Koszyk 0
Opis:
Biografia autorstwa Michelle Morgan to zwieńczenie wielu lat wnikliwych i skrupulatnych badań na temat prywatnego życia supergwiazdy kina o ponadczasowej sławie. Publiczny wizerunek Marilyn Monroe jest powszechnie znany. Niniejsza książka dowodzi, że jednocześnie prowadziła życie, które do dzisiaj jest źródłem kontrowersji, spiskowych teorii i nierozwiązanych zagadek. Książka, ilustrowana rzadkimi, nigdy wcześniej nie publikowanymi zdjęciami, oparta na rozlicznych wywiadach z rodziną ... przyjaciółmi, przedstawicielami branży filmowej i znajomymi, którzy w życiu Marilyn pojawili się tylko przelotnie, pokazuje ją nie jako hollywoodzki twór, ale osobę prywatną. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Michelle Morgan
  • 2014
  • 320
  • 245
  • 170
  • 978-83-271-5224-4
  • 9788327152244
  • ZBNQO

Recenzje czytelników

Za kulisami, czyli o Normie Jane Baker

Ocena:
Autor:
Data:
Książek o Marilyn napisano już pewnie setki, jeśli nie tysiące. Nie czytałem żadnej, ponieważ nie interesowałem się zbytnio plotkami na temat aktorki, a raczej podziwiałem jej aktorski talent. Oglądałem z nią kilka filmów, przeczytałem parę wywiadów, obejrzałem setki zdjęć, ale zasadniczo to wszystko. Tym razem skusiłem się aby przeczytać wydaną przez Wydawnictwo Dolnośląskie biografię autorstwa Michelle Mogan. Jest to książka tym bardziej ciekawa, iż autorka skupia się na życiu autorki ... jej sukcesach i porażkach. Nie rozwodzi się nad plotkami i pomówieniami, które przeciwstawia faktom i wypowiedziom osób znających temat. Morgan, jako wieloletnia członkini fanklubu aktorki w swojej czteroletniej pracy nad życiem Marilyn przedstawia obraz kompetentnej i utalentowanej aktorki, życzliwej osoby i kochającej żony.

Książka nie jest całkowicie poświęcona Marilyn Monroe, ale przede wszystkim Normie Jane Baker, czyli osobie która ukrywała się za pseudonimem aktorskim. Baker była osobą z krwi i kości. Doświadczyła wiele złego będąc dzieckiem, ale mimo tych przykrych faktów postawiła na swoim i spełniała marzenia. To ona dyktowała warunki na jakich funkcjonowała w świecie showbiznesu, co na ówczesne standardy Hollywood było rewolucją.

Baker, przybierając nazwisko Monroe wkroczyła na bardzo niebezpieczną ścieżkę. Jej rosnąca popularność zrodziła zainteresowanie, które objawiało się w wielu szykanach ze strony dziennikarzy, krzywdzących plotek, problemów z wytwórniami czy w końcu - w wyniku wielu nieporozumień - problemów w życiu osobistym aktorki. Wielokrotne zmiany partnerów i brak możliwości spełniania życiowego marzenia - założenie normalnej rodziny z trojgiem dzieci, psem, w typowym domku nie było możliwe do spełnienia w zaistniałych warunkach. Sława powoli niszczyła Marilyn, zaczynając podgryzać jej życie osobiste, a potem również zdrowie. Ostatecznie doprowadzając aktorkę na skraj wyniszczenia i śmierć.

Największą zaletą książki jest rzetelne spojrzenie na zebrany materiał. Próbowałem sobie wyobrazić ogrom poświęconej pracy badaniom trwającym cztery lata. Dowód pracy znajdziemy na końcu książki - 26 stron źródeł. Zadanie Morgan było jak syzyfowa praca, ale mimo wszystko dokonała rzeczy trudnej - napisała bardzo obiektywną i wiarygodną biografię. Autorka nie szuka sensacji i nie podejmuje tematów licznych teorii spiskowych, jakie przypisuje się śmierci aktorki. Wiele z nich potrafi podważyć konfrontując kilka poglądów oraz wspomnień osób będących blisko Marilyn.

"Marilyn Monroe. Za kulisami" to powieść idealna dla osób, których wiedza o aktorce jest szczątkowa - potwierdzam z własnego doświadczenia. Morgan przedstawia historię tak, jak ją zrekonstruowała z materiałów źródłowych i opowieści świadków tamtych czasów. Nie stara się wypełniać luk w jej życiorysie domysłami, po prostu zostawia czytelnikowi miejsce na refleksję. W wyniku tej biografii rysuje się obraz osoby bardzo ciepłej, szczerej i życzliwej, która niestety nie mogła liczyć na to samo od otaczających jej ludzi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

.

Ocena:
Autor:
Data:
Norma Jeane jedna z najjaśniejszych gwiazd Złotego Wieku Hollywood.
Ikona stylu, bogini seksu, symbol emancypacji.
Kim była i jak to się stało, że, choć od jej śmierci minęło ponad 50 lat, nadal wzbudza takie emocje.

Michelle Morgan w swojej książce postarała się o to abyśmy poznali Marylin od tej strony, z jakiej nigdy nie była pokazywana, albo nie było to szczególnie wyeksponowane.
Czyli jako kobieta, która kochała i chciała być kochana ... którą drażnił blichtr Hollywoodu i jego rozpasanie.
Jej życie, oraz, to czego dokonała jako aktorka.
Bez tego w czym lubują się podrzędni pisarze, czy plotkarskie pisemka.
Bez aury skandalu, bez zadęcia.
Ciekawa pozycja o kobiecie która, do tego stopnia była nieszczęśliwa, że jej życie zakończyło się tak, a nie inaczej.
Legenda której blask nigdy nie zagaśnie.
Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena