Koszyk 0
Opis:
Uwielbiana, pożądana i samotna. Porywająca biografia legendarnej diwy. Była jedną z najbardziej pożądanych kobiet swoich czasów. Jej zachwycające arie operowe rzucały na kolana tłumy. Kochana i uwielbiana, prywatnie była inna niż na scenie. Porywcza i wybuchowa, z wyrachowaniem zdradzała męża. Jednak los nie był jej dłużny. Sama została skrzywdzona przez kochanka – najbogatszego wó ... wczas człowieka na świecie – Arystotelesa Onassisa. To on zmusił Callas do przerwania ciąży, a później porzucił dla Jacqueline Kennedy. Życie Callas to opowieść o wzlotach i upadkach. O licznych skandalach, samotności i odrzuceniu. O złotej erze opery, triumfach na legendarnych scenach La Scali i Metropolitan Opera oraz o współpracy z największymi artystami epoki. Edwards przeanalizowała wszystkie standardowe źródła, a oprócz tego sama przeprowadziła sporo wywiadów (…). Jest porażona publicznymi triumfami i prywatnymi smutkami Callas, a swoje zafascynowanie przekazuje czytelnikowi w imponująco skuteczny sposób. Terry Teachout, „The New York Times” Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Anne Edwards
 • 2015
 • 1
 • 400
 • 241
 • 173
 • 97883240-3876-3
 • 9788324038763
 • ZCSIW

Recenzje czytelników

Primadonna stulecia

Ocena:
Autor:
Data:
Życie Callas nie było usłane różami. Urodziła się w biednej Grecji, wyemigrowała do Stanów, gdzie po kilku latach została zmuszona doi powrotu do ojczyzny. Tam pod osłoną wojny szkoliła swój talent przy okazji przyśpiewując okupującym Grecję żołnierzom włoskim i niemieckim. Niemal przez cały okres szkolenia głosu była pulchnym dzieckiem, a potem kobietą z krągłościami. Jednak posiadała talent tak wielki, że wszystkie jej grzeszki przeszłości zakopano pod grubą warstwą historii ... Wszyscy chcieli jej słuchać! Callas szybko stała się natchnieniem dla znanych kompozytorów i reżyserów. Była muzą dla artystów, ozdobą bogatych i wpływowych ludzi. Sama związała się z jednym z najbogatszych oligarchów - Arystotelesem Onassisem. Callas posiadała dar przemawiania, hipnotyzowania widzów poprzez śpiewanie. Dziś jest już legendą, o której pamiętają nieliczni.

W swojej książce Anne Edwards opisuje rzetelnie życie diwy dokładnie przeczesując jej historię i dementując pomówienia skierowane pod jej adresem. Niestety, nie tylko plotki z gazet, ale również skierowane pod jej adresem kłamstwa wypowiedziane ustami własnej matki. Co zrozumiałem wzbudzała zazdrość swoją urodą, bogactwem i popularnością.

Anne Edwards wykonała bardzo dobrą pracę na rzecz popularyzacji opery. Autorka przeanalizowała niezliczone źródła, przeprowadzała wywiady z ludźmi znającymi diwę, słuchała i oglądała wszystkie materiały dotyczące śpiewaczki. Sama także widziała ją na żywo w londyńskiej Royal Opera House, ale jej książka to nie tylko zbiór suchych faktów na temat śpiewaczki. Edwards podzieliła ją na 26 rozdziałów, każdemu przypisując jeden etap z życia Callas. Możemy zatem krok po kroku poznawać jej historię jednocześnie zapoznając się z cytatami osób, którym dane było wówczas śledzić jej życie. Pracę Edwards uwiarygodniają wspomnienia wielkich ludzi, z którymi pracowała, ale także wzmianki znajomych i rodziny. Dzięki temu mamy wgląd nie tylko w znane z życia fakty, ale również w dramaty życia domowego, jakie niewątpliwie były udziałem prywatnego życia diwy. Jej historia jest dowodem na to, że wielcy ludzie najczęściej bywają samotni. Marię oszukano nie raz, okradano z kosztowności, honorariów, oszczędności. Pazerność najbliższych nasiliła się jeszcze bardziej po jej odejściu. Historia ostatnich lat życia diwy i po jej śmierci oraz podziału i zarządzania majątkiem trwała lata i położyła się cieniem na pamięci o Marii Callas.

Maria Callas może i nie miała najwspanialszego głosu XX wieku, ale z pewnością była najwybitniejszą wykonawczynią operową. Jej wkład w operę pomógł na zawsze zmienić jej oblicze. Edwards wykonała zadanie na piątkę. Udało się jej przywrócić do życia tą Callas, jaką była naprawdę. Stworzyła głęboki i wiarygodny portret śpiewaczki. Zdecydowanie jedna z lepszych biografii jakie czytałem - rzetelna i dobrze skonstruowana opowieść o kobiecie, która osiągnęła wszystko na polu zawodowym, ale nie potrafiła sobie poradzić w życiu prywatnym. Gorąco polecam. Znajomość opery nie jest obowiązkowa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

zbiżenie

Ocena:
Autor:
Data:
Ta biografia wymagała tak rzetelnej, szerokiej książki. Opowieści, która ujmie wielkość i kanciastość tej kobiety. Wybitność i ludzkie słabości.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena