Koszyk 0
Opis:
Witold J. Kieżun - profesor nauk ekonomicznych, przedstawiciel polskiej szkoły prakseologicznej, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, więzień sowieckich łagrów, pracownik naukowy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie opowiada o Polsce wileńskiej, przedwojennej Warszawie żoliborskiej, nauce i konspiracji podczas okupacji niemieckiej, powstaniu warszawskim, o studiach i pracy w powojennym Krakowie oraz o swej dalszej drodze zawodowej: amerykańskich uniwersytetach ... misji ONZ w Afryce i wreszcie o powrocie, poprzez Kanadę, do Polski. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Iskry
 • twarda
Mniej Więcej
 • Witold Kieżun, Robert Jarocki
 • 2013
 • 1
 • 604
 • 240
 • 170
 • 978-83-244-0325-7
 • 9788324403257
 • ZB4UE

Recenzje czytelników

Magdulka i cały świat.

Ocena:
Autor:
Data:
Profesor Witold Kieżun to człowiek o nazwisku chyba choć dobrze znanym w Polsce. To wybitny człowiek o bogatej, dramatycznej ale i niezwykle inspirującej historii. Jest przedstawicielem Polskiej szkoły Prakseologicznej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, więźniem sowieckich łagrów i pracownikiem naukowym w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie snuje opowieści o Polsce Wileńskiej, przedwojennej Warszawie okupacji niemieckiej, czasach wojny ... o swym życiu po jej zakończeniu, pracy w powojennym Krakowie, nauce na amerykańskich uniwersytetach, misji ONZ w Afryce i powrocie do Polski przez Kanadę. Już ten krótki fragment nie zawierający nawet połowy informacji o jego ciekawym życiu robi wrażenie, ilość miejsc w jakich rozpoczynał swe życie jest zatrważająca, a tych było jeszcze więcej. Witold Kieżun zwiedził spory kawałek świata, by w końcu powrócić do Polski.
Autorem biografii jest Robert Jarocki, dobrze znany w świecie literackim ze swoich wspaniałych książek. Specjalizuje się w niezwykłych rozmowach z równie niezwykłymi osobistościami. Jego rozmówcami są przeważnie osoby o ponadprzeciętnych dokonaniach, niezwykłej inteligencji, posiadające bogatą przeszłość i mnóstwo wspomnień i informacji, jakimi warto dzielić się z młodszymi pokoleniami. Robert Jarocki dotyka różnych tematów, jednak najbardziej skupia się na nauce i polityce, czyli często głównych specjalizacjach "gości", z którymi rozmawia na łamach swych publikacji. Czytając od razu, po zaledwie kilku stronach wyraźnie czuć, że jest to temat bliski jego zainteresowaniom, z którym obcuje na co dzień.
"Magdulka i cały świat" to biografia, ale i moim zdaniem reportaż,przedstawiający nie tylko postać profesora Kieżuna, ale i Polskę. Mnóstwo zawartych w nim zdjęć pozwala dokładniej spojrzeć na historię kraju od zwykłej, ludzkiej strony. Wspomnienia i historie z przeszłości są zarazem obrazkami kraju, dzięki którym poznajemy go bliżej i dowiadujemy się rzeczy, o których niekoniecznie pisze się w historycznym książkach czy w prasie. Sama książka zaczyna się od dzieciństwa profesora, na dworku w Magdulce, jest to dosyć bogata saga rodzinna bo i jego rodzina właśnie taka była, wielopokoleniowa i z niezwykłą historią. Poznajemy także trudne chwile w życiu bohatera, próby łączenia nauki, zdobycia wykształcenia, z pracą i trudną sytuacją w kraju. To obraz człowieka zdeterminowanego, skupionego i rozdartego, a mimo wszystko idącego do przodu mimo przeszkód.
Witold Kieżun swoje lata młodości spędził w Warszawie. Po śmierci swego ojca przeprowadził się tam wraz z matką i właściwie od razu doświadczył trudności. Jego studia pokryły się z czasami wojny, kiedy dołączył do wielu młodych ludzi i walczył za swój kraj. Przypłacił to długimi tułaczkami po sowieckich łagrach, jednak udało mu się ujść z życiem, rozpoczął karierę prawniczą, starał się wybić i zdobyć uznanie, jednak było to trudne mając za plecami wojenną przeszłość. Wyjechał więc za granicę, gdzie od razu doceniono jego wiedzę i inteligencję. Nie była to jego ostatnia podróż, został bowiem wysłany przez ONZ z misją do Afryki. Mimo tylu podróży powrócił do Polski i wciąż działa, wydaje wiele publikacji, książek, artykułów, występuje w mediach i swoim przykładem pokazuje, że chcąc, można osiągnąć bardzo wiele, nawet mając na drodze cały zastęp przeszkód.
"Magdulka i cały świat" to nie tylko zbiór informacji i faktów, ale i wiele emocji, prywatnych historii, anegdot i osobistych przeżyć Witolda Kieżuna. Dzieli się on z nami nie tylko historią swego życia i kraju, ale i pozwala nam wejrzeć w swoje odczucia i spojrzeć na wszystko poniekąd jego oczami, a wszystko wspaniale ubarwia pięknymi krajobrazami i ciekawostkami podróżniczymi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gorąco polecam, świetna książka.

Ocena:
Autor:
Data:
Wspaniała pozycja, którą gorąco polecam.
Ma ona formę wywiadu rzeki. Chociaż nie, rzeka to za małe określenie, bowiem książka liczy 604 strony. Jednak wierzcie mi, ilości stron absolutnie się nie odczuwa, a po zakończeniu lektury ma się wręcz niedosyt i żal, że to już koniec.
Rozmówcą i narratorem w jednej osobie jest profesor Witold Kieżun, ur. w 1922 roku w Wilnie polski ekonomista, uczeń m.in. Tadeusza Kotarbińskiego, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego ... więzień sowieckich łagrów, wykładowca na wielu światowych uczelniach, autor ponad 70 publikacji. Opowiada on o swoim życiu. Z profesorem rozmawia pisarz Robert Jarocki.
Książka podzielona jest na 6 części, które opowiadają o życiu profesora, począwszy od dzieciństwa na Kresach II Rzeczypospolitej (w tym znaczenia tytułowej Magdulki), poprzez okres wojenny, ucieczkę z niewoli niemieckiej, ponad roczny pobyt w łagrze sowieckim, studia w powojennej Polsce, pracę w NBP, pracę naukową na wielu uczelniach, pobyt w USA i Kanadzie oraz pracę eksperta dla ONZ w krajach afrykańskich. Razem z profesorem wędrujemy od Kresów, poprzez Polskę, Francję, USA, Kanadę, Burundi, Rwandę. Zakończeniem jest rozdział opowiadający o tym, co profesor robił po zakończeniu pracy zawodowej. Takie chronologiczne ułożenie opowieści jest jej wielkim atutem, podobnie jak barwny język i liczne anegdoty, którymi jest uzupełniana opowieść.
Uzupełnieniem opowieści jest spora liczba zdjęć, które dodają całości historii realizmu, smaczku, ukazują świat, którego już nie ma, a za którym niejednokrotnie łza się w trakcie lektury zakręci.
W Magdulce... każdy znajdzie coś dla siebie. Biorąc pod uwagę okres, jaki obejmuje książka, różne etapy naszej historii, które stały się udziałem profesora, jest to pozycja zarówno dla miłośników i historyków przedwojennych Kresów, o których profesor snuje niezwykle barwną opowieść, jak i dla wielbicieli oraz historyków zajmujących się okresem okupacji hitlerowskiej, czy PRL-u.
Ogromne uznanie dla profesora, który mimo trudnego życia zachował pogodę ducha, idealizm, patriotyzm, czyli cechy obecnie niestety uznawane często za zbędne, żeby nie powiedzieć śmieszne. Opowieść, którą snują obaj panowie dosłownie mnie pochłonęła. Profesor dysponuje barwnym językiem i doskonałą pamięcią, a Robert Jarocki tak kieruje rozmową, iż powstała książka od lektury której trudno się oderwać. Gawędziarski, lecz nie lakoniczny styl, barwne anegdoty, arcyciekawe życie, to wszystko sprawia, że książka jest niezwykłą podróżą wstecz, w której przewodnikiem jest niezwykły człowiek, którego życiorysem można by obdzielić kilka osób.
Na przykładzie profesora Kieżuna Robertowi Jarockiemu udało się pokazać zarówno trudne etapy naszej historii, piękne i absurdalne obrazki z przedwojennego i powojennego życia w Polsce.Jednak największym osiągnięciem Jarockiego jest ukazanie wybitnej postaci w taki sposób, że książka nie tylko nie nudzi, ale wręcz pochłania czytelnika.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena