Koszyk 0
Opis:
Tym razem John Gray radzi, jak stanąć na nogi w sytuacji, gdy tracimy miłość i nasze życie w jednej chwili drastycznie się zmienia Czy można na nowo odnaleźć miłość po rozpadzie związku, śmierci ukochanej osoby lub bolesnym rozwodzie? Koniec miłości to czasami koniec świata. Wstrząs, zdruzgotanie, samotność, gorycz to uczucia, które towarzyszą tej dramatycznej sytuacji życiowej. W tym napisanym z ogromnym wyczuciem poradniku John Gray stwierdza jednoznacznie, że można ją przetrwać, i pokazuje ... co zrobić, by uleczyć złamane serce i znaleźć nową miłość. Choć kobiety i mężczyźni cierpią po utracie miłości podobnie, to jednak różnie sobie radzą z pokonywaniem bólu. Dzięki temu poradnikowi znajdą w sobie siły, by przebaczyć, przetrwać traumę rozstania, znaleźć na nowo chęć do życia i otworzyć się raz jeszcze na miłosne uczucie. John Gray jest ekspertem w dziedzinie związków międzyludzkich, autorem kilkunastu światowych bestsellerów, które przetłumaczono na 45 języków i wydano w nakładzie przekraczającym 50 milionów egzemplarzy. Przez trzydzieści lat był terapeutą małżeńskim i rodzinnym. Ogromną popularność przyniósł mu tytuł Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus - w ciągu ostatnich kilkunastu lat najlepiej sprzedająca się na świecie książka o stosunkach damsko-męskich. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • John Gray
 • 2011
 • 1
 • 368
 • 225
 • 150
 • 978-83-7510-734-0
 • 9788375107340
 • ZA9BL

Recenzje czytelników

Twórca kultowego "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus" z raczej przeciętnym skutkiem radzi, jak poradzić sobie z rozstaniem

Ocena:
Autor:
Data:
Jak pogodzić się z odejściem naszej drugiej połówki, samotnością, rozczarowaniem? Te i inne tematy porusza w jednym ze swoich poradników John Gray, autor kultowego już „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”. Niestety, w przypadku „Mars i Wenus zaczynają od nowa” nie należy spodziewać się fajerwerków i przełomowych rozwiązań.
Poradnik jest formą bardzo niepokorną – z jednej strony daleko mu do prac popularnonaukowych, z drugiej zaś ciężko o obiektywną ocenę zawartości merytorycznej ... na jaką można pozwolić sobie w przypadku powieści. Zatem żeby w ogóle przejść do wartościowania tejże zawartości, należy odpowiedzieć sobie pytanie: czy poradniki są stworzone dla odbiorcy, którego nie dotyczy opisywany problem?
I tak, i nie. Tkwiąc w epicentrum problemu inaczej spoglądamy na świat, przewartościowujemy swoje życie, a wręcz chwytamy się rozwiązań, które w „normalnych” warunkach uznalibyśmy za mało interesujące. Czytając poradnik należy mieć na uwadze, że dobra publikacja tego typu powinna być napisana przystępnie dla osób przeżywających to, o czym owa książka traktuje. Z drugiej zaś strony – czy taki poradnik, kiepski w obiektywnym odbiorze, może pomóc w problemie? I po tej właśnie stronie pokrótce przystanę.
Zaczynając lekturę „Mars i Wenus zaczynają od nowa”, od razu moją uwagę przykuły ogólniki, jakimi posługuje się autor. Zamiast opisania istoty problemu, a wręcz rozebrania go na czynniki pierwsze, pan Gray karmi czytelnika frazesami i uogólnieniami. O ile we wstępie było to do wybaczenia, tak w pierwszym rozdziale wcale nie zrobiło się konkretniej. Z biegiem czasu opisy stają się bardziej szczegółowe, jednak pewne niezadowolenie wciąż pozostaje. W oczy kłuje ukierunkowanie autora na jedną linię problemu, a także jawne porównywanie rozstania czy rozwodu do śmierci partnera. Już samo rozstanie „niesakramentalnych” partnerów jest różne od rozwodu z osobą, z którą przeżyło się długie lata i – zazwyczaj – spłodziło potomstwo, więc gdzie tu miejsce na porównania ze śmiercią? – pytałam samą siebie. Pytałam, i nie znajdowałam odpowiedzi.
Kolejnym charakterystycznym elementem dla tej publikacji są pasy tekstu przerywające główną treść, które pojawiają się średnio co kilka zdań. Owe pasy wypełniono cytatami z bieżącego tekstu – nie tylko skopiowanymi, pozbawionymi jakiejkolwiek parafrazy, ale także całkowicie wybijającymi z rytmu czytania i nie wnoszącymi nic nowego. Od pierwszego wejrzenia przywołały one skojarzenie z fiszkami-nośnikami złotych myśli wydartych z tekstu, które można sobie zawiesić nad łóżkiem.
Mimo tych wszystkich wad należy przyznać, że „Mars i Wenus zaczynają od nowa” jest książką, w którą włożono wiele pracy, serca i czasu. Jeśli podejdzie się do treści we właściwy sposób, bez problemu można dostrzec chęć autora do pomagania czytelnikom, wyrażoną w rozległych opisach, które usilnie dążą do identyfikacji z sytuacją każdego człowieka z osobna. Często są one zbyt ogólne, aby odnaleźć w nich swoje „ja”, mimo to dobre intencje wyczuwa się tu z przysłowiowej odległości kilometra. Choć książka napisana jest prostym językiem, nie wywołuje wrażenia żmudnego wykładania kawy na ławę, a całość przyswaja się bardzo lekko.
Podsumowując, „Mars i Wenus zaczynają od nowa” jest pracą przemyślaną, ale niestety stawiającą na ogół – ogół, który zapewne tylko rozdrażni wszystkich tych, którzy chcieliby się identyfikować z opisanymi historiami i znaleźć w nich klucz do własnego życia. Pozycja nie najgorsza, jednak nie polecam jej jako książki służącej poszerzaniu horyzontów bez autopsyjnego poznania istoty problemu (czego nikomu nie życzę). Reasumując – jest raczej przeciętnie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena