Koszyk 0
Opis:
Słynna powieść o balwierzu, który został wielkim lekarzem. Anglia, XI wiek. Rob J. Cole, syn cieśli i hafciarki, po śmierci rodziców zostaje pomocnikiem wędrownego balwierza parającego się również leczeniem. Wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale też ową szczególną wrażliwość, która pozwala "czytać" w chorym organizmie, dostrzegać w nim wolę walki lub chęć poddania się. Punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem ... którego kunszt odbiega od szalbierskich sztuczek średniowiecznych medyków. Odtąd każdym krokiem Roba kieruje jedno tylko pragnienie: dotrzeć do Isfahanu i zostać uczniem sławnego perskiego lekarza, Ibn Siny, w świecie zachodnim zwanego Awicenną. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Noah Gordon
  • 592
  • 230
  • 155
  • 978-83-245-8145-0
  • 9788324581450
  • ZBF1A

Recenzje czytelników

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem

Ocena:
Autor:
Data:
Akcja powieści rozpoczyna się w 1021 roku, kiedy główny bohater, dziewięcioletni wówczas Rob J. Cole traci obu rodziców. Odkrywa wówczas swój dar - możliwość zobaczenia zbliżającej się śmierci. Ponieważ po utracie obu opiekunów utrzymanie straciła liczna gromadka dzieci, cech opiekujący się sierotami rozdał rodzeństwo mieszkańcom okolicznych wiosek, a sam Rob trafił pod opiekę wędrownego balwierza. Po kilku latach obcowania z prymitywną medycyną zmarł również nowy opiekun Roba ... Wówczas chłopak postanowił wziąć los w swoje ręce i wybrać się w długą i niebezpieczną podróż do kraju zwanego Persją, gdzie żył największy medyk jakiego znał świat - Ibn Sina, znany w Europie jako Awicenna.

Autor odbył długą i ciekawą podróż po krajach Bliskiego Wschodu, aby odtworzyć możliwie najlepiej jak się da klimat XI wieku. Jak sam przyznaje w podziękowaniach na końcu książki, tylko dwaj bohaterowie książki istnieli naprawdę - Ibin Sina oraz al-Dżuzdżani. Szach Al ad-Daula, władca Persji, faktycznie istniał, ale materiał źródłowy o nim mówi bardzo niewiele. Dlatego całą historię należy traktować jak fikcję literacką wspartą bardzo umiejętnie dobranym tekstem źródłowym. Gordon spędził wiele miesięcy w bibliotekach amerykańskich uniwersytetów m.in. w Massachusetts, biblioteki przy Kolegium Smitha i innych, które autor licznie wymienia na końcu książki. Dzięki tej ciężkiej pracy powstał bardzo realny obraz średniowiecznej Europy i Bliskiego Wschodu. W skutek czego Rob przemierzył niezliczone kraje i cudem udało mu się uniknąć śmierci, przez co można założyć, że miał więcej szczęścia niż rozumu. Przymykając jednak oko na fakt, iż jest to powstać fikcyjna, stanowi świetny przykład determinacji i dążenia do doskonalenia zawodowego oraz poszerzania tak trudno dostępnej wówczas wiedzy. Oczywiście nie on jedyny jest w tej powieści postacią wartą uznania. Również jego nauczyciel Ibin Sina został opisany w sposób bardzo wiarygodny - emanuje od niego spokój i majestat. Człowiek ten był prekursorem medycyny, co w tamtych czasach wymagało niemałej wiedzy, odwagi i umiejętności spojrzenia poza utarte i powielane schematy.

Gordon w bardzo realistyczny sposób przedstawia świat XI wieku. Podczas podróży Rob spotyka na swojej drodze różnych ludzi, przedstawicieli wielu odmiennych religii i kultur. Na uwagę zasługuje przedstawienie relacji pomiędzy trzema największymi w tym rejonie religiami - chrześcijańską, żydowską i islamem. Ponieważ chrześcijanie byli wówczas (podobnie jak teraz - nic się nie zmieniło przez 1000 lat) w stanie wojny ideologicznej z muzułmanami, Rob musiał nauczyć się być Żydem. Tym samym autor zaserwował czytelnikom szereg różnorodnych doznań w bardzo udany sposób dopasowanych do historii młodego chłopca.

O wszystkich wydarzeniach politycznych i zwyczajach religijnych Gordon pisze w sposób bezstronny, co cieszy, aczkolwiek z perspektywy Roba wiele rzeczy spoza świata Europejskiego wydaje się być niewłaściwie i bardzo obce, to jednak z dużą dozą tolerancji podchodzi do każdego problemu, np. prześladowań Żydów, świętości ciała po śmierci, traktowania kobiet jak inwentarza domowego, nieomylności przywódców religijnych, czy w końcu ich wyższości nad atrybutami świeckiego państwa.

Cieszy mnie fakt, że autor zdecydował się na szczegółowy opis zabiegów medycznych, przeprowadzanych operacji, sprawiających że czułem się jakbym oglądał serial medyczny ze szczegółowymi scenami zabiegów - tylko, że w nieco prymitywniejszym wydaniu. A są to momenty napisane tak, że zainteresują każdego czytelnika.

Ta opasła powieść podzielona jest na siedem części (rozdziałów z etapu życia Roba). Tytuł sugeruje, że jest to opowieść o człowieku, który został lekarzem - i to jest prawda, ale historia to ubrana jest w tak bardzo zadbane i kolorowe szaty, że trudno przejść koło niej obojętnie. "Medicus" to historia osadzona w średniowiecznym świecie, ale bardzo dobrze obrazująca dzisiejsze problemy świata. Nie zdziwiłbym się, gdyby Gordon chciał w ten sposób zwrócić uwagę na problemy krajów Bliskiego Wschodu, zwłaszcza, że od czasu drugiej wojny w Zatoce Perskiej nie dzieje się tam najlepiej. Niestety zakończenie powieści nie jest już tak optymistyczne, jak byśmy chcieli. Rob musiał uciekać z Persji, której sytuacja polityczna stawała się bardzo niestabilna. Jakby tego było mało w ojczystej Anglii również nie spotkał się z gorącym przyjęciem i zrozumieniem. Takie niestety były to czasy…
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

swietna

Ocena:
Autor:
Data:
zobaczylam zwiastun filmowy i poczulam ze musze kupic ksiazke. Ksiazka sporych rozmiarow ale do przeczytania na weekend, chocby i kosztem grilla z bliskimi. Zaczelam czytac i nie chcialam przestac, swietnie wykreowany swiat, wartka akcja, watek milosny, intryga, wszystko czego oczekuje od ksiazki na wakacje. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena