Koszyk 0
Opis:
Miłośc i walka między powstaniami Co zrobić, gdy grają werble, młoda krew wre, a zapaleńcy gotują się do walki? Podczas gdy wszystkie zwyczajne kobiety przygotowywały swoich mężów i synów do powstania listopadowego, Marianna, nadzwyczaj charyzmatyczna i odważna, postanowiła, że zamieni koronki na mundur i sama wyruszy na bitwę. Nie było takiej siły, która mogłaby zatrzymać mł ... odą dziewczynę. Gdy jednak bój nic nie dał, a rodzinie grozi konfiskata dóbr czy nawet przyśpieszony wyjazd na Sybir, trzeba poświęcić się po raz kolejny. Marianna nie ma wyboru – jak najszybciej musi wyjść za mąż. Upatrzony kandydat w zasadzie ma wszystko – jest bogaty, młody, utytułowany i – co najważniejsze – rozpaczliwie poszukuje żony. No właśnie… Nie zbyt piękne, aby było prawdziwe? Przed młodą dziewczyną wiele wyzwań. Będzie musiała odnaleźć się w świecie salonowych spisków i nie ulec grze pozorów… XIX-wieczny świat intryg i baśniowej miłości. Czy dasz się do niego wciągnąć? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Magdalena Wala
  • 2016
  • 328
  • 9788379764433
  • 9788379764433
  • ZDCHC

Recenzje czytelników

Niezwykła dama

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowa bohaterka Marianna Pawłowska to nietypowa niewiasta. Zamiast tracić czas na marzenia o księciu na białym koniu, potrafi wyśmiać pojedynek w obronie podartej chusteczki, wzdychanie nad planami matrymonialnymi rodziców czy lekkomyślne postępowanie, bez szacunku do życia, podczas gdy ojczyzna jest w potrzebie. Ta młoda, inteligentna, odważna i stanowcza kobieta, postanawia opuścić klasztor, w którym pobiera nauki i wziąć udział w powstaniu ... Wymyka się zatem i udając mężczyznę broni ojczyzny. Po klęsce, w przebraniu chłopa, wraca do domu, gdzie zastaje zdenerwowaną matkę. Okazuje się, że jej odwaga i patriotyzm ściągnęły na nią kłopoty. Po okolicy bowiem krążą plotki, że uciekła z mężczyzną, całkowicie rujnując swoją reputację. Prawda również nie brzmi dobrze, gdyż może sprowadzić na rodzinę poważne kłopoty ze strony Rosjan i nadal nadszarpuje obyczajność panny. Rozgniewany ojciec postanawia wydać nieposłuszną córkę za jednego z zaborców, czemu sprzeciwia się matka Marianny. Potajemnie aranżuje małżeństwo dziewczyny z synem przyjaciółki i wysyła ją jak najszybciej do klasztoru, by przygotowała się do nowej roli i nie rzucała się ojcu w oczy. Bohaterka początkowo nie wie, co ją czeka. Zastanawia się nad hojną ofertą arystokraty i jej przyszłym losem, który wydaje się już przesądzony. Mimo początkowych niepowodzeń i sprzeciwu ojca, w końcu udaje się doprowadzić do ślubu. Ceremonia z zastępcą narzeczonego, nieprzychylność i chłód męża, gafy, które popełnia kobieta, początkowo nie wróżą niczego dobrego. Z czasem jednak między małżonkami nawiązuje się nić porozumienia. Marianna nie rozumie jednak dziwnego zachowania służby i sąsiadów. Owiane tajemnicą przeszłe małżeństwa Michała Sierawskiego i dziwny duch zjawiający się w sypialni młodej mężatki to dopiero początek kłopotów. Jakie tajemnice skrywa przeszłość i czemu żadna z poprzednich hrabin nie dożyła 21 roku życia? Czy po posiadłości grasuje duch poprzedniej ukochanej, mordujący kolejne żony hrabiego?

Świetne połączenie wątków historycznego, kryminalnego, miłosnego oraz intryg wśród wyższych sfer, do tego duża dawka humoru, który podbił moje serce, urzekający bohaterowie, ciekawe i szczegółowe oddanie realiów tamtej epoki, wciągający i oryginalny temat sprawiają, że „Mariannę” czyta się jednym tchem. Magdalena Wala po raz kolejny udowadnia, że potrafi pięknym językiem napisać powieść, poruszającą temat relacji międzyludzkich w ciepły i delikatny sposób, a do tego wywołać na twarzy czytelnika uśmiech i spowodować wybuchy szczerego śmiechu . Ja ze swej strony naprawdę serdecznie polecam wszystkim a szczególnie tym, którzy szukają niebanalnej lektury obfitującej w emocje, poprawiającej mocno humor i dającej prawdziwą przyjemność czytania. Jeśli podobały się wam „Przypadki pewnej desperatki”, będziecie zachwyceni „Marianną”.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Historia, intryga, miłość...

Ocena:
Autor:
Data:
Rzadko czytam książki z gatunku typowo kobiecych powieści obyczajowych. Lubię, jak za lekturą kryje się coś więcej niż tylko perypetie miłosne. Ale, od czasu do czasu, coś mnie zaintryguje i sięgam też po taką prozę. Tym razem zaciekawienie wywołało osadzenie historii w XIX wieku, tuż po powstaniu listopadowym, oraz podkreślenie roli kobiety w tym przełomowym dla Polaków wydarzeniu.

Marianna jest bardzo żywą, energiczną i odważną kobietą. Nie dla niej wyszywanie, sprawunki, bale ... Dla niej ważniejsza jest walka o Ojczyznę. Dlatego też, dziewczyna opuszcza klasztor, gdzie pobierała nauki, i staje się szeregowym żołnierzem podczas pierwszego zrywu Polaków przeciw zaborcy. Kiedy zostaje ranna, wraca do rodzinnego domu. Tam okazuje się, że ten odważny wyczyn może doprowadzić do zguby jej rodzinę. Rosjanie mogą zabrać im majątek, bądź wywieźć ich na Sybir. Jedynym ratunkiem dla Marianny staje się małżeństwo z mężczyzną, którego nigdy nie spotkała. Wie o nim tylko to, że tak jak ona potrzebuje męża by rozwiązać swoje problemy, tak on desperacko potrzebuje żony. Co się za tym kryje? Z czym przyjdzie jej się zmierzyć?

Powieść czyta się bardzo lekko i szybko. Nie jest to zbyt wymagająca proza. Pomimo uknutej intrygi rodzinnej, czytelnik nie musi się zbytnio forsować by odkryć prawdę. Mimo to, a może właśnie dzięki temu, powieść czyta się po prostu przyjemnie.

Autorka przyznała, że ciekawiła ją bardzo rola kobiet w powstaniu listopadowym. Jak się okazało, wiele przedstawicielek płci pięknej, uczestniczyło w bezpośredniej walce o wolność naszej Ojczyzny. Sądzę, że pisarka rzeczywiście powołała do życia ciekawą postać. Choć według mnie, mogła trochę więcej miejsca poświęcić powstańczemu okresowi życia Marianny.

Pomimo tego, że następuje tu wiele nawiązań do historii, do represji, które miały miejsce po powstaniu listopadowym, do życia najniżej warstwy społecznej czyli chłopów, to czuję lekki niedosyt. Myślę, że Magdalena Wala mogła dużo więcej "wycisnąć" z tego okresu naszej Ojczyzny. Książka mogła by o wiele bardziej zyskać na wartości. Ponadto, autorka próbowała pokazać jak traktowane były kobiety, nim zaczęto je szanować, dawać równe prawa, uwzględniać ich zdanie. Uważam, że ten temat został potraktowany trochę po omacku. Są to tylko dość niewielkie wstawki.

Podsumowując, moje oczekiwania nie do końca się spełniły, ale i tak sądzę, że powieść jest bardzo zgrabnie napisana. Czytając ją można w bardzo miły i na prawdę spokojny sposób spędzić chłodny, jesienny wieczór.

Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com Zapraszam !
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena