Koszyk 0
Opis:
Świetnie napisany, rzetelny i bardzo aktualny reportaż śledczy o polskiej przestępczości. Jakie czasy, taka przestępczość - chciałoby się powiedzieć. Coraz rzadziej słychać o krwawych porachunkach mafijnych, natomiast coraz częściej o firmach, takich jak Amber Gold, które perfidnie oszukują tysiące niewinnych ludzi. Czy to znaczy, że mafia nie istnieje? A może wręcz odwrotnie - w czasach kryzysu mafia zarabia pieniądze? Czy w Polsce mamy do czynienia z przestępczością zorganizowaną ... Czy mafia ma wpływ na funkcjonowanie państwa? Czy parabanki to pomysł kilku nieuczciwych obywateli, czy może kryje się za nimi coś więcej? Jak to możliwe, że w XXI wieku, przy współczesnych metodach śledczych i zaawansowanej elektronice, przez lata nie udaje się ustalić, kto stoi za najbardziej spektakularnymi przestępstwami? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywają sądy, policja, politycy, prokuratura? Dziennikarz śledczy Bertold Kittel próbuje odpowiedzieć na te pytania, wskazując jednocześnie istotne błędy służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Przytoczone historie i rozmowy ze świadkami wydarzeń często szokują, tym bardziej że mamy do czynienia wyłącznie z faktami. Jego reporterskie śledztwo dotyka nie tylko najgłośniejszych i najświeższych spraw, jak afera Amber Gold czy zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Odsłania również palące problemy korupcji w prokuraturze i w policji, z którymi polskie państwo zmaga się od lat. Kittel brawurowo wprowadza w świat polskiej przestępczości i prowokuje do pytania: w jakim kraju żyjemy? Obnaża fakty, które pominęli śledczy, ujawnia nieznane publicznie dokumenty i relacje świadków, których nikt wcześniej nie przesłuchał. Rysuje obraz powiązań, o których nikt głośno nie mówi. Bertold Kittel Obecnie pracuje w telewizji TVN. Wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. prestiżowe wyróżnienia: Grand Press (2006), Główna Nagroda Wolności Słowa, nagroda w Konkursie im. Stefana Batorego "Tylko ryba nie bierze?", Nagroda Watergate. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Bertold Kittel
  • 2013
  • 206
  • 238
  • 165
  • 978-83-7705-283-9
  • 9788377052839
  • ZAWOK

Recenzje czytelników

Świetna choć przerażajaca, bo prawdziwa lektura.

Ocena:
Autor:
Data:
Słowo mafia kojarzy nam przede wszystkim (a może tylko) ze słoneczną Italią. Ale czy słusznie? Czy nie jesteśmy w błędzie? A może u nas także występuje przestępczość zorganizowana?

Bertold Kittel udowadnia, że mafia w Polsce to nie mit, to realnie istniejąca, potężna grupa. Na poparcie swojej tezy przytacza afery z ostatnich lat. Przede wszystkim ze szczegółami opisuje aferę Amber Gold, chyba najbardziej znany przykład działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Na tle tej afery ... autor wspomina o innych, znanych nam z gazet i tv afer.
Kittel ujawnia także nieprawidłowości w policji, prokuraturze, nadużycia związane z zajmowanymi stanowiskami.Ukazuje także, jak daleko sięgają ręce polskiej mafii, co jest ona w stanie zrobić, żeby uzyskać korzystny dla siebie wyrok, odrzucenie oskarżenia.
Kittel ujawnia także chore powiązania prokuratorów, urzędników państwowych, policjantów z mafią, ujawnia szerzącą się korupcję w wymiarze sprawiedliwości.
Mafia po polsku, to doskonale napisana, poparta dowodami książka o polskiej przestępczości i wszelakich brudach w urzędach, policji, sądownictwie i prokuraturze. Książka przerażająca o tyle, że prawdziwa, a jej akcja rozgrywa się tu i teraz, obok nas.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dość nudna i mało zachęcająca...ale tylko na wstępie.

Ocena:
Autor:
Data:
"Mafia po polsku" tytuł, a pod nim postać z wycelowanym pistoletem i kapturem na głowie, przesłaniającym twarz. Taki oto widok zobaczyłem w księgarni. Pomyślałem że w końcu znalazłem kolejna książkę która opowiada o prawdziwej polskiej mafii. Gangsterach biegających po mieście z bronią i podkładających bomby pod samochody. Z zapałem zabrałem się do czytania. I dopadło mnie pierwsze rozczarowanie - Amber Gold. Co można napisać o sprawie, którą na wszystkie strony przewałkowały media ... I co ma wspólnego z gangsterami i mafią ? Pierwszy rozdział daje do zrozumienia że jedynym tematem tej publikacji jest nieszczęsna piramida finansowa ze złotem w tle. Książka przeleżała tydzień na półce. Po tym czasie znów podjąłem się czytania. I przeżyłem szok. Z rozdziału na rozdział autor odkrywa przede mną niesamowitą sieć powiązać spółki Amber Gold z innymi szemranymi interesami. Ponadto opisuje inne takie afery które miały miejsce na świecie. Książka nabiera tempa i po chwili orientuje się że już jestem w połowie. W głowie milion myśli i podejrzeń. Cała struktura przestępcza zaczyna układać się w jedną spójna całość. Autor wykazuje się profesjonalizmem, doświadczeniem i uporem godnym reportera klasy światowej. W jednej chwili z przeciętnego "pismaka" chcącego zarobić na grubej aferze, staje się, w moich oczach, dziennikarzem śledczym z krwi i kości. Książka swoją rzetelnością i dbałością o szczegóły wprawia mnie w zachwyt. Napisana surowym ale przejrzystym stylem relacja, zrozumiała dla każdego przeciętnego człowieka. Niema fajerwerków, kwiatków, ozdobników, zdjęć, tabelek, miliona przypisów i innych sztucznych zapychaczy stron. Jest prawda i czysty świetnie napisany i dokładnie ukierunkowany tekst o jednym spójnym temacie. Bez ślepych uliczek i niedopowiedzeń. W moje opinii jest to jedna z najrzetelniejszych książek o tej tematyce na polskim rynku wydawniczym. Z czystym sumieniem polecam wszystkim czytelnikom, szukającym literatury faktu zainteresowanym szeroko pojętą przestępczością, a w szczególności przestępczością zorganizowaną. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena