Koszyk 0
Opis:
Jedyne takie miasto, jeden taki album… Lwów. Cokolwiek by napisać na dopełnienie tego magicznego dla wielu Polaków słowa, pozostanie w cieniu nazwy miasta. Otrzymują Państwo książkę, która nie tylko na Kresowiakach zrobi jak sądzę wrażenie. Niech Czytelnika nie zwiedzie jej pokaźna objętość. Bo książkę pochłoną z łatwością ... pisana i ilustrowana jest bowiem dla gustu i percepcji każdego. Autorzy wykonali tytaniczną pracę. Uraczyli nas mnóstwem informacji, znanych i nieznanych epizodów z życia miasta i Wielkich Lwowiaków. Zatrzymali się dłużej w wielu świętych dla Polaków miejscach, jak choćby Cmentarz Łyczakowski i towarzyszący mu Panteon Orląt. Dzieje miasta ukazane zostały w sposób bezpretensjonalny, autentyczny, często „od serca” – jak w zwykłych rozmowach, przeprowadzanych na wspólnym spacerze ulicami Miasta Semper Fidelis” (Jan Wojciech Wingralek). Szczególnej urody to książka, niezależnie bowiem od warstwy merytorycznej, historycznej czy narracyjnej, przykuwa uwagę wspaniałą ikonografią… dzięki czemu nie tylko czyta się, ale i ogląda ją z ogromną przyjemnością. (z recenzji, Krzysztof Masłoń) Każdy kamień „zawsze wiernego” miasta ,każda kamienica i dzieło sztuki jest świadectwem polskiej tradycji i kultury. Szczerze polecam czytelnikom książkę Lwów-dzieje miasta. Jest to dzieło, które niewątpliwie poruszy serca nie tylko współczesnych Polaków, ale i tych, którzy przyjdą po nas. (z recenzji, prof. zw. dr hab. Czesław Partacz) Ryszard Jan Czarnowski – pisarz, teoretyk sztuki, grafik. Działacz drugoobiegowego ruchu wydawniczego w PRL, za co został uhonorowany, przez Ministra Kultury i Sztuki RP, odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury. Autor opracowań na ten temat, min. „Lwów. Legenda zawsze wierna” oraz „Lwów – sacrum et profanum”. Eugeniusz Wojdecki – założyciel i wydawca „podziemnego” wydawnictwa LOGOS. Za działalność wydawniczą odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury. Ciekawy świata podróżnik, fotografik i filmowiec. Każda jego podróż to tysiące zdjęć, godziny filmów i nowe breloki, do liczącej ponad trzy tysiące egzemplarzy kolekcji. Odbiorcy: * miłośnicy historii Polski * amatorzy turystyki * osoby wrażliwe na piękno architektury i sztuki Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Autorzy starali się skupić na najważniejszych wydarzeniach z historii Lwowa, tematach zupełnie nieznanych, zapomnianych bądź – nie bójmy się tego powiedzieć – z powodów stricte geo politycznych wykreślanych ze świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Jednocześnie obdarzyli swoją publikację bogatym wachlarzem ilustracji: fotografii, dokumentów, reprodukcji malarstwa i grafik – album zdobią 752 ilustracje. Jest to zatem pierwsze tak szerokie ujęcie dziejów Lwowa zawarte w formie gawędy, dalekie od sztampy trudnych do przyjęcia opracowań naukowych pisanych ex cathedra. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ryszard Jan Czarnowski, Eugeniusz Wojdecki
  • 2015
  • 400
  • 265
  • 200
  • 9788379711444
  • 9788379711444
  • ZCM9A

Recenzje czytelników

Lwów. Dzieje miasta

Ocena:
Autor:
Data:
W historii wielu narodów pojawiają się postaci, bohaterowie, odkrycia czy miasta, które bywają elementem spornym między dwoma nacjami. Miastem takim jest Lwów. Przez Polaków wielbiony, nazywany Perłą Galicji, ośrodkiem kultury stawianym na równi z Krakowem. Ukraińcy również traktują go jako serce ich ojczyzny. Historia miasta, podobnie jak historia naszych obu narodów – skomplikowana, pełna zawiłości, często niesprawiedliwa. Mimo to Lwów nadal pozostaje chlubą obu naszych narodów ...
Na półkach księgarni pojawiła się pozycja p. Ryszarda Jana Czarnowskiego i p. Eugeniusza Wojdeckiego pt. ,, Lwów. Dzieje miasta''. Prawie czterystustronnicowa, pięknie wydana książka jest pozycją obowiązkową w każdej domowej biblioteczce. Niezwykle ciekawa, zawierająca liczne fotografie i ilustracje zadowoli nawet największych sceptyków literatury historycznej. Autorzy we wspaniały sposób przybliżają czytelnikom dzieje miasta; jego historię, kulturę, momenty piękne, jak i tragiczne. W losy Lwowa wplatają również życiorysy wielu ważnych dla historii ludzi, zarówno znanych powszechnie, jak i tych, których imiona i nazwiska czytelnik zobaczy po raz pierwszy.
Nie sposób wskazać wady omawianej pozycji. Została ona dopracowana w każdym calu. Piękna, nietuzinkowa okładka, na której oprócz tytułu i nazwisk autorów widnieje herb Lwowa z okresu II Rzeczpospolitej. Zawiera on dewizę miasta Semper Fidelis oraz krzyż Virtuti Militari (tym najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym zostały uhonorowane tylko Warszawa, Verdun i Lwów). Tylna część okładki zawiera cytat z wiersza wybitnego polskiego poety Zbigniewa Herberta pt. ,, Pan Cogito myśli o powrocie do rodzinnego miasta”. Dla patriotów, miłośników polskiej sztuki i literatury powinna być to wystarczająca zachęta do sięgnięcia po tę pozycję – dla mniej zainteresowanych – polecam, gwarantuję, że Państwo się nie zawiodą.
Autorzy prowadzą czytelnika przez dzieje od początków istnienia Lwowa, przez czasy Jagiellonów, królów elekcyjnych, aż po bohaterską, heroiczną obronę Orląt Lwowskich do czasów zahamowania rozkwitu tego wspaniałego miasta – II Wojny Światowej. Historia została opisana przez Panów Czarnowskiego i Wojdeckiego w sposób pasjonujący, ciekawy. Całość okraszona została pięknymi fotografiami, ilustracjami i rycinami.
,, Lwów. Dzieje miasta” jest pozycją, którą będą zainteresowane zarówno osoby pasjonujące się historią, kulturą i sztuką, jak i kolekcjonerzy, zwracający uwagę na jakość i piękno wydania.
Moim zdaniem książka powinna trafić w ręce ludzi młodych i uczniów, którzy w szkole nie dowiadują się rzetelnych informacji na temat dziejów Lwowa i stosunków polsko - ukraińskich. Marginalizowanie tych kwestii powoduje ogromne braki w wykształceniu, co skutkuje brakiem zrozumienia obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie. Nie sposób mówić o teraźniejszości, nie mając na uwadze przeszłości – historii pełnej wydarzeń wspaniałych i chwalebnych, jak i tych o której wolelibyśmy zapomnieć.
Obszerne dzieło p. Ryszarda Jana Czarnowskiego i p. Eugeniusza Wojdeckiego to nie tylko książka, do której sięgamy i wspominamy czasy, kiedy Lwów stanowił perłę Rzeczpospolitej. Powinniśmy wyciągnąć wnioski, analizować historię obu naszych narodów – polskiego i ukraińskiego i na podstawie własnych przemyśleń zbudować poglądy. Pamiętajmy, że nic nie jest czarno – białe.
Gwarantuję, że po przeczytaniu pozycji wydawnictwa Jedność będą chcieli Państwo sami obejrzeć zabytki Lwowa i wyobrażać sobie, jak wyglądał on za czasów dawnej świetności.
Punktem obowiązkowym proszę obrać Cmentarz Orląt Lwowskich. Wtedy dewiza miasta stanie się dla każdego z nas oczywistością. Zachęcam do kupna pozycji ,, Lwów. Dzieje miasta”.
Sugeruję od razu zainwestować w bilet. Naprawdę warto.

KS
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena