życie w Warszawie. Chłopak jest bardzo ambitny, pedantyczny, chce zawsze wyglądać jak modele z reklam. Z kobietami się przyjaźni, a mężczyzn kocha.

W powieści przewijają się kolejne epizody burzliwego życia trójki przyjaciół rozciągające się na przestrzeni czterdziestu lat. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W 2013 roku Tomek z niedowładem ręki trafia do szpitala, gdzie poddawany jest serii badań mających ustalić na co choruje. Tomek i Iza wymieniają ze sobą sms-y, na ich podstawie widać, jak rozwija się choroba oraz co przeżywa Iza, która boi się przedstawić matce czarnoskórego chłopaka. Współczesne problemy bohaterów przeplatane są wyrywkowymi wspomnieniami z ich życia. Epizody z dzieciństwa, młodości i dorosłości zbiegają się ze sobą. Choroba Tomka przynosi otrzeźwienie dla przyjaciół, którzy prowadzili do tej pory beztroskie życie ponad stan. Narkotyki, seks z przygodnymi osobami, podążanie za karierą, zakupy w ekskluzywnych europejskich sklepach zostają przerwane tragedią. Przychodzi refleksja nad życiem i jego wartością.

,,Melanżeria" to słodko-gorzka opowieść o pokoleniu, dla którego w latach dziewięćdziesiątych otworzyło się wiele możliwości. Nie wszyscy potrafili z tej szansy mądrze skorzystać i w pogoni za szczęściem, łatwym zarobkiem oraz blichtrem stracili sens życia. Źle podjęte decyzje w młodości przyniosły tragiczne konsekwencje w późniejszym wieku. Powieść wciąga już od pierwszych stron i zapewniam, że nie będziecie mogli oderwać się od niej. Ja zarwałam noc:)
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena