Koszyk 0
Opis:
Bezkompromisowy. Męski. Uczciwy. Totalnie szczery. Taki jest Marek Piekarczyk i taka jest jego rozmowa z Leszkiem Gnoińskim. Wokalista kultowej grupy TSA zabiera nas za kulisy rodzimej sceny rockowej ostatnich dziesięcioleci i wspomina swoich idoli i przyjaciół - w tym Krzysztofa Klenczona, Marka Jackowskiego i Bogdana Łyszkiewicza. Opowiada o konflikcie z ojcem, żołnierzem LWP, wyprowadzce z domu, pobiciu przez MO, spełniających się przepowiedniach i pełnych przygód podróżach autostopem ... Barwnie przedstawia życie w trasie i podaje prawdziwe przyczyny swojej emigracji do Stanów Zjednoczonych. Wyjawia też wiele fascynujących, kuluarowych historii z planu The Voice of Poland - opisuje tajniki swojej pracy z uczestnikami oraz zdradza, za co szczególnie ceni Edytę Górniak, Justynę Steczkowską i Marię Sadowską - swoje koleżanki z jury. Zwierzenia kontestatora to książka, która uczy i rozśmiesza, ale także zaskakuje i wzrusza. Daj się ponieść zwierzeniom jednego z najważniejszych polskich artystów ostatnich 30 lat. Marek Piekarczyk Zasłuchany w piosenki Ireny Santor chłopiec z Bochni. W rockandrollowych latach 60. hipis i kontestator siermiężnej komunistycznej rzeczywistości. Charyzmatyczny wokalista legendarnego TSA, odtwórca roli Jezusa w kultowej rock-operze Jesus Christ Superstar i uwielbiany juror w programie The Voice of Poland. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Leszek Gnoiński, Marek Piekarczyk
  • 2014
  • 0
  • 478
  • 210
  • 145
  • 97883-79242009
  • 9788379242009
  • ZBPRU

Recenzje czytelników

„Każdy kto posiada dwie pary spodni, niech jedną spienięży i kupi tę książkę” ~ Georg Lichtenberg

Ocena:
Autor:
Data:
Tymi słowami, które znalazły się na początku książki postanowiłam rozpocząć swoją recenzję. Wiecie co jeszcze Wam powiem? Spieniężyłabym nawet ulubione trampy by ją kupić. Z niecierpliwością czekałam na przyjście biografii. Na szczęście już ją mam i nikomu nie oddam!

Marek Piekarczyk ujął moje serce już dawno, nie tylko muzyką, ale również swoją osobowością, inteligencją i poczuciem humoru. Postrzegam go jako osobę o wrażliwej duszy i ogromnej wiedzy ... Z radością oglądam go podczas sobotnich odcinków „The voice of Poland” i żałuję, że nie miałam okazji nigdy być na jego koncercie, ani poznać go osobiście. Wielki szacunek – to odczuwam w stosunku do tego pana.

Lider zespołu TSA urodził się w 1951 roku, oprócz bycia wokalistą i autorem tekstów jest również okazjonalnie aktorem i osobowością telewizyjną. Swoją wokalną karierę rozpoczął w 1969 roku w wieku siedemnastu lat. Śpiewał w zespołach takich jak: Biała 21 i Sektor A. Do grupy TSA dołączył w na początku lat osiemdziesiątych. Wraz z zespołem wystąpił na około tysiącu koncertów w Polsce, USA, Kanadzie, Francji i innych krajach. Piosenkarz miał nawet okazję zagrać Jezusa w rockowej oprze. W latach 1990-1991 należał do bocheńskiego zespołu o nazwie: Ball’s Power, z którym wydał płytę. Przez sześć lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie brał udział w koncertach z miejscowymi artystami. W 1994 roku, po śmierdzi Ryszarda Riedla – wokalisty Dżemu, zorganizował charytatywny koncert dla jego rodziny. Nie był to jedyny dobroczynny występ z jego udziałem. Od 2013 roku jest jednym z członków jury programu muzycznego „The voice of Poland”.

Biografia napisana jest w formie wywiadu, który został przeprowadzony między Markiem Piekarczykiem, a Leszkiem Gnoińskim. W większości każdy rozdział opatrzony został tekstem, którego autorem lub też współautorem jest bohater książki. Między kolejnymi stronami wypowiedzi, wplecione zostały zdjęcia przedstawiające życie piosenkarza. Marek Piekarczyk opowiedział o swoim życiu prywatnym. Ludziom wydaje się, że gwiazdy śpią na „forsie”. Tymczasem wcale tak nie jest! Po powrocie ze Stanów Marek musiał wziąć kredyt oraz zacząć życie od zera. Lubi spędzać czas w ogrodzie i jest takim samym człowiekiem jak każdy z nas. Z biografii możemy dowiedzieć się dużo o jego przyjaciołach, o stosunku do innych ludzi czy o początkach kariery. Gwiazda wspomina swoich rodziców, rodzeństwo i początki znajomości z obecną żoną. Mamy okazje poznać go od czasów dzieciństwa po dziś dzień. Niektórzy uważają, że się sprzedał, ale czy sprzedaniem można nazwać spełnianie marzeń i robienie tego co się lubi? Nie, zdecydowanie nie. Fani potrafią być serdeczni, ale zdarzają się zawistni, zazdrośni ludzie. Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego Marek przestał jeść mięso, jak w dzieciństwie rozrabiał, jakie perypetie toczył przez długie włosy i jaki był jego nałóg, koniecznie musicie przeczytać książkę! Te i wiele innych ciekawostek zostało w niej zawarte.

„Ludzie najłatwiej znajdą to, co ich dzieli”

Moja ocena to dziesięć na dziesięć, nie dlatego, że jestem fanką Pana Marka (choć dlatego w pewnym sensie też! Starałam się jednak być bezstronna w swej opinii), ale dlatego, że po przeczytaniu ostatniej strony poczułam do niego jeszcze większy szacunek, poza tym książka bardzo mnie wciągnęła i ciężko mi się z nią było rozstać po to by iść spać. W pewnym sensie czuje się również pacyfistką. Nie lubię biografii, na ogół mnie nudzą, ale występują wyjątki. Tę polecam całym sercem szczególnie fanom. Mi najbardziej przypadły do gustu wesołe wspomnienia, anegdoty i pozytywne chwile. Ulubione fragmenty zaznaczyłam ołówkiem by za jakiś czas znów przeczytać książkę i uśmiechnąć się właśnie do nich. Życie Marka Piekarczyka składało się jak u każdego z radosnych i smutnych momentów. Do ostatniej strony czułam się jak zawsze wtedy gdy mój świętej pamięci dziadek opowiadał różne ciekawostki z przeszłości.

„Malowałem i spotykałem się z dziewczynami. Wchodziły drzwiami i oknami. Na drzwiach miałem napis: „Nie pukać, nie wchodzić, nie zawracać głowy, całować w dupę” i narysowaną dupę. Ale i tak przychodziły (…)”

Na koniec pragnę pochwalić Wydawnictwo. Piękna szata graficzna (pamiętam jak na facebooku ukazały się dwie okładki z prośbą oceny. Wybrana została ta lepsza!), twarda oprawa, niezbyt wygórowana cena jak na tego rodzaju książkę, zero jakichkolwiek błędów. Do szczęścia potrzebny jest mi już tylko autograf Pana Piekarczyka.

Przepraszam za być może zbyt obszerną recenzję, ale nie potrafiłam napisać krócej! :) Na koniec dodam jeszcze tylko chyba mój ulubiony cytat z książki:

„Postanowiłem na cześć milicji puścić bąka. Niestety, zesrałem się w gacie i zostałem ukarany. Kiedy wyszedłem z tramwaju – mróz jak cholera, a ja w mokrych, obsranych gaciach – całą drogę do domu się śmiałem. Kraków, wiesz, fajne miejsce, nawet mandat za pierdzenie można dostać”

P.S: Kontestator - osoba podważająca, szczególnie publiczne normy i wartości, które obowiązują w życiu politycznym, społecznym itd.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

ZWIERZENIA ROCKMANA

Ocena:
Autor:
Data:
Marek Piekarczyk. Któż nas go nie zna, albo chociaż nie kojarzy? Wokalista kultowego już TSA, juror z „The Vioce of Poland”. Znamy jego teksty, znamy jego wygląd, ale czy znamy jego samego? Jego jako człowieka? Kim jest, jakie wiódł życie, co kocha, czego nienawidzi… „Zwierzenia kontestatora” pomogą nam odkryć to wszystko i poznać prawdziwego Marka Piekarczyka.

Wywiad rzeka to zdaniem wielu najłatwiejszy sposób pisania (auto)biografii. Wystarczy usiąść, zadawać pytania ... przepisywać odpowiedzi i książka gotowa. Materiał tworzy się sam, trzeba dorzucić tylko trochę zdjęć, jakoś to wszystko poskładać. I gotowe. Nie wielu jednak zdaje sobie sprawę, że naprawdę dobry wywiad to także wielka sztuka i nie umniejsza to wcale jego wartości literackiej, a takim dobrym wywiadem jest właśnie omawiana przeze mnie pozycja.

O stylu ciężko powiedzieć tu coś konkretnego, bowiem ten w ścisłym słownikowym znaczeniu tego pojęcia, nie występuje w przypadku wywiadów. Jeśli zaś spojrzeć na treść „Zwierzeń…” spojrzeć pod kątem lekkości i przystępności, śmiało można powiedzieć, że jest to lektura łatwa i przyjemna, choć zdecydowanie nie pusta. Przecież ludzkie życie samo w sobie nie jest puste, zawsze coś z niego wynika i pozwala na wyciąganie własnych wniosków, a tych na pewno uda się wyciągnąć wiele ze słów Marka Piekarczyka. Znany wokalista i tekściarza, poeta, krok po kroku prowadzi nas przez swoje życie od wczesnego dzieciństwa, przez młodość w latach szczytowej komuny i tułacze losy, jako hipisa, przez początki kariery i jej rozwój, po czasy obecne.

Jakim człowiekiem jest Piekarczyk? Jaki portret wyłania się ze stron autobiografii? Nie mi to oceniać. Jedni pokochają go jeszcze bardziej, inni znienawidzą – pewne jest jedno, nie przejdą obok tej książki obojętnie, a to już jest duży sukces. Piekarczyk zebrał się na szczerość, czasem bolesną, nie ukrywa swoich ciemniejszych storn i rzeczy, które zrobił. Relacjonuje to co przeżył, co widział i co go zmieniło, i choć można się z nim nie zgadzać, nie można jednak odmówić mu wyrazistości.

Natomiast abstrahując już od postaci samego Marka, od tego kim jest i co dokonał, książka prezentuje także inne wartości. Oprócz naprawdę fascynującego portretu szczytowej komuny, jaki otrzymujemy na początku, dostajemy także szczegółową relację z tego, jak wyglądała polska scena muzyczna na przełomie ostatnich czterdziestu lat, znane festiwale, czy wytwórnie. Ze stron wylewają się ciekawostki i anegdoty związane z branżą, obok ciekawostek masa zdjęć, a na dokładkę wiersze/niepublikowane teksty pisenek Piekarczyka i kolorowe wkładki, oraz kalendarium i pełną dyskografię,

Dlatego też, jeśli lubicie nie tylko TSA czy Piekarczyka (dla fanów to pozycja absolutnie konieczna!), ale muzykę w ogóle, powinniście zapoznać się z tą publikacją, publikacją ciekawą, wyczerpującą, intrygującą i naprawdę przyjemną w lekturze. A ja ze swej strony składam wydawnictwu SQN podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena