Koszyk 0
Opis:
Na tropie zbrodniarzy wojennych. Ponad siedemdziesiąt lat po zakończeniu drugiej wojny światowej umierają ostatni nazistowscy zbrodniarze. Dobiega końca ich czas, a także czas tych, którzy przez kilkadziesiąt lat bez wytchnienia na nich polowali. Mocarstwa, które zwyciężyły w drugiej wojnie światowej szybko straciły zainteresowanie ściganiem niemieckich zbrodniarzy wojennych. Zimna wojna dała wielu z nich szansę ... wtopienia się w wielomilionowy tłum tych, którzy starali się rozpocząć życie od nowa, a najwięksi zbrodniarze pospiesznie opuścili Europę. Andrew Nagorski znakomitym dziennikarskim piórem opisuje losy niewielkiego grona niezłomnych ludzi, którzy nie zamierzali dopuścić do tego, by zbrodnie Trzeciej Rzeszy uległy zapomnieniu. Autor pokazuje, jak z determinacją i nieustępliwością, a czasem brawurą, tropili zbrodniarzy wojennych, zarówno tych słynnych, jak Rudolf Höss, Adolf Eichmann czy Klaus Barbie, ukrywających wojenną przeszłość, jak były sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim, czy nieznanych szerzej obozowych strażników. Poznajemy amerykańskich, polskich i niemieckich prawników, agentów Mosadu, ofiary nazizmu i idealistów poświęcających całe życie na ściganie zbrodniarzy i walczących o to, by sprawiedliwości stało się zadość. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Rebis
  • twarda
Mniej Więcej
  • Andrew Nagorski
  • 2016
  • 1
  • 225
  • 150
  • 978838062-037-7
  • 9788380620377
  • ZDG5D

Recenzje czytelników

Recenzja "Łowcy Nazistów"

Ocena:
Data:
Andrew Nagorski to autor znany przede wszystkim z rewelacyjnego Hitlerlandu, w którym ukazuje dojście nazistów do władzy, oraz Największej Bitwy, opisującej losy Bitwy o Moskwę. Kolejna jego książka niedawno ukazała się na naszym rynku wydawniczym nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Łowcy Nazistów. Na Tropie Zbrodniarzy Wojennych - wymowny tytuł, który dosadnie przemawia do ludzkiej wyobraźni, w połączeniu ze świetną okładką sprawia, że czytelnik z miejsca chce ją przeczytać ...

Autor urodził się w 1947 roku w Szkocji. Jego rodzicami byli emigranci z Polski. Przez wiele lat pracował w Newsweeku, będąc szefem biur na całym świecie. Jego znajomość języków i ogromne doświadczenie sprawiły, że stał się wiodącym dziennikarzem do spraw Europy Wschodniej. Relacjonował między innymi powstanie Solidarności. Jest laureatem wielu nagród za swoje publikacje.

Łowcy Nazistów nie skupiają się na jednym konkretnym wydarzeniu. Książka ukazuje okres prawie siedemdziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej i historie osób, które podjęły się trudnego osądzenia zbrodniarzy wojennych, ale także odnalezienia tych, którzy ukrywali się na całym świecie. Jedni pełnili oficjalne funkcje, a inni szukali na własną rękę. Tytułowi Łowcy Nazistów byli różnego pochodzenia, jednak najwięcej, głównie tych samozwańczych, wyłoniło się z ofiar, które przeżyły Holokaust. Osoby, które podjęły się tego trudnego zadania, nie tworzyły żadnych grup, nie miały wspólnej strategii, nie koordynowały swoich działań, a niekiedy nawet rywalizowały ze sobą. Mimo to udało im się schwytać wielu ukrywających się zbrodniarzy, choć według autora gdyby połączyli swoje siły, efekt ten byłby o wiele bardziej spektakularny.

Nagorski nie skupia się jednak na samych "kowbojach", którzy samodzielnie tropili nazistów. Kilka rozdziałów poświęca procesom, które niemieckim zbrodniarzom zgotowali Alianci. Opisuje także zaskoczenie Niemców, gdy wielu z nich liczyło na egzekucje na miejscu, a w zamian dostali proces z obrońcą. Ostatecznie wielu z nich skończyło na stryczku, szczególnie ci najbliżsi współpracownicy Hitlera i ci, wobec których istniały niezbite dowody na ich zbrodniczą działalność. Wielu jednak skazywanych było na więzienie, z którego po pewnym czasie byli zwalniani, a w licznych przypadkach zajmowali miejsca w odradzających się Austrii, NRD i RFN.

Książka opisuje wiele procesów i egzekucji. Szczegółowo możemy zapoznać się z akcją porwania Adolfa Eichmanna z Argentyny i jego procesem w Izraelu. Ciekawie przedstawione jest też polowanie na Rudolfa Hossa. Autor ukazuje wielu nazistów, którzy choć z nazwisk mało znani, to swoją zbrodniczą działalnością niechlubnie zapisali się w historii świata, a wielu z nich uniknęłoby kary, gdyby nie działalność ludzi, jednostek, którzy za cel postawili sobie ich schwytanie.

Andrew Nagorski w swojej książce Łowcy Nazistów w bardzo ciekawy sposób przedstawia losy ludzi, którzy z ofiar stali się łowcami i odwrotnie. Czyż to nie ironia losu? Czy ci "wielcy" w swoim czasie zbrodniarze, choć przez chwilę mogli pomyśleć, że ich mrzonka o Tysiącletniej Rzeczy w ciągu zaledwie kilku lat legnie w gruzach, a ścigać ich będą osoby, których istnienie chcieli wymazać. Na pewno nie! Łowcy Nazistów to publikacja, którą zainteresowani tematem powinni poznać. Pozwala czytelnikowi na odkrywanie historii, która z każdym rokiem powoli zostaje zapomniana. A zapomniana nie może zostać. Miejmy nadzieje, że dzięki takim autorom jak Nagorski, wydarzenia te zostaną w świadomości przyszłych pokoleń. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena