Koszyk 0
Opis:
* Historia jedynej na świecie rodziny uhonorowanej czterema nagrodami Nobla * Fascynująca opowieść o życiu prywatnym i zawodowym Marii Skłodowskiej - Curie i jej córek: Ireny i Ewy * Maria Skłodowska - Curie - w roli matki, podróżniczki oraz- kobiety w męskim świecie Shelley Emling przedstawia nam opowieść o najsłynniejszej na świecie rodzinie naukowców. Autorka skupia się na relacjach matki z córkami, rzucając nowe światło na osobę legendarnej uczonej. W książce znajdujemy prywatne listy Marii ... które upubliczniła jedyna wnuczka uczonej, są też opisane podróże do USA i przyjaźń z dziennikarka Missy Meloney, która zorganizowała Marii Curie z córkami tournee po Ameryce połączone z cyklem wykładów i odczytów. Gdyby nie wsparcie amerykańskich kobiet, Maria nie mogłaby kontynuować swych badań naukowych oraz wesprzeć istniejącego do dziś Instytutu Radowego w Warszawie. Bogato udokumentowana opowieść przedstawiająca naukowca jako człowieka z krwi i kości, przyjaciółkę, matkę i babcię. Takiej Marii dotychczas nie znaliśmy. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • twarda
Mniej Więcej
 • Shelley Emiling
 • 2013
 • 1
 • 310
 • 240
 • 158
 • 978-83-7758-332-6
 • 9788377583326
 • ZAXUL

Recenzje czytelników

***

Ocena:
Autor:
Data:
Maria Skłodowska-Curie bezsprzecznie należy do ścisłej czołówki najwybitniejszych naukowców w dziejach. Jej droga na szczyt była wyjątkowo wyboista i mozolna, wymagająca nieprzeciętnego hartu ducha, determinacji, uporu oraz niepośledniego talentu. Sukces tej niepozornej, skromnej kobiety i cudzoziemki w mizoginicznych i ksenofobicznych realiach Europy przełomu XIX i XX wieku w hermetycznym, zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki ... jest tym bardziej spektakularny: jako pierwsza kobieta w dziejach została profesorem Sorbony, noblistką z dziedziny chemii i fizyki, pierwszą kobietą i jedynym dotychczas naukowcem, którego uhonorowano Nagrodą Nobla w dwóch różnych dyscyplinach naukowych. Jest również jedyną noblistką, której córka także otrzymała to wyróżnienie oraz jedyną kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie. Osiągnięcia i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie są tym bardziej imponujące, że zawdzięcza je tylko i wyłącznie sobie: własnej pracy i błyskotliwemu umysłowi - robią wrażenie nawet dziś, kiedy mało co jest nas w stanie jeszcze zaskoczyć i zadziwić. Nic więc dziwnego, że postać uczonej stała się wzorem do naśladowania i inspiracją dla rzesz młodych ludzi, zwłaszcza kobiet, oraz symbolem tytanicznej pracy stanowiącej cel życia.
Trzeba jednak pamiętać, że choć nauka zdominowała życie noblistki, była ona nie tylko wybitną, skromną, zamkniętą w sobie uczoną, ale również oddaną żoną i kochającą matką wspierającą swoje córki na każdym kroku.

Książka Shelley Emling nie jest typową biografią Marii Skłodowskiej-Curie. Pozwala ona spojrzeć na jej życie i dokonania przez pryzmat relacji z córkami. Często trudno dostrzec prawdziwego człowieka z krwi i kości spoza pomnikowego spiżu; ta książka pozwala poznać Marię z zupełnie innej strony, prywatnej i osobistej: jako kobietę, żonę, matkę i przyjaciółkę - w bardziej pełnym i ludzkim, bogatszym wymiarze, a zarazem naznaczonym dramatyzmem, jakiego próżno szukać w zaciszu laboratorium. Dzięki takiej perspektywie zyskujemy jakże cenny i intrygujący obraz kobiety nieustannie balansującej pomiędzy karierą a rodziną, stale zaabsorbowanej pracą, którą stawiała w życiu na pierwszym miejscu, a jednocześnie nigdy nie pozwalała, by zaszkodziło to jej bliskiej więzi z córkami. O tym, że do pewnego stopnia udawało jej się pogodzić jedno z drugim, świadczy bogata i wzruszająca korespondencja matki i córek, z której przebija autentyczna miłość i troska oraz łatwo wyczuwalna, niezwykle silna więź łącząca te trzy nieprzeciętne kobiety. I to w jej kontekście Emling snuje opowieść o życiu wielkiej uczonej, niemal każde wydarzenie z jej życia odnosząc do relacji z Ireną i Ewą.
Poznając portrety trzech kobiet od razu daje się zauważyć, że Marię więcej łączyło ze starszą córką. Irena Joliot-Curie była niemal kopią matki, zarówno pod względem charakteru, jak i naukowej pasji. Dobrze się rozumiały, znajdowały spełnienie we wspólnej pracy, która była dla każdej z nich sensem życia. Irena wraz z mężem Frederikiem Joliot - podobnie jak jej rodzice - stanowili zgrany duet błyskotliwych naukowców, kontynuowali ich badania nad promieniowaniem i również zostali uhonorowani Nagrodą Nobla.
Relacje Marii z młodszą córką były dużo bardziej skomplikowane, Ewa była całkowitym jej przeciwieństwem: modna, elegancka kobieta, artystyczna dusza, nie podzielała naukowych zainteresowań matki, ale to właśnie ona była jej opiekunką, powiernicą i oparciem w ostatnim okresie życia. Napisała biografię Marii na tyle wyczerpującą i rzetelną, że przez długie lata nie powstała żadna inna (przemilczała w niej jedynie przykrą aferę z Paulem Langevinem). W życiu realizowała się zupełnie inaczej, niż matka i siostra: była korespondentką wojenną, dziennikarką, działaczką polityczną i społeczną, której główną troską była kwestia pokoju na świecie. Jako żona dyrektora UNICEFu, Henry'ego Labouisse'a, często angażowała się w różne akcje charytatywne tej organizacji, dorobiła się nawet wdzięcznego miana Pierwszej Damy UNICEFu. Życie i wychowanie w tak niezwykłej rodzinie, pod okiem tak wybitnej matki z pewnością nie było łatwe, jednakże mimo rozmaitych trudności przyniosło wymierny skutek; wzajemna miłość i wsparcie, jakie te trzy kobiety czerpały ze swej bliskości, dawały im siłę do samorealizacji, osiągnięcia spełnienia, dokonywania wielkich rzeczy. Ideały zaszczepione w dzieciństwie zaowocowały dumnymi życiorysami i wyjątkowymi osiągnięciami: epokowymi, pionierskimi odkryciami naukowymi i energiczną działalnością na rzecz pokoju na świecie. Trzy różne kobiety, trzy różne drogi życiowe - ten sam cel. Książka Shelley Emling pozwala w pełni docenić wpływ, jaki wywarła Maria Skłodowska-Curie nie tylko na rozwój nauki, ale też na losy swoich dzieci, a nawet wnuków, które dziś kontynuują rodzinną tradycję. To właśnie dzięki pomocy wnuczki noblistki, Helene Langevin-Joliot, powstała niniejsza książka. Jej wielką zaletą jest to, że nie koncentruje się jak większość tego typu publikacji na stosunkowo dobrze poznanym okresie życia uczonej, czyli mniej więcej do zakończenia I wojny światowej, ale obejmuje ostatnie dwadzieścia lat jej życia oraz dalsze losy jej córek i wnuków. Szczególnie wiele miejsca poświęca autorka przyjaźni Marii Skłodowskiej-Curie z wpływową amerykańską dziennikarką Missy Maloney, która zorganizowała dwie podróże noblistki do Stanów Zjednoczonych w celu zebrania pieniędzy na zakup radu dla Instytutu Radowego w Paryżu i Warszawie; podróży, które zapoczątkowały dobrą passę zdarzeń i zaszczytów towarzyszących Marii juz do końca życia - podobnie trwałych jak przyjaźń z Maloney. Była to kolejna nietuzinkowa kobieta, która pojawiła się w orbicie oddziaływań uczonej i która odegrała znaczącą rolę w jej życiu.

"Maria Skłodowska-Curie i jej córki" to wyjątkowa lektura o najsłynniejszej w dziejach rodzinie naukowców. Klan Curie mógł pochwalić się aż pięcioma wyróżnieniami w postaci Nagrody Nobla: dwiema Marii, jednej Pierre'a, Ireny i Frederica oraz pokojowej Henry'ego Labouisse'a, co jest czymś zupełnie fenomenalnym i niesłychanym. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o wspaniałych kobietach tej rodziny, których wybitnie osiągnięcia zostały ukazane przez pryzmat łączących je więzi - mocno skomplikowanych, ale też wyjątkowo silnych i serdecznych. Shelley Emling zaprezentowała trzy niezwykłe, wzajemnie się uzupełniające i dopełniające biografie matki i córek, pozwalające poznać ich postaci nie tylko w kontekście życiowego dorobku i imponujących naukowych osiągnięć, lecz także z bardziej osobistej perspektywy: uczuć, emocji i relacji międzyludzkich. Portrety tych kobiet są urzekające, bogate i intrygujące jak nigdy dotąd, zaś opowieści o ich życiu - wyjątkowo frapujące, rzetelnie opracowane, solidnie udokumentowane, wzbogacone fotografiami i wspomnieniami wnuczki noblistki. Gorąco polecam tę wartościową, piękną i wzruszającą lekturę, która pozwoli Wam lepiej poznać i zrozumieć jedną z najwybitniejszych kobiet w dziejach.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

inny obraz Marii

Ocena:
Autor:
Data:
Książka bardzo ciekawa. Poznajemy życie Marii nie tylko z poziomu naukowca i jej dokonań, ale także jako matki. Jej relacje i więź z dziećmi, sposób spędzania z nimi czasu oraz jej wpływ na dalsze ich losy. Czy była dobrą matką i co było dla niej ważne, każdy dowie się po przeczytaniu tejże lektury.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena