Koszyk 0
Opis:
Dalsze losy rodziny Kozińskich, od zakończenia wojny. Przesiedlenie na tereny zachodniej Polski w Wierzbicy. Losy Kozińskich w Wierzbicy ulegają zwrotowi z chwilą powrotu Niemców, właścicieli gospodarstw, do swoich opuszczonych domów. Niemieckie rodziny przyjmują obywatelstwo Polskie i zamieszkują na powrót w swoich opuszczonych domach, już jako obywatele Polski. Równolegle z losem rodziny Kozińskich, toczy się opowieść o rodzinie Zawadzkich z Wileńszczyzny ... którzy zostali przesiedleni na tereny przy granicy polsko-niemieckiej. Książka opowiada o pracy, trudnych początkach na nowym miejscu, codziennym życiu i miłości. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Barbara Iskara-Kozińska
  • 2013
  • 392
  • 195
  • 125
  • 978-83-11-12717-3
  • 9788311127173
  • ZB1LH

Recenzje czytelników

Historia napisana przez życie

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść ciekawa i wzruszająca, ale pod względem technicznym gorzej napisana niż pierwsza część, czyli "Czerwone niebo nad Wołyniem".
"Maria" odznacza się mniej dojrzałą narracją, prostszym stylem, w którym pojawiają się powtórzenia. Trochę irytować mogą łopatologiczne objaśnienia sytuacji politycznej Polski po drugiej wojnie światowej - nieraz fragmenty te napisane są na poziomie podręcznika do szkoły podstawowej. Czasami refleksje wydają się zbyt patetyczne. I tyle minusów ...

Do plusów na pewno zaliczyć można nastrojowość powieści, jej swojski klimat, wzruszające przeżycia bohaterów, którzy po wojennej tułaczce i bardzo tragicznych doświadczeniach trafiają na tzw. ziemie odzyskane na zachodzie Polski.
Centralną postacią jest tytułowa Maria - matka autorki, którą poznajemy jako nastoletnią dziewczynę obarczoną wieloma obowiązkami i odpowiedzialnością za losy osieroconych siostrzeńców. Pomysłowość, samozaparcie i pracowitość dziewczyny budzi w czytelniku sympatię i sprawia, że jej losy śledzi się z zaciekawieniem.
Interesujące i pełne emocji są także perypetie bliskich i sąsiadów Marii, ich pierwsze dni na "swoim-nieswoim" oraz późniejsze lata. Akcja poprowadzona jest do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, ale dalsze losy postaci poznajemy w posłowiu.

Autorce udało się oddać ducha powojennej rzeczywistości na zachodzie Polski, który stał się tyglem kulturowym. Z jednej strony dzieliło to ludzi, ale z drugiej wspólna niedola, niedostatek łączyły w nieszczęściu i tęsknocie za opuszczonymi domostwami, sprzyjając przyjaźni, sąsiedzkiej pomocy oraz solidaryzowaniu się w różnych nieszczęściach.

Czyta się tę powieść szybko i przyjemnie, chociaż nie brak w niej dramatycznych i smutnych zdarzeń. Treść okazała się mi szczególnie bliska, gdyż część mojej rodziny pochodzi z Kresów, tak jak dziadkowie i rodzice Barbary Kozińskiej.
I zapewne dlatego podczas lektury niezmiennie towarzyszyła mi myśl, że najlepsze scenariusze i fabuły pisze życie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena