Koszyk 0
Opis:
Vendyl Jones (1930-2010) przez ponad pół wieku poszukiwał biblijnych tajemnic, m.in. Arki Przymierza. To on był pierwowzorem Indiany Jonesa z filmów Spielberga. W 1967 roku wyjechał do Izraela, by prowadzić wiele archeologicznych wypraw i badań, związanych z odkryciem zwojów z Qumran, zawierających miejsca ukrycia 64 świętych przedmiotów ze Świątyni Salomona. Amerykański naukowiec opisuje swe niezwykłe przygody, kulisy pracy archeologa, sekrety Biblii... Wspaniałe zdjęcia.
Mniej Więcej
  • Vendyl Jones
  • 2011
  • 190
  • 205
  • 145
  • 978-83-247-1725-5
  • 9788324717255
  • ZA6JY

Recenzje czytelników

dobra

Ocena:
Autor:
Data:
Indianę Jonesa - fikcyjnego bohatera serii filmów Stevena Spielberga - zna chyba każdy. Zapewne każdy też kojarzy jego charakterystyczne atrybuty takie jak: bicz, kapelusz, skórzana kurtka oraz rewolwer. Ci bardziej zainteresowani wiedzą również, że imię tego niezłomnego archeologa zapożyczone zostało od imienia psa scenarzysty George'a Lucasa. Mało kto jednak wie, że Jones istniał naprawdę!

Vendyl Jones bo o nim mowa z wykształcenia był teologiem. Ponoć już w wieku 16 lat wiedział ... że swoje życie poświęci Bogu. W latach 50-tych był nawet pastorem baptystów w Północnej Karolinie. Po kilkunastu miesiącach porzucił jednak tę funkcję i zajął się studiowaniem Tory i Talmudu. Chciał zbliżyć się do kultury i religii żydowskiej - chciał lepiej je poznać i zrozumieć. W roku 1967 wraz z rodziną wyjechał do Izraela, gdzie nie tylko kontynuował swoją naukę, ale także - rozpoczął swą wielką archeologiczną przygodę, która przyniosła mu niesłychany rozgłos. Jej celem było odnalezienie skarbów Świątyni Salomona, w tym przede wszystkim Arki Przymierza, w której według legendy ukryte zostały 2 kamienne tablice z dekalogiem. Jak wiadomo, tablice te przekazał Bóg Mojżeszowi, na górze Synaj, podczas wędrówki ludu Izraela z Egiptu do Ziemi Obiecanej.

Arka Przymierza jest jednym z najważniejszych elementów kultu starożytnych Izraelitów. Wyrażała realną obecność Boga wśród narodu wybranego. W Biblii Arka Przymierza opisana jest jako skrzynia z drewna akacjowego, która obustronnie obita została złotą blachą.

Prowadzone przez Vendyla Jonesa wykopaliska pochłonęły cały jego czas i pieniądze. Często też przysparzały mu niemało problemów. Jako że nie był on ani naukowcem, ani też "rasowym" archeologiem, jego metody były krytykowane, a odkrycia - poddawane w wątpliwość. Mimo to, Jones wierzył w swoje badania. Wierzył w to, że gdy odnajdzie zaginione artefakty, nadejdzie Mesjasz - na świecie zapanuje spokój, a wszyscy żydzi powrócą do swojej ojczyzny, do Izraela.

***
W "Manuskryptach z Qumran" odnajdujemy prawdziwego Jonesa. Tego, który przez wielu uznawany jest za pierwowzór bohatera filmów Spielberga... Nie ulega wątpliwości, że filmy amerykańskiego reżysera przysporzyły mu rozgłosu, który przełożył się na wsparcie finansowe jego badań. Sam nigdy ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył jakoby miał być inspiracją dla Spielberga.

"Manuskrypty w Qumran" umożliwiają nam prześledzenie przygód tego niezłomnego badacza jakim bez wątpienia był Vendyl Jones. Ukazują kulisy pracy archeologa - pracy, która wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń. A jednocześnie... pracy, która daje niesamowitą satysfakcję i spełnienie, kiedy dokona się prawdziwego odkrycia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena