Koszyk 0
Opis:
Koledzy ją prześladowali. Nauczyciele nie reagowali. Powiesiłasię, a obok powiesiła swój telefon komórkowy...Ta książka poraża. To krzyk matki – krzyk rozpaczy: do córki,do siebie, do kolegów, do nauczycieli, do ministra i dosamego prezydenta Francji!Dlaczego???Dlaczego jej trzynastoletnia córka odebrała sobie życie? Co przeżywaław szkole? Dlaczego nikt nie reagował ... Dlaczego nauczyciele byliobojętni? Dlaczego system jest tak bezduszny?Przemoc w szkole dotyka co dziesiątego ucznia. Bo jest słabszy, inny,odstaje od grupy. Ofiary często nie proszą o pomoc. Boją się, wstydzą,nie chcą martwić rodziców. Marion też nic nie mówiła...Matka chce zrozumieć. Prowadzi śledztwo, rozmawia z rodzicami,nauczycielami, szuka wskazówek w sms-ach do córki, na jej konciena Facebooku. Znajduje potworne, obrzydliwe wyzwiska, groźby. Iprzeżywa kolejny szok: śmierć dziecka nie wywołuje skruchy, tylkoagresję oprawców.Jej książka to oskarżenie, studium agresji, tchórzostwa i bezkarności,wstrząsające jak thriller psychologiczny.To ostrzeżenie – dla rodziców, nastolatków, nauczycieli. Żeby nie przegapićczyjego życia. Bo każdy może doprowadzić do śmierci dziecka.To pełne bólu wołanie matki: „Niech twoja śmierć pomoże innym. Poto piszę tę książkę”.Autobiografia NORY FRAISSE poruszyła w 2015 roku opinię społecznąwe Francji. Wywołała burzę w mediach, pisała o niej w obszernychartykułach najpoważniejsza prasa: „Le Monde”, „Paris Match”, „Elle”,„Le Parisien”. Sprzedana w ponad 80 000 egzemplarzy była bestselleremTop 10 francuskich list. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Amber
  • miękka
Mniej Więcej
  • Nora Fraisse
  • 2016
  • 204
  • 130
  • 205
  • 97883241-6022-8
  • 9788324160228
  • ZDFGW

Recenzje czytelników

www.swiamiedzystronami.blogspot.com

Ocena:
Autor:
Data:
Kolejna z książek wydawanych przez Amber z serii "Moja historia". Cenię tą serię na równi ze "Skrzywdzonymi". Poruszające, tragiczne i szokujące historie oparte na faktach. Niejednokrotnie po odłożeniu pozycji myślę: Jak to możliwe, że dzieje się to na prawdę i to niejednokrotnie tuż obok?"

Marion Fraisse miała zaledwie trzynaście lat, gdy postanowiła opuścić ukochaną rodzinę oraz przeklętych znajomych.

"Nie umiałam powiedzieć wam o wszystkim ... co leży mi na sercu, ale robię to teraz, chociaż moje serce już nie bije. Moje życie stało się koszmarem i nikt nic nie zauważył."*


Co się musiało stać by dziecko zrobiło tak drastyczny krok? By dziewczynka się powiesiła, a tuż obok siebie powiesiła na kablu telefon? Jak się okazuje nie aż tak wiele. Przemoc. Tak fizyczna jak psychiczna potrafi złamać każdego. Pomyślcie jak łatwo zrobić krzywdę drugiemu człowiekowi słowem czy gestem. Marion zaczęli gnębić znajomi z klasy i szkoły. Jak by mało było tych ataków właśnie tam dodatkowo zaczęli ją dręczyć także przez telefon i facebook. Dziewczynka nie potrafiła sobie poradzić, a nikt niczego nie zauważył. Nikt nie zareagował. Stała się ofiarą. Bała się i wstydziła dlatego milczała. Wybrała niezwykle tragiczny sposób na przerwanie tego milczenia - samobójstwo.
Po tym akcie jej matka postanowiła rozpocząć śledztwo co tak na prawdę się stało. Najgorsze w tym wszystkim było nie tyle milczenie co odwracanie się wszystkich tyłem. Uczniowie, nauczyciele, dyrektor... Wszyscy uważali, że nie mają z tym nic wspólnego, a powodem samobójstwa Marion były problemy w domu. Nikt nie czuł się winny, nikt nie zareagował. Nora próbowała przemówić do każdego - do córki, która już nie żyje, do siebie samej, do uczniów, do nauczycieli. W końcu do ministra oraz do samego prezydenta.

Czym jest przemoc w szkole? To gnębienie, dręczenie i prześladowanie. Dzieci młodszych, spokojniejszych, brzydszych, z nadwagą, tych co się nie uczą lub wręcz przeciwnie tak zwanych kujonów. Dlaczego? Bo taka osoba jest inna, odstaje od reszty, nie pasuje do grupy, nie chce robić tego co jej się mówi. W jaki sposób? Słowny i psychiczny - przezwiska, groźby, rozkazy, zakazy, zastraszanie. Fizycznie - bicie, grożenie, poszturchiwanie, popychanie, znęcanie się.

Kto z nas miał okazję się spotkać się z przemocą w szkole, ale się do tego nie przyzna? Kto jej efekty odczuje dopiero po latach? Kto próbował o tym mówić, ale nikt go nie słuchał?

Ta książka to wołanie o pomoc, ale i ostrzeżenie - dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Uważajcie i rozglądajcie się. Obserwujcie i działajcie. Reagujcie, gdy jest jeszcze czas.

Rodzice Marion są w o tyle nieciekawej sytuacji, że pewnie nigdy nie dowiedzą się co tak na prawdę spotkało ich córkę. Dlaczego? Bo ona sama nic im nie powiedziała, a wszyscy których pytają milczą i tworzą mur nie do przebicia. Nie dziwię się, że Norze nasuwa się tyle pytań i na każde z nich chciała by odpowiedzi, że próbuje wejść każdymi drzwiami. Ale przez to książka staje się zbyt zagmatwana, zbyt wiele pytań, które się powtarzają, zbyt duży nacisk na politykę. Mimo to książka warta przeczytania i chciała bym by było więcej pozycji poruszających tematykę przemocy w szkole. Warto otworzyć na nią oczy i działać póki jest szansa.

* - Cytat z "Marion, córeczko, dlaczego cię zadręczyli?" Nora Fraisse, str 26
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena