Koszyk 0
Opis:
Kultowy serial po raz pierwszy w formie książki! "M jak miłość. Początki" to powieść na podstawie 1. sezonu serialu, który w szczycie popularności gromadzi przed ekranem nawet 12 600 000 widzów. Opowieść rozpoczyna się we współczesności, by przenieść czytelnika do samych początków historii o rodzinie Mostowiaków. Powieści towarzyszy część "Zza kulis", zawierająca wywiady z aktorami i twórcami serialu, zabawne anegdoty planu, ciekawostki oraz wiele miłych niespodzianek ... Książkę wzbogaca ponad 50 niezwykłych zdjęć. Opowieść rozpoczyna się od współczesnych wydarzeń, które widzowie śledzą obecnie na ekranie. Pojawienie się serialowej Janki stawia znak zapytania nad dalszymi losami domu w Grabinie, budząc wspomnienia wydarzeń i osób z przeszłości, także tych, które już odeszły. Książka przenosi nas do początków historii rodziny Mostowiaków, przypominając postacie sprzed 13 lat. Pamiętnik Barbary Mostowiak w ciepły i osobisty sposób oddaje wyjątkową atmosferę tamtych czasów. Z okazji 1000. odcinka serialu powstał także superdodatek "Zza kulis", będący częścią książki. Czytelnicy znajdą w nim wywiady z aktorami, pełne wspomnień i zwierzeń z codziennej pracy na planie. Scenarzystki Ilona Łepkowska oraz Alina Puchała zdradzają, jak narodził się pomysł M jak Miłość i wyjaśniają, jak kształtują się sylwetki bohaterów i co decyduje o ich dalszych losach. Dla prawdziwych fanów serialu przygotowano wiele ciekawostek i niespodzianek: alfabet serialowy, historię produkcji w liczbach oraz quiz wiedzy o M jak miłość. Książkę wzbogaca ponad 50 niezwykłych zdjęć z archiwum producenta serialu, przedstawiających przemianę bohaterów na przestrzeni lat oraz to, czego na co dzień nie widać, czyli scenki z serialowego planu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 2013
  • 416
  • 215
  • 145
  • 978-83-276-0384-5
  • 9788327603845
  • ZB449

Recenzje czytelników

M jak miłość

Ocena:
Autor:
Data:
Kto lubi oglądać seriale? A kto lubi seriale nakręcone w polskich realiach? Ja muszę przyznać się szczerze - oglądam cztery rodzime seriale, w tym "M jak miłość". Serial zaczęłam oglądać szybko, bo już w pierwszym sezonie, ale nie od pierwszego odcinka a i potem z przerwami. Chociaż po takiej ilości wyemitowanych odcinków to i tak wszystkich szczegółów zapamiętać się po prostu nie da, więc książka sprawiła, że tak naprawdę sporo wątków było dla mnie nowych ...
We wrześniu 2013 roku telewizja nadała odcinek numer 1000! Z tej właśnie okazji wydawnictwo Harlequin wydało książkę "M jak miłość. Początki" napisaną na podstawie pierwszego sezonu serialu.

Powieść rozpoczyna się od współczesnego wpisu z pamiętnika Barbary Mostowiak - seniorki rodu, w którym to rozważa, jak potoczyłoby się życie, gdyby wydarzenia z przeszłości miały inne zakończenia, gdyby podejmowano inne decyzje. Wspomina też miłe i te nieco mniej przyjemne z dziejów rodziny chwile. Kolejne rozdziały dotyczą już początków serialu, choć przeplatane są kolejnymi kartkami z pamiętnika Barbary. Czytelnik poznaje historię znajomości Władka Walisiaka z Marysią Bolecką a później ich wspólne życie i pojawienie się córeczki Hani. Jednak kiedy dziewczynka miała pięć lat zdarzyła się tragedia, która skazała małą na pobyt w domu dziecka. Przez długie lata Hania winą za śmierć swoich rodziców obarczała Lucjana Mostowiaka, który podróżował wtedy wraz z ciężarną żoną starą syrenką. A przecież to Lucjan dziewczynkę z rozbitego poloneza uratował tuż przed wybuchem... A przecież nie wiedział, że tak naprawdę przyszłą synową ratuje.

Początki serialu to również historia Marii Mostowiak, najstarszej córki Barbary. Prawdziwym ojcem Marii był Zenon Łagoda, wielka miłość Basi, który jednak zostawił ciężarną kobietę i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Kiedy w Polsce pojawił się jego syn i to w towarzystwie najmłodszej córki Mostowiaków - Małgosi - wspomnienia Barbary odżyły na nowo. Jako, że nie są to obecne zdarzenia, mogę chyba zdradzić, że życie tak pokierowało losami Małgosi i Michała Łagody, iż stali się na pewien czas małżeństwem.

Drugą po Marysi córką Mostowiaków jest Marta, która zrobiła karierę jako surowa sędzina warszawskiego sądu. Powieść przypomniała mi, że jej obecny mąż, jest jej trzecim! A byłam przekonana, że drugim. Marta wychowuje samotnie syna - Łukasza i nie zamierza powiedzieć chłopcu prawdy dotyczącej jego ojca.

Solą w oku Mostowiaków jest ich jedyny syn Marek, starszy od Małgosi o dwa lata. Chłopak wciąż tylko sprawia rodzicom trudności wychowawcze, nie pomaga w gospodarstwie. Rodziciele liczą jednak na to, że po powrocie z Niemiec Marek wreszcie się zmieni na lepsze, ustatkuje i znajdzie cel w życiu. Ale Marek nie spełni marzenia rodziców i nie oświadczy się Kasi...

Całej historii serialu a nawet zaledwie pierwszego sezonu opisać nie zdołam. Zresztą jak to w tego typu opowieściach bywa, ciężko jest czasem wyjaśnić niewtajemniczonym kto jest kim i ogólnie o co chodzi. Myślę, że książka jest przeznaczona głównie dla miłośników serialu oraz tych, którzy chcieliby sobie przypomnieć jak to się wszystko zaczęło. Choć nie wykluczam, że Ci którzy serialu nie znają będą z lektury zadowoleni, ot przecież to zwykła powieść i bohaterów można po prostu poznać. Zawsze przecież dzieje się coś zaplanowanego lub niekoniecznie, co dostarcza nam emocji i podnosi poziom adrenaliny.

Dzieło Marcina Mastalerza to nie tylko pamiętniki Barbary czy opis początków serialu. W drugiej części książki znajdziemy dodatek "Zza kulis" a w nim sporo ciekawostek pozaplanowych oraz takich, na które widz albo uwagi nie zwróci, albo nie jest w stanie tego zrobić. Czytelnik może delektować się wywiadami z aktorami, tymi którzy są w obsadzie serialu od trzynastu lat oraz tych, którzy dołączyli niedawno. Na wiele wnikliwych pytań odpowiedziały też dwie scenarzystki Ilona Łepkowska i Alina Puchała. Co jeszcze znajduje się w tym dodatku? Jest alfabet serialu, "M jak miłość" w liczbach oraz quiz dla najwierniejszych fanów z naprawdę trudnymi pytaniami a na koniec ponad pięćdziesiąt fotografii ekipy serialu.

Jakie ciekawostki mogą zachęcić do przeczytania książki? Dlaczego w Rosji zakończono kręcenie serialu wzorowanego na "M jak miłość". Który chłopiec jest prawdziwym synem Dominiki Ostałowskiej. Jakie piwo piją na planie bohaterowie oraz co tak naprawdę zawiera nalewka Lucjana. Wiele śmiechu dostarczyły mi też fragmenty o ciążach, biżuterii, nagrobkach czy ilością metrów kabla jaki wożą ze sobą oświetleniowcy. Dla wielbicielek braci Mroczków jest ciekawostka - jaki rozmiar buta noszą, a dla interesujących się "Tańcem z gwiazdami" kto i w której edycji wziął udział.

Czytałam książkę jak zawsze bardzo wnikliwie i zapewne normalnie zwróciłabym tu uwagę na literówki, bo oczywiście i takie się znalazły, ale nie. Mam inną uwagę - czytając quiz na końcu książki i porównując odpowiedź z tekstem, znajdującym się na stronie trzydziestej pierwszej znalazłam inny błąd - rzeczowy. W jednym miejscu jest zapis, iż Maria urodziła się w 1960 roku, Marta w 1970 roku a Marek w 1978 roku. A według tekstu 20-letnia Maria i 8-letnia Marta pilnują 2-letniego Marka... Hmmmm.... Gdyby nie książka nie zastanawiałabym się ile kto dokładnie ma lat...

Muszę przyznać, że autor stworzył naprawdę świetną książkę. Językiem prostym i czytelnym dla każdego, opisał jeden sezon popularnego polskiego serialu. Wyzwanie! Niełatwo napisać powieść na podstawie scenariusza i jeszcze dodać do niej sporo wiadomości spoza pola widzenia widza. I jeszcze te smaczki na końcu książki. Pozostaje jedynie jedno pytanie - czy będą kolejne spisane sezony "M jak miłość"? Ja ze swojej strony gorąco polecam przeczytanie powieści wszystkim tym, którzy uwielbiają tego typu historie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena