Koszyk 0
Opis:
Wydarzenia z 11 marca 2011 roku były ogromnym szokiem dla Japończyków. Tsunami i trzęsienie ziemi dokonały nie tylko spustoszenia dużej części kraju, ale wstrząsnęły również japońską duszą. Od tego czasu nic nie jest już takie samo. Japonia musi na nowo się określić, wyrwać z ekonomicznej stagnacji, otworzyć na cudzoziemców, zacząć serio uczyć się języka angielskiego, no i wreszcie... przyłożyć się do pracy! Bo od marca 2011 roku określenie „made in Japan” ... nie jest już jednoznacznie powodem do dumy. Naród, który zamiast „kocham” używa słowa „lubię”, a jeśli czegoś nie lubi, oznajmia to, tworząc z naszego punktu widzenia językowe potworki w rodzaju „to nie jest tak, że tego nie lubię, ale…”, tym razem powiedział wprost – wypadek w Fukushimie jest całkowicie made in Japan. Wynikł ze struktury japońskiego społeczeństwa, obnażył jego wady i powinien stać się lekcją na przyszłość. Takich stwierdzeń nikt się nie spodziewał. (fragment książki) Rafał Tomański – dziennikarz, japonista, prowadził autorski „Progr@m” na temat nowych technologii w TVN CNBC. Jego pierwsza książka o Japonii Tatami kontra krzesła stała się bestsellerem. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Helion
 • miękka
Mniej Więcej
 • Rafał Tomański
 • 2013
 • 1
 • 192
 • 210
 • 150
 • 9788324679249
 • 9788324679249
 • ZB2KR

Recenzje czytelników

Made in Japan

Ocena:
Autor:
Data:
Japończycy wciąż zadziwiają odmienne kultury swoim poszanowaniem pracy, honorem, a także szeroko pojętymi zasadami zachowania w określonych sytuacjach społeczno–towarzyskich. Niestety, duża liczba samobójstw i brak czasu na odpoczynek to tylko część kłopotów, z którymi borykają się mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni. Największy stanowią wciąż problemy demograficzne. Jeden z nich, noszący miano najdroższej katastrofy naturalnej w historii ... miał miejsce jedenastego marca dwutysięcznego jedenastego roku. Przez północną–wschodnią część kraju przeszło tsunami i trzęsienie ziemi o sile dziewięć w skali Richtera, uszkadzające elektrownię atomową w Fukushimie.

Jak poradzili sobie z tym pracowici i ułożeni Japończycy? Czy ,,kizuna”, słowo oznaczające więzy międzyludzkie, naprawdę oddaje wydarzenia, które miały miejsce w roku katastrofy? W jaki sposób automaty kompu–gacha i popularność Facebooka przyczyniły się do odbudowy społeczeństwa? Na te oraz inne pytania odpowiada Rafał Tomański w swojej książce ,,Made in Japan” – przewodniku po japońskiej kulturze, osobowości i technologii.

Rozdziały są krótkie, w sam raz do szybkiego przeczytania interesującego nas zagadnienia. Autor swobodnie i umiejętnie przeskakuje z jednego tematu do drugiego, przybliżając czytelnikowi najciekawsze informacje o samej tragedii i funkcjonowaniu mieszkańców dotkniętych szkodliwym promieniowaniem. Badając strukturę japońskiego społeczeństwa, nie boi się poruszyć także zagadnień związanych ze współczesnością oraz wpływem technologii na życie młodych ludzi.

Książka została obłożona ładną szatą graficzną i kolorowymi zdjęciami oddającymi klimat pięknego kraju. Niejednokrotnie zatrzymywałam na nich spojrzenie. Zarówno przez fotografie, jak i rozdziały przebijają się pozytywne uczucia autora do Japonii – pisze o niej z prawdziwą pasją, jednak nie lekceważy też jej wad. Ma przystępny, interesujący, lekki styl.

,,Naród, który zamiast „kocham” używa słowa „lubię”, a jeśli czegoś nie lubi, oznajmia to, tworząc z naszego punktu widzenia językowe potworki w rodzaju „to nie jest tak, że tego nie lubię, ale…”, tym razem powiedział wprost – wypadek w Fukushimie jest całkowicie made in Japan. Wynikł ze struktury japońskiego społeczeństwa, obnażył jego wady i powinien stać się lekcją na przyszłość. Takich stwierdzeń nikt się nie spodziewał.”

Polecam tę książkę nie tylko wielbicielom kultury Japonii. Z pewnością nie zmarnujecie przeznaczonego na nią czasu.

Anna Zborowska
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena