Koszyk 0
Opis:
Książka ta ukazała się w 200. rocznicę wskrzeszenia zakonu jezuitów. Oby Maksymy św. Ignacego stały się okazją do pogłębienia wiary i odkrycia duchowej mądrości Założyciela Towarzystwa Jezusowego. Dla kogo są przeznaczone Maksymy- Komentarze do Maksym mogą być bardzo przydatne do prowadzenia głębokiego życia duchowego. Nawiązują one do rad ojców pustyni rodzącego się chrześcijaństwa, a także do mądrości założycieli zakonów. Św. Ignacy Loyola, pisząc Konstytucje Towarzystwa Jezusowego ... korzystał z całej tradycji monastycznej Kościoła. Maksymy św. Ignacego, wraz z komentarzem O. Hevenesi, mogą się przyczynić do "porządkowania" naszego życia zgodnie z wolą Bożą. Stronice te świadczą o tym, że ich Autor zakorzeniony był w żywym doświadczeniu Boga, przyjaźnił się z Panem Jezusem i był bystrym obserwatorem ludzi swojej epoki. Pod wieloma względami książka ta przypomina znane i cenione dzieło O naśladowaniu Chrystusa Tomasza  Kempis. Warto sięgnąć po tę książkę, która jest owocem poszukiwań doskonałości i dojrzałości duchowej naszych przodków. Ten typ twórczości zaklasyfikować należy do religijnej literatury ascetycznej. Na przykładach różnorodnych ludzkich zachowań, które mogą służyć za wzór albo odstraszać, czytelnik może znaleźć wskazówkę, jak należy postępować we własnym życiu. Dzięki temu może odwrócić się od zła i otworzyć na sprawy duchowe podejmując pracę nad sobą. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAM
  • twarda
Mniej Więcej
  • 2014
  • 416
  • 232
  • 156
  • 978-83-7767-953-1
  • 9788377679531
  • ZBCED

Recenzje czytelników

Mądrość św. Ignacego

Ocena:
Autor:
Data:
Tom „Maksymy Świętego Ignacego” to swego rodzaju księga rocznicowa. W roku 2014 przypada dwusetna rocznica wskrzeszenia zakonu jezuitów (życzę braciom kolejnych lat pomyślności Bożej), a taka uroczystość aż prosi się o uświetnienie okolicznościowymi wydaniami książek dotyczących życia i działalności św. Ignacego Loyoli – założyciela zakonu jezuitów.

Pierwsze polskie wydanie „Maksym Świętego Ignacego” miało miejsce w 1886 r. W księdze zebrane zostały słowa św ... Ignacego z komentarzami ojca Gabriela Hevenesiego – węgierskiego jezuity. Zastosowano podział na miesiące i dni, tak, aby słowa św. Ignacego mogły towarzyszyć czytelnikom przez wszystkie dni w roku. Na szczęście wydawnictwo WAM zachowało oryginalny, dziewiętnastowieczny polski przekład dokonany przez ks. Antoniego Chmielowskiego. Nie zmienno również ortografii i interpunkcji, dzięki temu publikacja jest dla mnie językową perełką. Książkę czyta się wyśmienicie, smakuje słowa i rozkoszuje stylem! Piękna, wspaniała, soczysta, historyczna polszczyzna, którą niestety już nikt się nie posługuje.

Trudno komentować ponadczasowy geniusz maksym św. Ignacego. Można jedynie pochylić się nad jego słowami, rozważać je w swoim sercu i próbować wprowadzać je w czyn, przez cały czas pracując nad rozwojem własnego życia duchowego. Również komentarze ks. Chmielowskiego są nadal aktualne, ale w końcu prawdziwa mądrość nie ugina się pod naporem czasu. Przyznaję, że niektóre fragmenty wyjaśnień ks. Chmielowskiego są zabawnie archaiczne, ale dzięki temu uważni czytelnicy mogą dostrzec zmiany, jakie zaszły w świecie. Mój hit, który rozbawił mnie do łez:

„Najmniej dowierzać należy kobietom i dzieciom: jedne i drugie są nadzwyczaj ciekawe i nadzwyczaj gadatliwe. Gdzie mniej roztropności, tam więcej gadatliwości”.
(fragment komentarza do maksymy św. Ignacego: „Cokolwiek w tajemnicy mówisz, tak mów, jakbyś wobec całego świata mówił.”)

Jakby zachwytów było mało, muszę wspomnieć o przepięknym wydaniu, które wystylizowane zostało na to z 1886 r. Zdobienia stron i lekko przydymione brzegi kartek dodają książce historycznego uroku. Drobiazg, dzięki któremu samo przeglądanie tomu sprawia radość. Dziękuję wydawnictwu WAM za tak piękne wydaną, a przede wszystkim wartościową książkę. Jestem pewna, że będę do niej często wracać, żeby czerpać garściami z mądrości św. Ignacego Loyoli. Bezwzględnie polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena