Koszyk 0
Opis:
"Łza" to ostatnia powieść Stanisławy Fleszarowej-Muskat. Jak wszystkie wcześniejsze, opowiada przede wszystkim o miłości. Tym razem w realiach okupowanego przez Niemców Lwowa. Główni bohaterowie to dwudziestoletni Witek i jego rówieśnica Myszka. Zdawać by się mogło, że ci dwoje w okupacyjną noc potrafili odnaleźć swoją miłość. Jednak ich uczucia wystawiane są na ciężkie próby i pokusy. Tłem powieści jest wieloetniczne miasto polskich Kresów z jego trudnymi problemami.
Mniej Więcej
  • Stanisława Fleszarowa-Muskat
  • 0
  • 222
  • kieszonkowe
  • 178
  • 110
  • 97883-7769-1878
  • 9788377691878
  • ZBEP8

Recenzje czytelników

Ujmująca

Ocena:
Autor:
Data:
Od jakiegoś czasu zaczytuję się w lekturze powieści Stanisławy Fleszarowej Muskat i muszą przyznać, że ,,Łza" jest najlepszą, jak do tej pory przeczytaną, powieścią. Ten tytuł opowiada o trudnej rzeczywistości wojennej. W takiej scenerii główny bohater, Witold, poznaje Myszkę. Nagle, w atmosferze wojny, pomiędzy tymi młodymi ludźmi rodzi się uczucie; może nie miłość, ale zauroczenie na pewno.
Ale uczucie to nie jedyna kwestia, jaka zostaje poruszona w powieści. ,,Łza" ... prezentuje codzienność ludzi żyjących w okresie wojny. Pojawia się więc problem głodu, problem chłodu, pojawia się ogromny strach. I jednocześnie rodzi się myśl, że aby przeżyć trzeba zostać gnidą- tak wypowiada się jeden z bohaterów ,,Łzy", namawiając Witolda, żeby nie zawsze działał uczciwie wobec okupanta.
Mnie osobiście ,,Łza" bardzo się podoba. Pojawia się w niej wiele wątków. Jednym z nich jest potajemne studiowanie przez Witolda, wikłanie się w kolejne nielegalne czyny, jak choćby zdobywanie z zajętej przez Niemców biblioteki.
W tej książce pojawia się bardzo wiele sytuacji, które obrazują, jak ludzie radzą sobie z okupacją, jak starają się bez broni walczyć o swoją ojczyznę. To opowieść o kombinowaniu, usprawiedliwionych oszustwach i o miłości: trudnej i niemożliwej.
Książkę czyta się dość szybko, nie jest ona za długa. Nie ma w niej przedłużających się opisów, akcja dzieje się szybko, obejmuje wydarzenia dziejące się jesienią, zimą, wiosną.
Nieoczekiwanym elementem tej powieści jest zakończenie. Nagłe, urwane, jednocześnie kończące całą opowieść, która jest spójna, bez niezamkniętych wątków.
Warto przeczytać tę książkę. Jest naprawdę warta uwagi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena