Koszyk 0
Opis:
Wyrafinowane i zmysłowe "Małe ptaszki" to niezapomniana podróż do pełnego tajemnic świata erotyki. Od malowniczych miasteczek Normandii po mroczne ulice Nowego Orleanu; tych trzynaście opowieści to kalejdoskop wyjątkowych postaci i zdarzeń. Poznajemy więc chciwego francuskiego malarza, flaneura cierpiącego na bezsenność, cygańskiego gitarzystę i wielu innych, którzy pragną zatracić się w bezmiarze cielesnych doświadczeń... Odłożyłam na bok prawdziwe pisarstwo ... odkąd zajęłam się poszukiwaniem erotyki. Oto moje przygody w świecie prostytucji. Początkowo przychodziło mi z trudem wydobywanie ich na światło dzienne. Życie seksualne kryje się zazwyczaj pod wieloma powłokami, dla nas wszystkich - poetów, pisarzy, artystów. Jest jak zawoalowana, na poły wyśniona kobieta. Anais Nin Te teksty to tak wyrazisty postęp w opisywaniu kobiecej zmysłowości, że podczas lektury czułam głęboką wdzięczność. Alice Walker Opowiadania Anais Nin są zachwycające i głębokie, nastrój takiego napięcia potrafiła stworzyć jeszcze tylko Colette. "Los Angeles Times" Anais Nin (1913-1977) - francuska pisarka. W latach 20. i 30. uczestniczyła w życiu artystycznej bohemy Paryża. Słynna jest historia trójkąta miłosnego między Anais i poznanymi w 1931 roku w Paryżu Henrym Millerem i jego żoną June. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anais Nin
  • 2014
  • 180
  • 203
  • 130
  • 978-83-7839-728-1
  • 9788378397281
  • ZBCR4

Recenzje czytelników

Coś dla każdej z nas.

Ocena:
Autor:
Data:
Czytając zbiór trzynastu opowiadań, zebranych w jeden tom Małe ptaszki możemy przyjrzeć się erotyzmowi tamtych lat; co prawda po takich lekturach, jakimi raczą nas obecni pisarze chyba nic już nas nie zaskoczy, aczkolwiek... Tamte czasy są zupełnie inne, można by rzec, że poniekąd coś dopiero się wykluwało.
Osobiście mam mieszane uczucia co do opowiadań- zawsze mam trudności z recenzją, bo wiadomo, niektóre historie nie zostają w głowie na dłużej. Nie powiem ... czytając Małe ptaszki miałam kilka swoich 'faworytów', opowiadań, które zostaną mi w głowie na nieco dłużej, ale... niektóre spośród trzynastu były trochę odrzucające. Ale tylko trochę.
Nie mogę zebrać myśli. To przez te opowiadania- niektóre kończyły się, zanim zdążyłam się jakoś przystosować. Czytało się dobrze, choć niektóre opisy nieco mnie bawiły. Książka nie jest ogromna, do przegryzienia w kilka godzin... szczególnie polecam osobom, które lubują się w tego typu historiach :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Klasyczne erotyki

Ocena:
Autor:
Data:
Małe ptaszki, to kolejna i zdecydowanie krótsza niż poprzednia antologia opowiadań erotycznych, pisanych przez Anaïs Nin na zamówienie.
Oprócz objętości różni je także kilka innych elementów, które w ostatecznym rozrachunku pozwalają stwierdzić, że w tym wypadku długość niekoniecznie przekuwa się w jakość.
Małe ptaszki zawierają bowiem o wiele lepszy materiał niż wydana wcześniej Delta Wenus, oceniona przeze mnie jako mało ekscytująca ... mimo że to jedno z pierwszych kryteriów ważnych dla mnie przy mówieniu o literaturze erotycznej. Na zbiór ów zbierają się teksty różne – jedne mniej, drugie bardziej interesujące, mniej lub bardziej wtórne, jako całość robi jednak wrażenie pozytywne (czy tak powinno mówić się o tego typu publikacjach?) i o wiele lepsze niż wspomniana już Delta Wenus.
Wiele z zawartych w tomie tym opowiadań ekscytuje i mimo braku wulgarności, tak często towarzyszącej temu gatunkowi (bowiem nie wypracowaliśmy sobie słownictwa zdolnego opisywać miłość fizyczną inaczej niż biologicznie, naukowo lub mocno rynsztokowo czy wręcz prymitywnie) stanowi dobry materiał do czytania zarówno przez czytelników, szukających w literaturze nowego sposobu (kobiecego) mówienia o seksualności, jak i dla zdeklarowanych sympatyków powieści erotycznych, bez względu na autora czy ich miejsce w kulturze.
Znajdą oni bowiem w niej wiele literackości i potencjalnie ekscytujących historii, zdolnych podgrzać atmosferę i zburzyć krew w żyłach. Erotyka nie jest tu jedynie małym akcentem, lecz centrum, wokół którego zogniskowana jest cała narracja. Autorka sięga do egzotyki, buduje coraz odważniejsze opisy, jednak niestety momentami, chcąc nie chcąc, powiela własne schematy, kopiuje własne pomysły. Widać to chociażby w doborze bohaterów: w większości są to malarze i pozujące im modelki, z którymi prędzej czy później zaczyna łączyć je pożądanie i relacja seksualna. Oczywiście - zarówno kobiety jak i mężczyźni są idealnie zbudowani, bez skazy, prezentują jeden typ sylwetki, podprogowo przekazując informację o tym, jakoby był to jedyny model dozwolony i umożliwiający wzbudzanie i odczuwanie seksualnego napięcia.
Jeśli po książki Nin sięgną fani E.L. James czy Sylvii Day, to z całą pewnością nie znajdą w niej tego, czego mogliby oczekiwać: bowiem mimo że przynależą one do tego samego gatunku, dzieli je bardzo wiele: przede wszystkim są to krótkie formy wypowiedzi, w których nie ma miejsca na powolny rozwój akcji i podgrzewanie temperatury uczuć. Tu w ogóle nie ma uczuć, tylko czyste pożądanie. Nie ma także sensu budować skomplikowanej fabuły, pełnej zawirowań i rozstań, w związku z czym odbiór tekstów Nin jest dziś zdecydowanie inny, niż był w momencie ich pierwszego oddania do lektury. Nie łudźmy się - wówczas bezpruderyjność nie była normą, a o wszelkiego rodzaju zboczeniach seksualnych nie pisano książek ani nie tworzono produkcji filmowych - jeśli już to z rzadka i zazwyczaj ocierając się przy tym o skandal obyczajowy. Jeśli jednak jesteście ciekawi, jak kiedyś pisano prozę erotyczną bez ordynarności, za to budując podniecenie czystym słowem – zapraszam. Spójrzcie zresztą na tytuł: czyż w kontekście formy nie jest dwuznaczny?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena