Koszyk 0
Opis:
Mandragora to kolejna powieść Doroty Stasikowskiej-Woźniak. Tym razem autorka wprowadza nas w świat magicznego kręgu Mandragory, która istnieje od wieków w dwunastu krajach, czuwając nad utrzymaniem piękna, harmonii i równowagi między męskim i żeńskim pierwiastkiem wszechświata. Do kręgu zostaje zaproszona Ewa. Ale żeby się w nim znaleźć i stać kapłanką Bogini, musi wysłuchać opowieści dwunastu jej członków. Reprezentują różne środowiska: artystyczne, naukowe, polityczne ... ich życiowe losy splatają się w sposób niezwykły. Opowieści są zabarwione magią, mistyką, czarami, towarzyszą im interesujące rozważania na temat miłości, zdrady, seksu, wielkich emocji, a tłem historycznym są lata międzywojenne i czasy współczesne. Ewa powoli poznaje nie tylko tajemnice Mandragory, ale odkrywa także coś bardzo ważnego dla siebie... To powieść, od której trudno się oderwać. A ile z niej płynie dobrej energii, przekonajcie się sami. Naprawdę warto. Dorota Stasikowska-Woźniak - pisarka, trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca programy telewizyjne, konferencje, zjazdy a także sesje, głównie kobiece. Autorka m.in. powieści "Kleopatra" i "Portret kobiety wieku zatracenia", poradników: "Wystąpienia publiczne i kreowanie wizerunku", "Jak być nowoczesną damą", "Savoir-vivre przy stole", "Poradnik nowoczesnej czarownicy", "W sukience do sukcesu" (niektóre pod rodowym nazwiskiem Kassala). Była koordynatorką projektów społecznych i badawczych w Polsce i na świecie, w tym dla Banku Światowego. Założyła i prowadziła m.in. Soroptimist International Śląski Klub Nike i Śląskie Centrum Równych Szans. Sprowadziła do Polski i społecznie prowadzi organizację pożytku publicznego Dress for Success Poland. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Dorota Stasikowska-Woźniak
  • 2014
  • 360
  • 203
  • 140
  • 978-83-7778-611-6
  • 9788377786116
  • ZBD8G

Recenzje czytelników

Witajcie w zaczarowanym świecie Mandragory!

Ocena:
Autor:
Data:
"Witajcie w zaczarowanym świecie Mandragory!" - brzmi jak bajka, prawda? Mandragora to grupa istniejąc od kilku wieków zrzeszająca członków 12 krajów. W danym momencie zgrupowanie nie może liczyć więcej niż 12 osób. Co jest ich zadaniem? Utrzymanie harmonii oraz równowagi pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Ewa, osoba, która stara się by dołączyć do Mandragory, musiała zostać zaproszona do tajnego kręgu ... Przed tym jak zostanie pełnoprawną członkinią została zobowiązana do poznania historii 12 osób, które tworzą Mandragorę. Każda z nich reprezentuje inne środowisko. Znajduje się wśród nich nieszczęśliwie zakochany pisarz, aktorka, która pamięta jeszcze występy w czasach okupacji, pani profesor, która specjalizuje się w imagistyce społecznej oraz prawach kobiet, sędzia i wielu, wielu innych. Wszyscy opowiadają jej swoją historię, która w pewien sposób jest niesamowita i łączy w sobie rzeczywistość z elementami bajki, prawdę z mistycyzmem. Po wysłuchaniu wszystkich opowieści, Ewa może stać się członkiem kręgu wyznającego Boginię.


Niepozorna książka, tajemniczy tytuł - wszystko przemawiało za tym, bym po nią sięgnęła. Już na samym początku powieść zahipnotyzowała mnie swoją fabułą. Każda opowieść mogłaby stanowić oddzielną formę literacką, jednak tutaj tworzy zgraną całość. Wydawać by się mogło, że historie 12 osób będą się od siebie różnic, nie będzie wspólnego mianownika, jednak już w połowie lektury dostrzegłam, że wspomnienia członków Mandragory łączy się, niekiedy "zazębiają". Wszystkie emanują mistyką, magią, czymś nie z tej Ziemi. Ewa będzie mogła usłyszeć historie, które pozwolą jej poznać pozostałych członków Mandragory, a także zapozna się z ich filozofią i nastawieniem do życia. Będzie mogła usłyszeć o nieszczęśliwej miłości, romansach, zdradach, bajce o czarownicy, związkach homoseksualnych, jednak najważniejszą częścią będzie poznanie historii, z których aż bije siła kobiet.

Każdy sięgający po tą powieść będzie mógł zapoznać się z pięknymi, a zarazem różnorodnymi opowieściami ludzi. Poznacie historię nieszczęśliwego związku poety z Romą, trudne wybory, które stały przed większością członków, natkniecie się na opisy przyjemności, obowiązków, które powodowały, że inni zatracali się w drugiej osobie.

Autorka "Mandragory" porusza się po bardzo szerokim obszarze. W jej powieści porusza wiele kontrowersyjnych kwestii, które jeszcze kilkanaście lat temu uznawano za zakazane. Bohaterowie łamią przyjęte normy moralne, ich zdaniem najważniejsze jest ich własne szczęście, nie liczą się zasady, które obowiązują w ówczesnej rzeczywistości.

Wszystko tworzy wielkie spectrum, które pozwala nam poznać różne podejścia do życia. Powieść obfituje w piękne myśli, które warto zapamiętać. Pozwolę sobie zacytować jedną z nich, która zapadła mi w pamięci: "Życie to gra - zaczął. - Trzeba liczyć na siebie. Dobry zawodnik niczego nie zaniedbuje. Zdobywa cele i triumfuje, jeśli pokona swoje słabości, odrzuci nienawiść, pożądanie i inne skrajne uczucia. Jeśli jest perfekcjonistą pamiętającym, że zwycięża dzięki sobie, ale za przyzwoleniem Ducha Świata, z którym jest w pełnej harmonii. Wszyscy jesteśmy aktorami i wszyscy stanowimy widownię. Bardziej lub mniej przypadkową. Żądną sensacji, specjalnego traktowania lub całkowicie obojętną. Życie to powieść, która pisze się dla każdego z nas, aż do śmierci. Tak, teraz kiedy mam już swoje lata już to wiem: ona się pisze. Chociaż czasami chwytamy za pióro, chcemy decydować, zapełniać strony wydarzeniami, kierować ludzkim losem, dawać i odbierać życie, sprawiać, by ktoś kochał, tęsknił, porzucał, był znany lub czuł się niedoceniony. Kusi nas tworzenie, mami ułuda mocy. Tworząc, czujemy się bogami."*


*s.11
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena