Koszyk 0
Opis:
Książka o działaniu klanów mafijnych, praniu brudnych pieniędzy, bezwzględności ojców chrzestnych. Osobisty, frapujący reportaż o kraju, który niejednemu z nas kojarzy się z pysznym jedzeniem, winem i słońcem. Tizian tłumaczy, na czym polega fenomen nowoczesnej mafii, sprawnego przedsiębiorstwa, którego obecny kryzys ekonomiczny nie dotyka. Jej przychody stale rosną. Uświadamia, że mafia działa obok nas, że – nawet o tym nie wiedząc – stykamy się z nią każdego dnia. Przekonuje ... że do walki z nowoczesną organizacją przestępczą niezbędne są nowoczesne mechanizmy. Takie, które nie tylko będą nakładały ogromne kary finansowe i wysokie kary więzienia, ale – już w zarodku – będą uniemożliwiały mafii wniknięcie w zębatki europejskiej machiny gospodarczej. Bez tego nigdy się od niej nie uwolnimy. Po wydaniu książki Giovanni Tizian znalazł się na celowniku mafii. Prawnik i dziennikarz publikujący w największych włoskich gazetach: tygodniku „L’Espresso”i dzienniku „La Repubblica", wielokrotnie nagradzany za swepublikacje, ma ochronę, a dwóch policjantów nie odstępuje go na krok. „Piszę o mafii nowoczesnej, czyli takiej, która jest obecna w życiu każdego z nas, która na dobre stała się elementem włoskiego krajobrazu gospodarczego. To nie jest mafia, która podkłada bomby, tylko taka, która otwiera piekarnie, sklepy i hotele. Zamiast skórzanej kurtki i ciemnych okularów, nosi dobrze skrojony garnitur i jedwabny krawat”. Giovanni Tizian Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Giovanni Tizian
 • 2013
 • 1
 • 336
 • 205
 • 145
 • 978-83-7758-488-0
 • 9788377584880
 • ZB7IH

Recenzje czytelników

Mocna sprawa

Ocena:
Autor:
Data:
Mafia najczęściej kojarzy się ludziom z prawdopodobnie najbardziej znaną powieścią Maria Puzo. Faktycznie stworzył on w swojej książce, a właściwie książkach, świat pełen przestępczości, który idealnie oddaje poczynania mafijne. Jednakże nie jest to tylko fikcja literacka. Mafia istnieje naprawdę i to nie tylko we Włoszech. Jej wpływy są ogromne, a rzeczy, do których jej ludzie są w stanie się posunąć, aby osiągnąć swoje cele, są wręcz niewyobrażalne ...

„Mafia spółka jawna” to książka autorstwa Giovanniego Titziana, który miał do czynienia z tym typem przestępczości zorganizowanej. Nie był jej członkiem, ale stale w jego życiu pojawiały się informacje o aferach, w które były zaangażowane kluby mafijne. Nawet jego rodzina padła ofiarą działań mafii. Zamieszczonych tutaj historii jest sporo, więc ciężko mi opisywać każdą z nich z osobna, ale z pewnością nie są to opowieści łatwe. Ta tematyka od zawsze była trudna i kontrowersyjna, aż czasami dziwiłam się ludziom, którzy odważyli się ją poruszać na forum publicznym. Niby nie łamią omerty, ale mimo wszystko ujawniają światu coś, co powinno zostać tematem tabu.

Spodobał mi się język autora – jest pełen ciekawych metafor i idealnie pasuje do klimatu książki. Nie wiem czemu, ale poczułam, że ma w sobie coś ciężkiego i mrocznego. Nie jest łatwy w odbiorze, bowiem trzeba się skupić na czytaniu, inaczej łatwo się pogubić. Doradzałabym ciszę i spokój, które zapewniają nam zatracenie się w książce. Dobrze by po prostu było, gdyby nic podczas zapoznawania się z historiami przytoczonymi przez autora nas nie rozpraszało. Mamy tutaj sporo nazwisk, miejsc, sytuacji – to naprawdę wymaga od nas sporej dawki uwagi. A osoby, które są tym tematem zainteresowane z pewnością chciałyby dowiedzieć się jak najwięcej – i jak najwięcej zapamiętać.

Nie zdziwiło mnie to, że jeden rozdział wciągnął mnie bardziej niż drugi. Tak to w wielu przypadkach bywa, to po prostu kwestia gustu. Jedne historie są bardziej brutalne od innych, a niektóre jakoś łatwiej nam wchodzą w pamięć. Podziwiam jednak autora za zebranie i spisanie tak wielu faktów, dat i ludzi. Konkretna i rzetelna robota. To niesamowite, z czym ludzie muszą się czasami zmierzyć. Czytelnika może zadziwić również fakt, że mafia jest stale wokół nas. Niby się o tym nie mówi, niby się nic nie dzieje, a jak widać po lekturze tej pozycji – jest to codzienność. Jej wpływy są wszędzie.

Książka zawiera naprawdę sporo faktów, a osoby zainteresowane przestępczością zorganizowaną mogą w dużym stopniu poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Książka do lekkich nie należy, ale z pewnością zasługuje na uwagę. Osobiście jestem z tej lektury zadowolona, chociaż czytało się trochę ciężko. Czasami jednak warto skupić swoją uwagę na jednej konkretnej rzeczy – w tym przypadku tylko i wyłącznie kodowaniu faktów i czytaniu – niż myśleć o niebieskich migdałach. To zdecydowanie moja tematyka, więc pozycja przypadła mi do gustu i możliwe, że kiedyś jeszcze do niej wrócę – w końcu nie sposób zapamiętać tak wielu rzeczy po jednorazowej lekturze. A jednak lubię pogłębiać swoją wiedzę. Osobom zainteresowanym polecam jak najbardziej, jednak Ci, którzy nie czują potrzeby zapoznawania się z nią powinni sobie darować, bo mogą się za bardzo męczyć. To raczej lektura dla tych, którzy to lubią.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Raczej dla fascynatów

Ocena:
Autor:
Data:
Gdzieś tam w młodości chciałem być mafiosom, jak wiele osób z mojego pokolenia wychowałem się na romantycznej legendzie „Ojca Chrzestnego” czy „Pewnego razu w Ameryce”. W połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia taki sprzeciw wobec władzy, własny kodeks honorowy, brak szacunku dla organów sprawiedliwości wydawał się bardzo kuszący.
Potem dorosłem i zrozumiałem, że prawda nie ma nic wspólnego z romantyzmem. Mafia to po prostu rakowata, pasożytnicza narośl na społeczeństwie ... Z tamtych czasów została mi jednak zainteresowaniem tym tematem, to też kiedy pojawiła się okazja przeczytania niedawno wydanej nakładem Wydawnictwa Muza publikacji Giovanniego Tiziana „„Mafia. Spółka jawna”. To fabularyzowany dokument, przedstawiający codzienność i ekspansywność włoskiego półświatka. Zaczyna się jak w dobrym thrillerze, od pożaru rodzinnej firmy, potem jest morderstwo. Firma należała do dziadka autora, ofiara morderstwa był jego ojciec zaś oba wydarzenia to konsekwencja nie podporzadkowaniu się lokalnym strukturom przestępczym, kara za próbą funkcjonowania normalnie, bez mafijnego parasola.
Ten kto spodziewa się tu opisu zemsty jest w błędzie. Rodzina wyjeżdża na północ, licząc na ucieczkę od wszechogarniającej ośmiornicy. Autor dorasta, kończy studia, kryminalistyka, pisze pracę magisterską poświęconą włoskiej przestępczości . Zostaje ekspertem od ndranghety, północnej odnogi zorganizowanej przestępczości. Część swojej potężnej wiedzy na ten temat zawarł w książce.
Otrzymaliśmy opatrzny olbrzymim materiałem faktograficznym obraz działającego ponad prawem konsorcjum któremu nie groźne są wahania rynkowe, kryzysy czy konkurencja. Prężnej firmy wygrywającej kolejne zlecenia, obecnej w każdej dziedzinie życia gospodarczego od pizzerii po rządowe zlecenia. Firmy tak silnej, że w pewnych dziedzinach, jak prace ziemne stała się monopolistą.
Tematyka podjęta przez autora jest trudna , podobnie jak sama książka. Podkreślono to mrocznym, nieoczywistym językiem i dosadnymi metaforami. Na duży plus zasługuje ubarwienie imponujących ale nijako z definicji nudnych szczegółów ekonomicznych opisami walk o wpływy. Wszak nic tak nie ożywia opowieści jak trup, a najlepiej kilka.
„Mafia. Spółka jawna” to opracowanie-reportaż napisany z olbrzymią troską o detal, o fakt. Napisana przez specjalistę dla specjalistów. Momentami trudna w odbiorze, pełna obco brzmiących nazwisk, pewnie doskonale znanych włoskiemu czytelnikowi ale zupełnie nieznanych polskiemu. Podobnie jak wymienione z nazwy firmy, które nic mi nie mówiły. Dzieje się tam bardzo dużo, ale dynamika opowieści bardziej przypomina odczyt aktu oskarżenia niż gawędę. Zresztą taki był zamiar, książka miał zdemaskować, odsłonić i upublicznić coś o czym wszyscy wiedzieli, ale każdy bał się to powiedzieć na głos. Giovanni Tizian to zrobił, a mafia wydała na niego wyrok. Autor znajduje się pod stało ochroną policji, co w najlepszym stopniu pokazuje jak głęboko dotarł i jak wiele odsłonił.
Publikacja jest bardzo daleka od stereotypu rozrywkowej powieści z mafią w tle. Raczej dla zainteresowanych i dla miłośników tematyki, mnie ten ogrom wiedzy przytłoczył.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena