Koszyk 0
Opis:
Historia słynnej oszustki religijnej podziwianej przez papieży i… Juliusza Słowackiego. Matka Makryna to monolog przeoryszy klasztoru bazylianek w Rzymie, matki Makryny Mieczysławskiej. W latach 40-tych XIX wieku stała się obiektem fascynacji i uwielbienia polskiej emigracji i europejskiej prasy, kiedy opowiedziała o prześladowaniach, jakie spotkały ją ze strony władz rosyjskich. Sięgnęła szczytów władzy ... zarówno świeckiej jak i kościelnej. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Jacek Dehnel
 • 2014
 • 0
 • 320
 • 195
 • 123
 • 9788328009288
 • 9788328009288
 • ZBR57

Recenzje czytelników

Zapomniana historia w fantastycznej odsłonie.

Ocena:
Data:
http://domowaksiegarnia.blogspot.com/

Jacek Dehnel ma specyficzny sposób pisania. Jego proza przesiąka bogactwem językowym, co może czasem sprawiać trudność. W Matce Makarynie dochodzą do tego archaizmy, zabieg ten może nastręczać dodatkowych trudności czytelnikowi. Moim skromnym zdaniem dokładnie analizuje w jaki sposób chce, aby jego bohater się wypowiadał. Dla mnie to bardzo duża zaleta tej książki.

Historię Makaryny Mieczysławskiej ... dziewiętnastowiecznej mniszki i przeoryszy zakonu Bazylianek w Rzymie, można by, w sumie uznać za mało interesującą. W rzeczywistości Makaryna była zwyczajną oszustką i manipulatorką, nie będąca żadną osobą duchowną. Jej historia przedstawiana znamienitym przedstawicielom duchowieństwa, szlachty oraz polskiej emigracji była jej fantazją i konfabulacją w najczystszej postaci. Makaryna gubiła wątki, plątała wydarzenia, naginała fakty, dopowiadała treści, jednak bardzo wiele osób dało się nabrać na jej historię. Można uznać, ot zwykła oszustka, po co o niej pisać?


Ta zapomniana już dzisiaj historia, budziła w dwudziestoleciu międzywojennym większe emocje, niż obecnie. W tamtym okresie opublikowano prace poświęcone Makarynie, które jednoznacznie demaskowały ją jako oszustkę.

Jacek Dehnel uczynił Makarynę narratorką swojej najnowszej powieści. Przez całą książkę, to Makaryna opowiada nam swoją historię, dzieląc się z nami swoimi obserwacjami dotyczącymi duchowieństwa dziewiętnastowiecznej Europy oraz spostrzeżeniami na temat ówczesnych elit Królestwa Polskiego, Paryża i Rzymu. Ma satysfakcję z tego, jak udaje jej się pozyskać zainteresowanie swoją historią. Jednocześnie nie opuszcza jej strach przed zdemaskowaniem. Pilnie powtarza sobie swój „życiorys”, aby tylko zbytnio się nie pomylić i nadto nie naciągnąć faktów, inaczej ściągnie na siebie zgubę. Właściwie Makaryna jest „córką swojej epoki”, podobnie, jak elity, które uwodzi postrzega religię i zasady swojej wiary, umiejętnie naginając je do rzeczywistości, w której przyszło jej żyć.

Można gdybać, dlaczego Makaryna przybrała maskę przeoryszy, osoby rzekomo prześladowanej. Po pierwsze mogła chcieć za wszelką cenę uciec od podłego życia, jaki zgotował jej los, może miała jakiś defekt psychiczny, a może po prostu uznała , że jej się to opłaci. Przy bardzo skąpym materiale źródłowym, nie jesteśmy w stanie stwierdzić niczego na pewno.

Z całą stanowczością książkę Jacka Dehnela można uznać za pozycję na wysokim poziomie słowa pisanego. Za język, sposób ułożenia fabuły i fantastyczny trik narracyjny.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Lektura trudna i satysfakcjonująca

Ocena:
Autor:
Data:
Wymaga od czytelnika uważnego wgłębienia się w stylizowany język oraz przekaz historyczny. A jednak mogę śmiało powiedzieć: ubawiłam się nieziemsko. Czuję się w epoce romantyzmu bardzo dobrze, więc każde wspomnienie Wielkich Poetów, Wielkich Polaków, Wielkiej Francji i Wielkiej Emigracji wywoływało u mnie śmiech i dziecięcą radość. Narracja Matki Makryny ze strony na stronę stawała się coraz bardziej cięta, trudno nie być pod wrażeniem jej pomysłowości, charakteru, TUPETU ... Polecam więc wszystkim, którzy chętnie pochichoczą nad zgrabnymi zdaniami, chętnie zachwycą się wspaniałym oszustwem, a najchętniej będą mieli do czynienia z piękną polszczyzną w najlepszym wydaniu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena