Koszyk 0
Opis:
Mark Danner jest jednym z najlepszych reporterów naszych czasów. Susan Sontag Mark Danner cierpliwie, po mistrzowsku rekonstruuje dzieje zbrodni, kłamstw o niej i proces przebijania się prawdy do opinii publicznej. Ta opowieść, a właściwie p rz y p o w i e ś ć o zimnej wojnie wywraca zastany, czarno-biały obraz tamtych czasów i nabiera nieoczekiwanych znaczeń w dobie "wojny z terroryzmem". Tym bardziej należy ją poznać i zrozumieć. Artur Domosławski Na przełomie lat 70. i 80 ... XX wieku w Salwadorze wybuchła wojna domowa między dyktaturą wojskową a lewicową partyzantką. W czasie konfliktu szkolony przez Amerykanów elitarny rządowy batalion Atlacatl wkroczył do osady El Mozote i wymordował niemal wszystkich jej mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. Zbrodnia była tym bardziej szokująca, że El Mozote nie współpracowało z partyzantką. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Mark Danner
  • 2013
  • 360
  • 210
  • 135
  • 978-83-6338-79-76
  • 9788363387976
  • ZAXX0

Recenzje czytelników

Wstrząsająca, szokująca, niezwykle potrzebna.

Ocena:
Autor:
Data:
Masakra w El Mozote, prosty, zdawałoby się zwyczajny tytuł książki, a jednocześnie określenie przerażającej zbrodni, która miała miejsce w niewielkim salwadorskim miasteczku, w trakcie wojny domowej. W dniu 11 grudnia 1981 roku wysokiej klasy, szkolony przez Amerykanów oddział miejscowych żołnierzy i najemników, wkroczył do El Mozote i wymordował bez mała wszystkich mieszkańców. Masakra trwała trzy kolejne dni. Zginęło ponad 1000 osób. Nie oszczędzono nawet bezbronnych dzieci ... Ocalała tylko jedna kobieta, Rufina Amaya. Przerażające i porażające. Rufina zobowiązała się sama przed sobą i przed Bogiem, ze poinformuje świat o tym co stało się w jej osadzie. Była to winna swoim przyjaciołom, rodzinie, sąsiadom. Słowa dotrzymała. Za pośrednictwem Dannera opowiada nam o wydarzeniach z grudnia 1981 roku. Danner bardzo długo rozmawiał z Rufiną i jak sam twierdzi, było to koszmarne, wręcz traumatyczne doświadczenie, szczególnie, gdy opisywała mord 140 dzieci.
Mimo, iż artykuły o masakrze już w kilka tygodniu po tym zdarzeniu ukazały się w wielu światowych gazetach, m.in. w Washington Post, zarówno rządy Salwadoru, jak i USA zaprzeczały, że coś takiego miało miejsce. Dopiero 10 lat póżniej doszło do ekshumacji ciał ofiar. Udowodniono tym samym, iż do masakry faktycznie doszło. Pisząc swoją książkę Danner opierał się nie tylko na opowieści Rufiny, ale rozmawiał z wieloma żołnierzami, którzy brali w niej udział, a także z tymi, którzy stali z boku. Jak tłumaczyli masakrę? Czy w ogóle próbowali ja tłumaczyć? Tego dowiecie się z książki. Założę się, że wiele osób nie wie, gdzie znajduje się Salwador. Jeszcze mniej orientuje się, gdzie leży El Mozote. Dzięki książce autorstwa Marka Dannera, mamy wyjątkową okazję uzupełnić luki w wiedzy, poznać szczegóły (te które udało się ustalić) masakry, a tym samym oddać hołd jej ofiarom. Jesteśmy im to winni.
Obojętnie, co byśmy nie napisali, powiedzieli o tej książce, nie odda nawet w ułamku jej zawartości. Mimo okrutnej tematyki, jaką porusza Mark Danner, zachęcam do sięgnięcia po Masakrę w El Mozote. To doskonały reportaż, który mam nadzieję, chociaż w części przybliży nas do poznania prawdy o strasznych 3 dniach w niewielkiej, salwadorskiej osadzie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena