Koszyk 0
Opis:
Wstrząsająca opowieść o ludziach od czarnej roboty polskiej mafii. Ta książka jest inna od pozostałych z serii „Masa o polskiej mafii”. Tym razem słynni bossowie i najgłośniejsze akcje polskich gangsterów stanowią jedynie tło dla bohaterów tego tomu – szeregowych członków rodzimych gangów. Oddajemy głos osławionym „karkom” z bejsbolami w ręku, któ ... rzy budzili grozę na ulicach wielkich miast, i eleganckim „załatwiaczom”, pośredniczącym między gangami a światem biznesu. Wprawdzie ich pseudonimy rzadko są szerzej znane, ale to oni tworzyli historię polskiej mafii – stali w pierwszym szeregu wojen z konkurencyjnymi gangami, zarabiali dla swych szefów miliony dolarów, wreszcie to oni trafiali do więzienia, gdy bossowie uznali, że nie są im już więcej potrzebni.  Opowieści mafijnych „dołów” są i zabawne, i tragikomiczne, i przygnębiające. Chłopcy żyli szybko, pełnią życia, ale ze świadomością, że śmierć czyha za każdym rogiem. Często nie tylko czyhała, ale także brała co swoje. Ci, którzy przeżyli, w tym tomie dokonują obrachunku sumienia. Artur Górski – dziennikarz, pisarz, autor bestsellerowej rozmowy z Jarosławem Sokołowskim „Masa o kobietach polskiej mafii”, nagrodzonej „Bestsellerem Empiku 2014” w kategorii literatura faktu, kolejne tomy – „Masa o pieniądzach polskiej mafii”, „Masa o porachunkach polskiej mafii”, „Masa o bossach polskiej mafii” i „Masa o kilerach polskiej mafii” – przez wiele miesięcy podbijały listy bestsellerów. Poza nimi napisał wiele powieści sensacyjnych, m.in. „Gucci Boys”, „Al Capone w Warszawie”, „Zdrada Kopernika”, oraz pozycji z gatunku non-fiction: „Świat tajnych służb”, „Gang” i „Pięść Dawida”. Specjalizuje się w problematyce międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Do niedawna redaktor naczelny „Focusa Śledczego”, obecnie redaktor „Focusa Historia”. Jarosław Sokołowski – pseudonim Masa, były przestępca, jeden z najbardziej wpływowych gangsterów tzw. grupy pruszkowskiej, od 2000 r. świadek koronny. W latach 90. blisko związany z jednym z pruszkowskich bossów Andrzejem K. „Pershingiem”. Skłócony z większością szefów mafii. Dzięki jego zeznaniom udało się pogrążyć „Pruszków”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Artur Górski
  • 2016
  • 1
  • 256
  • 205
  • 145
  • 978838097-011-3
  • 9788380970113
  • ZDFU8

Recenzje czytelników

Karki w akcji

Ocena:
Autor:
Data:
Kolejna książka z byłym pruszkowskim gangsterem Jarosławem Sokołowskim "Masą", który we współpracy z dziennikarzem i pisarzem Arturem Górskim utworzyli serię kryminalną "Masa o...", opowiadającą o różnych działalnościach i tematach dotyczących polskich mafii. Historie przedstawiane są w formie wywiadów i do tej pory była okazja dowiedzieć się więcej o porachunkach, pieniądzach, kobietach, bossach i kilerach polskiej mafii ... Najnowsza przedstawia licznych żołnierzy zasilających szeregi mafii, i ich historie.

Najniżsi rangą, szeregowi, doły, postaci z drugiego i trzeciego planu, mniej znane, ale bardzo istotne. Ochroniarze bossów, ich kierowcy, drobne złodziejaszki, handlarze, przemytnicy, rozbójnicy, pośrednicy między bossami a biznesmenami - to wszystko to żołnierze polskich mafii. Osoby o ograniczonym sumieniu, skłonnościach do ponoszenia wielkiego ryzyka, odporne psychicznie na ból wyrządzany niewinnym, silni, uparci, zwyrodniali, psychopatyczni, wykonujący bez zawahania każde polecenie i zachciankę swoich bossów. Masa po raz kolejny przybliża historie swoje i osób z otoczenia mafijnego, głównie właśnie żołnierzy, wśród których sam długo przebywał, a potem stając się osobą bardzo liczącą się w mafii miał wielu takich na swoich usługach. Sokołowski opowiada jak wysoko się nosił, ciągle było mu mało, szastał pieniędzmi na lewo i prawo, opisuje swoje nabytki, dom w marmurze, sprzęty za kilkaset tysięcy złotych, wysyłanie swoich ludzi na różne zadania (np. zachciało mu się żab, które żołnierze mieli nałapać i wpuść wyczyszczone i ładne do jego ogromnego basenu, żeby mógł w wolnych chwilach w domu dumać przy ich kumkaniu), kradzieżach aut, układach z policją i biznesmenami czy o sławnej piosenkarce, która zgłosiła się do niego w sprawie pewnego napastnika Legii, który zadarł z jednym urką z Mokotowa, dzięki czemu za rozwiązanie sprawy cała drużyna Legii pojawiła się w prywatnej restauracji Masy z podpisanymi koszulkami i piłkami dla jego syna.

Warto jednak zaznaczyć, że Górski nie prowadzi wywiadu z samym tylko Sokołowskim. Rozmawia również z innymi, byłymi członkami różnych grup mafijnych, szeregowcach, którzy teraz prowadzą spokojne życie, czy z psychoterapeutą, który opowiada o swoim leczeniu mafiozów z zaburzeniami lękowymi, paranojami, uzależnieniami od seksu (ale takiego ostrego dla wyładowania emocji, czyli niemającego nic wspólnego z romantyzmem), depresjami, kryzysami tożsamości, niską samooceną. Historie opowiadane tutaj są momentami tak niesamowite, spektakularne, zabawne, dramatyczne i niepokojące, że włos się jeży i trudno w nie uwierzyć, a jednak są prawdziwe. Na koniec tradycyjnie została zamieszczona "Gangsterska galeria według Masy", która przybliża w skrócie co ważniejszych polskich mafiozów.

Nie ulega wątpliwości, że Masa ma jeszcze wiele materiału czekającego do przerobienia (a może już gotowego?) z Górskim i przełożenia go na kolejne książki, żeby ponownie sprzedać czytelnikom. Wyczuwa się to czytają te książki. Czuć, że jeszcze coś można by powiedzieć, ale niekoniecznie teraz, bo lepiej zachować to na poczet kolejnej publikacji. Cóż. Grupa docelowa czytelników tych książek się nie zmienia i jak ktoś przeczytał wszystkie poprzednie pozycje z tej serii albo chociaż jedną i się spodobało to prawdopodobnie następne też przeczyta i niespecjalnie trzeba do tego zachęcać. Osobiście nie czytuję takich książek na co dzień, chociaż lubię tematy mafii i gangsterki, bo naoglądałem się już sporo filmów i ciągle pojawiają się nowe, po które też chętnie sięgam. Ale jest to zdecydowanie książka, która jest stricte rozrywkowa i nadaje się na wypełnienie czasu między pozycjami bardziej ambitnymi, kiedy my i nasz ośrodek mózgowy potrzebujemy zrobić sobie przerwę od większego wysiłku, jednocześnie nie robiąc przy tym przerwy od czytania, żeby móc po prostu czytać dalej, ale coś lekkiego, aby się wyluzować i odprężyć. "Masa o żołnierzach" jest odpowiednią do tego książką, bo jest ciekawa, lekka, bardzo szybko się czyta, jest na faktach, no i jeśli ktoś lubi taką tematykę i interesują go polskie mafie to pozwala zgłębić jeszcze bardziej wiedzę na ten temat o nowe ciekawostki i informacje przekazane prosto od byłych gangsterów. Jeśli poszukujecie takich książek o mafijnych strukturach i jednostkach to może wam się spodobać.

Recenzja pochodzi z : http://swiat-bibliofila.blogspot.com/2016/11/masa-o-zonierzach-polskiej-mafii.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Masa o...

Ocena:
Autor:
Data:
Mafia nie jest firmą, w której pracowników rekrutuje się na podstawie CV, i w której pracodawca wymaga od niego działania w ramach jego kompetencji. Boss wybiera sobie żołnierza z ulicy albo bierze go z polecenia i wymaga od niego wszechstronności. Nie wystarczy mu, że żołnierz jest specjalistą od haraczy, musi jeszcze potrafić kraść samochody i spełniać zachcianki bossa.

Bossowie mogli szanować swoich żołnierzy, ale niekoniecznie musieli. Żołnierze byli niżej w hierarchii ... niektórzy mieli szansę i zadatki na awans, inni na zawsze mieli pozostać nisko. Boss mógł mieć życzenia, takie jak np. łapanie żab do swojego ogrodu.

Bardzo ciekawy był rozdział, w którym A. Górski rozmawiał z Andrzejem Gryżewski, który jest psychologiem i seksuologiem. Niektórymi z jego pacjentów byli członkowie polskiej mafii: aktywni i nieaktywni. Leczyli się u niego z seksoholizmu, lęków i paranoi. Pozwoliło to spojrzeć na naszych "mafiozów" jako osoby, które nie są niezniszczalne, ani fantastyczne, mają swoje problemy, mniej lub bardziej wstydliwe.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena