Koszyk 0
Opis:
Poznajcie kobietę, która choć chciała pozostać nietknięta, miała siedmioro dzieci. Poznajcie kobietę rozpuszczoną i zepsutą przez swoją matkę, która jednak uznała, że szkoła jej niczego nie nauczy i ma pracować w fabryce. Poznajcie kobietę, której najstarsza córka napisze, że nie obchodzi jej, co mówi matka. Matka nie zawsze ma rację. Wszystkie trzy kobiety to jedna osoba ... Magda Goebbels. Kobieta, która bardziej niż ktokolwiek uosabia nazistowskiej żonę. W tej odważnej powieści biograficznej o Magdzie, żonie Josepha Goebbelsa, ministra propagandy w rządzie Adolfa Hitlera, Meike Ziervogel próbuje wyjaśnić, jaka kobieta jest w stanie zamordować własne dzieci. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ziervogel Melke
  • 2015
  • 1
  • 118
  • 197
  • 130
  • 9788364700644
  • 9788364700644
  • ZCETZ

Recenzje czytelników

Warto,. polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Magda, to cienka (licząca 140 stron), ale wymowna opowieść o żonie Josepha Goebbelsa, ministra propagandy w rządzie Hitlera. Czy Magda Goebbels słusznie nazywana bywa Medeą III Rzeszy? Biorąc pod uwagę fakt, kim był jej maż, w jakim rządzie pełnił swoja funkcję, co reprezentował, trudno uznać towarzyszącą mu kobietę, która trwała u jego boku i była przyjaciółką Hitlera, za niewinną anielicę, kobietę z sercem na dłoni.Dziwić może natomiast fakt, iż tę samą kobietę w młodości wychowywał Żyd ... To tylko jeden z kuriozalnych epizodów w życiu Magdy. Kuriozalnych, jeżeli weźmiemy pod uwagę jej późniejsze życie i poglądy, którym hołdowała. Zaznaczam od razu, Magda nie jest biografią swojej bohaterki. Jest to natomiast doskonale napisana powieść z głębią psychologiczną. Ziervogel przybliża nam istotne wątki z życia Frau Goebbels. Czytamy o byciu matką (Magda miała siedmioro dzieci), o jej toksycznych kontaktach z matką (bycie nieślubną córką Augusty Behrend nie było łatwe), o życiowych problemach i ich skutkach, o trudnych kontaktach z własnymi dziećmi, o byciu morfinistką i seryjną morderczynią. Wiem, w kontekście tego kim i czyją żona była bohaterka niniejszej książki kwestia jej wewnętrznych problemów może brzmieć kuriozalnie, a dla niektórych nawet obraźliwie, ale mini powieść węgierskiej pisarki o tym właśnie traktuje. I moim zdaniem to dobrze napisana pozycja, którą szybko się czyta. Autorka absolutnie nie usprawiedliwia (nawet w najmniejszym stopniu) poczynań Magdy. Po prostu opowiada nam o niej bazując na licznych dokumentach i biografiach, ukazuje jej pokręcona psychikę oraz łańcuch wydarzeń, które doprowadziły do samobójstwa w 1945 roku. Jest to opowieść o kobiecie, która bardziej niż ktokolwiek uosabiała nazistowską żonę.
Jak już wspomniałam, to dobrze napisana powieść, dopracowana merytorycznie i stylistycznie. Autorce udało się doskonale ukazać najważniejsze wydarzenia z 44 lat życia Magdy Goebbels, które zawarła w ośmiu ciekawych epizodach. Warto po książkę sięgnąć, niezależnie od tego, co myśli się o jej bohaterce.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pozycja warta przeczytania.

Ocena:
Autor:
Data:
Ksiązka, która na długo pozostanie w pamięci. Nie wszystkie opisane zdarzenia są autentyczne, ale pisarka zręcznie przeplata historię z własną wyobraźnią. Autorka nie osądza postępowania swej bohaterki. Przedstawia jej obraz oczami matki Magdy, jak i jej nastarszej córki.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena