Koszyk 0
Opis:
Został królem w wieku pięciu lat. Jego panowanie trwało siedemdziesiąt dwa lata. Umierając, pozostawił po sobie wielkie, zmodernizowane państwo o silnej, scentralizowanej władzy absolutystycznej. „Państwo to ja” ‒ to powiedzenie zna chyba każdy. Aby poszerzyć granice Francji, nie wahał się toczyć wojen i nie miał litości dla tych, którzy mu się sprzeciwiali. Lud francuski kochał ... go jednak bezgranicznie, wiedział bowiem, jak ważne dla Króla Słońce jest życie jego królestwa. Za rządów tego monarchy Francja rozkwitła, dwór francuski nadawał ton we wszystkich dziedzinach życia, a język francuski stał się językiem dyplomacji i arystokracji europejskiej. U kresu życia, zmagając się ze straszliwym cierpieniem, stanowczym, choć osłabionym głosem powiedział: „Panowie, ja odchodzę, ale państwo pozostanie na zawsze”. Dla Ludwika XIV to było najważniejsze. Aż do śmierci ‒ 1 września 1715 roku ‒ pełnił swą misję, przekonany, że powierzył mu ją Bóg. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Rebis
  • twarda
Mniej Więcej
  • Max Gallo
  • 2016
  • 1
  • 978838062-008-7
  • 9788380620087
  • ZDFGS

Recenzje czytelników

"Ludwik XIV"

Ocena:
Data:
Biografii Ludwika XIV na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat powstało naprawdę wiele. Osoba monarchy ukazywana był z różnych perspektyw, a każda książka często skupiała się na innych aspektach rządów Króla Słońce. Może więc dziwić fakt, że na rynku wydawniczym ukazała się kolejna pozycja przedstawiające osobę Ludwika XIV. Początkowe zdziwienie szybko jednak przechodzi, może nie tyle w zachwyt, co w pełną satysfakcje po lekturze.

Autorem najnowszej biografii jest Max Gallo ... który napisał również książki o Robespierre’e, de Gaulle’u oraz niezwykle poczytnej tetralogii o Napoleonie. Zaskakujący może być fakt, że autor historii Robespierre'a napisał także historię Ludwika XIV, nie szczędząc mu słów zachwytu. Jak wiadomo osoby te stały politycznie po przeciwnych stronach barykady. Jak sam Gallo przekonuje, był bardzo zaskoczony i w pierwszym momencie zareagował pogardliwym śmiechem na propozycję wydawcy napisania biografii Ludwika. Jego pogląd na osobę monarchy szybko uległ zmianie, gdy dogłębnie zaczął studiować jego losy. W rezultacie znalazł on w życiorysie Ludwika Bożydara elementy, które sprawiły, że w jego oczach stał się on faktycznie najwspanialszym królem Francji, co oczywiście ukazał w swojej książce.

"Państwo to Ja" - to powiedzenie zna chyba większość z nas, lecz nie każdy wie, kto wypowiedział słowa, które przeszły już do historii. W tym momencie chyba nie muszę tego mówić, bo każdy się domyśli, że wypowiedział je Ludwik XIV. Król, który swoje panowanie rozpoczął w wieku pięciu lat, a panował siedemdziesiąt dwa lata. U kresu swojego panowania Francja był wielką monarchią, zmodernizowaną i silną, o scentralizowanej władzy. Aby umocnić państwo nie wahał toczyć się wojen i nie miał litości dla swoich politycznych przeciwników. Poddani kochali go bezgranicznie, a państwo rozkwitało. Język francuski stał się językiem europejskiej arystokracji. Na łożu śmierci wypowiedział kolejne słowa, które przeszły do historii - "Ja odchodzę, ale państwo pozostanie na zawsze".

Gallo stworzył naprawdę obszerną, ale zarazem przystępną i szczegółową biografię. Co ważnie nie jest ona podręcznikowa, choć najważniejsze wydarzenia z tamtego okresu zostają zarysowane. Autor skupia się jednak na ich ukazaniu z perspektywy osoby monarchy, pokazując jego uczucia i emocje, jak choćby przy łożu śmierci swojej matki. Gallo nie przedstawia na sucho tego wydarzenia, ale to co ukazuje czytelnikom, pozwala im wręcz znaleźć się w tym miejscu i poczuć odór z gnijących ran Anny Austriaczki.

Jednym minusem jest brak ilustracji. Zachwyca jednak piękna oprawa wydania. Będzie się ona rewelacyjnie prezentować na półce w bibliotece. Ciekawy jest też wstęp napisany przez samego autora, w którym opisuje swój stosunek do monarchy przed i po napisaniu książki. Publikacja zawiera także szerokie drzewo genealogiczne przodków i potomków Ludwika XIV oraz chronologicznie opisany okres panowania Króla Słońce.

Biografia Ludwika Wielkiego autorstwa Maxa Gallo, to pozycja nietypowa. Ukazuje losy monarchy ambitnego i wielkiego reformatora. Człowieka, który wszystko co czynił, robił nie z powodu swoich żądz, ale dla dobra państwa. Oczywiście nie jest to pieśń pochwalna na jego cześć. Możemy poczytać także o niedoskonałościach i słabościach władcy, aczkolwiek istotą tej biografii jest ukazanie człowieka, który stał się wielki bo wielka stała się Francja. Polecam.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/11/ludwik-xiv-max-gallo.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena