Koszyk 0
Opis:
Meijin- mistrz go to powieść noblisty Yasunariego Kawabaty łącząca fikcję i prawdę, prostą opowieść i głęboką refleksję. Wprowadza czytelnik w niezwykły świat starożytnej azjatyckiej gry, która od tysięcy lat stanowi wazy element tamtejszej kultury, jednocześnie mierząc się na poziomie uniwersalnym z nieodłączonym elementem naszego życia - przemijaniem. Ciągłe przeplatanie się tradycji, starych zwyczajów z elementami nowego ... nadchodzącego świata jest jak naprzemienna gra czarnych i białych kamieni używanych w go. Potężne emocje graczy i widzów osadzone są naprzeciw harmonii przyrody i estetyki klasycznych wnętrz. W dramat rozgrywających się na planszy zaangażowany jest cały świat wokół, tak iż nie można rozróżnić, czy to dramatyczne zmiany zachodzące w ówczesnej Japonii odbite są w grze Mistrza i jego przeciwnika, czy też sama ich gra przenika i zmienia świat. To, co w zamyśle miało być kronikarskim zapisem, stworzonym na potrzeby gazety Yomiuri Shimbyn, z czasem przerodziło się w uniwersalną opowieść. Pojedynek dwojga ludzi zapisany dzień po dniu i przez miesiące rozpalających wyobraźnię czytelników rozchwytujących gazetę z korespondencją Yasunariego Kawabaty przekuty został w powieść, którą oddajemy w Państwa ręce. Zapraszamy do posmakowania lektury niezwykłej, która choć przenosi nas w obcy świat, jednocześnie poraża swą aktualnością i ponadczasowością. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Elay
  • miękka
Mniej Więcej
  • Yasunari Kawabata
  • 2004
  • 179
  • 196
  • 125
  • 83-916749-4-0
  • 9798391674948
  • Y6235

Recenzje czytelników

Mozaika białych i czarnych kamieni

Ocena:
Autor:
Data:
„Meijin” jest książką niezwykłą. Sięgnąłem po nią zafascynowany tym, jak można zapełnić całą powieść tylko jednym opisem partii go. Pierwsze strony przyniosły rozczarowanie, zrozumiałem, że moje wyobrażenia dalekie były od rzeczywistości. Książka faktycznie ukazuje jeden pojedynek dwóch graczy w go, ale ich partia grana jest z przerwami i trwa około pół roku. Ponadto już na początku poznajemy jej wynik co (jak mi się zdawało) całkowicie burzy wszelką potencjalną dramaturgię powieści ... Kolejna kamienie zapełniały planszę. Pomimo pierwszego zniechęcenia, wraz z upływem czasu „Meijin” zaczynał mnie coraz bardziej intrygować. Z każdym nowym rozdziałem wyraźniej stawały mi przed oczami Japonia i rozgrywający się w niej mistrzowski pojedynek go. Wreszcie otoczyły mnie ze wszystkich stron i całkowicie pochłonęły.

W centrum powieści znajduje się go, ale nad planszą siedzi dwoje graczy i to ich charaktery i zachowania splatają się tworząc całą opowieść. Jest to spotkanie ludzi całkowicie różnych zarówno pod względem temperamentu jak i podejścia do życia, tradycji i samego go. Łączy ich partia, w której angażując się całym sobą pragną osiągnąć najwyższy dostępny im szczebel mistrzostwa. Jak widać już po samym tytule, to właśnie mistrzostwo i bycie mistrzem jest kolejnym kluczowym aspektem tej książki. Obserwując obie postacie w pewnym sensie każdy czytelnik (bo któż, choćby przez krótki czasu nie pogrążał się w marzeniach o zostaniu mistrzem?) obserwuje również swoje własne pragnienia i ambicje. Co trzeba poświęcić, aby osiągnąć perfekcję? Z czym związane jest bycie mistrzem?

Perfekcja to następny ważny aspekt powieści. Gra w go jest tu bowiem ukazana nie tyle jako wyzwanie umysłowe czy konkurencja mająca wykazać wyższość jednego gracza nad drugim, ale bardziej jak jak głębokie przeżycie duchowe, wielkie dzieło sztuki współtworzone zarówno przez białe jak i przez czarne kamienie. Ujawnia się tym samym coś bardzo istotnego w kulturze japońskiej i charakterystycznego dla pisarstwa samego Kawabaty: jest to próba dostrzeżenia wyjątkowego, wręcz mistycznego piękna jakiejś pojedynczej chwili lub zwyczajnej czynności, jaką jest choćby gra w go.

Dlaczego w ogóle dotykać okładki, rozchylać ją powoli, przerzucać pierwsze (możliwe że zniechęcające) strony? Na pewno można odnaleźć w sobie jakąś motywację. Fascynacja Japonią lub samym go - tak można rozpocząć lekturę. Jednak jak ją skończyć? Mój tekst w żaden sposób nie wyczerpuje tej książki. Na moment przestając opisywać szczegóły i patrząc na całość szczerze można powiedzieć, że do odkrycia pozostaje w niej jeszcze wszystko.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena