Koszyk 0
Opis:
Splot ludzkich losów jest zawsze tajemnicą. Spektaklem, w którym przenika się czas i przestrzeń. Co się stanie, gdy zapętlą się losy trojga tytułowych bohaterów – małej Lucynki, zapomnianego poety i nieśmiałego brneńskiego listonosza? Co się stanie, gdy postaci spojrzą sobie w oczy i dotkną własnych historii? Lucynka, Macoszka i ja to opowieść o poszukiwaniu, miłoś ... ci oraz sile przeszłości. Jednak książka Martina Reinera to nade wszystko urzekająca fabuła i starannie przemyślana konstrukcja. Ta powieść – choć w dużej mierze oparta na prawdziwych wydarzeniach – zabiera czytelników do innego świata. Znacznie piękniejszego. Czytelnik ma tu do czynienia z prozą niemal doskonałą. Pavel Janoušek, „Tvar” Nad wyraz dojrzała proza o rzeczach ważnych, w stylu najlepszych europejskich mistrzów. Martin Reiner snuje wielowymiarową opowieść, która ujmie serce czytelnika niezwykłą uniwersalnością. Doprawdy piękna literatura. Olga Kowalska, WielkiBuk.com Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Martin Reiner
  • 228
  • 195
  • 125
  • *, 9788394079024
  • 9788394079024
  • ZCQ8B

Recenzje czytelników

Czeska historia

Ocena:
Autor:
Data:
Sięgając po powieść "Lucynka, Macoszka i ja" kompletnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Tytuł wydawał mi się nieco dziwny i nie wiedziałam kim jest ten, czy ta Macoszka. Jednak po przeczytaniu praktycznie samych pozytywnych recenzji postanowiłam się skusić na czeską literaturę.

Głównym bohaterem i zarazem narratorem jest Tomasz, obywatel Czechosłowacji. Ciężko jest właściwie opisać główny wątek, czy fabułę, bo w powieści więcej jest opisów odczuć i myśli Tomasza ... Jednak tak w skrócie, książka opowiada o listonoszu, który jest zafascynowany zapomnianym poetą Macoszką i postanawia wybrać się w podróż do Wielkiej Brytanii, aby się z nim spotkać i rozwikłać zagadkę pewnego listu. W międzyczasie opowiada nam o swoim życiu, w którym duże znaczenie ma mała dziewczynka - Lucynka, córka Marty, czyli dziewczyny Tomasza. Sam bohater nie spodziewał się, że właściwie obca dziewczynka tak wpłynie na jego życie i emocje. Po pewnym zdarzeniu jest zmuszony zająć się dziewczynką pod nieobecność jej matki. I tak rozpoczyna się historia o miłości... Tylko jakiej miłości?

Proza Martina Reinera jest bardzo niecodzienna i ma pewien specyficzny klimat (może to typowe dla czeskich powieści?). Nie umiem nawet za bardzo nazwać tej aury. Może chodzi po prostu o piękną prozę. Porównań jest mnóstwo i to czasem bardzo oryginalnych i niezwykle trafnych. Pomiędzy wierszami wyczuwa się melancholię i wrażliwość listonosza. Zaskoczyło mnie to, że książka jest taka dojrzała i bardzo delikatna. Nasz bohater jest niezwykle łagodnym i uczuciowym człowiekiem, dlatego wątek związany z małą dziewczynką tak bardzo na niego wpłynął. Chyba nigdy nie czytałam powieści o tak wielkiej miłości małej dziewczynki i początkowo obcego jej mężczyzny. Ona znalazła w nim nigdy nie poznanego ojca, a on odkrył nieznane mu dotąd uczucia. Bardzo pięknie to zostało przedstawione i wywołało we mnie pozytywne, odczucia, choć nieco wrażliwe. A wątek Macoszki miał przez to dla mnie trochę mniejsze znaczenie. A w tle dzieją się ważne wydarzenia w historii Czechosłowacji. Jest rok 1989/1990, kiedy to w tym państwie po wielu latach rządów komunistów, w końcu zapanowała demokracja. Przemiany społeczeństwa są wielkie, jednak dla Tomasza płyną one gdzieś obok, niedaleko, bo inne sprawy są dla niego istotniejsze.

Fabuła toczy się bardzo leniwie, ale chyba o to chodziło w tym utworze. Nie jest to książka, w której znajdziecie niesamowite zwroty akcji, ale jeśli poszukujecie literatury o miłości i to niekoniecznie damsko-męskiej w klasycznym znaczeniu, o przywiązaniu i poczuciu wielkiej odpowiedzialności za drugiego człowieka to powinniście sięgnąć po tytuł "Lucynka, Macoszka i ja".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Proza, w której można się rozsmakować

Ocena:
Autor:
Data:
Literatura czeska była dla mnie od zawsze wielką zagadką. Słyszałam o ich specyficznym humorze. Język też jest uważany za niezwykle śmieszny.

Martin Reiner to najbardziej utytułowany czeski pisarz. Czy jego książka mi się spodobała?

Lata 1989-1990. W całej Europie toczą się ważne przemiany, komunizm powoli ustępuje. W Czechosłowacji także. Tomasz- brneński listonosz w wyniku wielu wypadków zostaje opiekunem małej Lucynki ... Jednocześnie przeżywa głęboką fascynację zapomnianym poetą- Macoszką.

Gdy zaczynałam czytać zastanawiałam się o czym ta książka będzie traktować. Opis wiele nie mówi, tytuł jeszcze mniej, a wszędzie zbiera pozytywne recenzje. Jest to niezwykle mądra i dojrzała proza. Odnalazłam w niej tajemniczy i dziwny klimat. Dużo tu absurdu, tajemniczości, rozdziały zostały troszkę pomieszane. Wiele tu retrospekcji, narrator zmienia czas swojej opowieści. To chyba ten czeski klimat.

Pod tym wszystkim można jednak odkryć piękną i nostalgiczną opowieść o przywiązaniu i miłości, zagubieniu i akceptacji. Bije z niej jakaś samotność i smutek. Zdumiał mnie fakt, że Martin Reiner- mężczyzna pisze z tak wielką dozą subtelności i wrażliwości. Nie jest łatwa, ponieważ nic nie zostało w niej podane na tacy. W tę literaturę trzeba się po prostu wgryźć, wczytać i rozsmakować. Zastanowić i zmusić do wielu refleksji.

Uważam, że absolutnie każdy powinien chociaż spróbować się z nią zmierzyć. To książka wyższych lotów, coś bardziej wymagającego. Może spodoba wam się tak jak mi?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena