Koszyk 0
Opis:
Powieść rozpoczyna się trzy tygodnie po tym, jak Saddam Hussein zaatakował Kuwejt w sierpniu 1990 roku. Głównym bohaterem jest Paul Shanahan, Amerykanin o Irlandzkich korzeniach mieszkający w Belgiii, prowadzący tam firmę zajmującą się kompleksowymi przeglądami i naprawami łodzi. Właśnie skończył czterdzieści lat i rozstał się z przyjaciółką. Drugim ważnym wątkiem przewijającym się przez całą powieść, jest związek Shanahana z Roisin oraz jej śmierć. Powoli poznajemy prawdę o tym ... jak dziewczyna zginęła i kto przeprowadził egzekucję. Dowiadujemy się też, dlaczego i jak jego wielka miłość unieszczęśliwiła Paula. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Bernard Cornwell
  • 2012
  • 446
  • 195
  • 125
  • 978-83-1112-369-4
  • 9788311123694
  • ZAPTG

Recenzje czytelników

Całkiem sympatyczne czytadełko

Ocena:
Autor:
Data:
Jestem fanką Cornwella, choć do tej pory znałam tylko jego historyczne powieści. Stwierdziłam, że czas zapoznać się z inną stroną jego twórczości. Stąd "Łotr".
Początkowo książka mnie rozczarowała. Ma dosyć długi rozpęd, co jak na sensację nie wróżyło niczego dobrego. Możliwe, że tylko ja to tak odbieram - nie znam się na żaglowaniu, o łódkach mam dość blade pojęcie (jeśli w ogóle jakiekolwiek) ... Przygotowania do całej eskapady zatem były dla mnie zbyt długim wstępem do właściwej akcji. Poza tym – wciąż rozmawiają, spotykają się, bohater kombinuje... Ale Cornwella nie porzuca się w połowie drogi, ani tym bardziej w ćwierci. Dobrze zrobiłam. Dotarłam do ćwiartki i nagle książka przyspieszyła i zrobiło się o wiele ciekawiej. Znów poczułam się jak w starych dobrych czasach, kiedy Bernard Cornwell pobudzał moją wyobraźnię i sprawiał, że chciałam sięgać po kolejne jego powieści.
Interesujące jest to, że główny bohater wcale nie jest pozytywny. To przemytnik, zdolny żeglarz, ale też człowiek, który jest w stanie pozbawić drugiego człowieka życia. Powiedzmy, że uprzedzając obronę konieczną. Nie wzbudzał mojej sympatii, ale z drugiej strony - czy ktoś, kto brata się z organizacjami terrorystycznymi może mieć osobowość słodkiego psiaka? Nie sądzę. Paul ma cechy, które pozwalają mu przeżyć w światku, w którym się obraca - to niezły cwaniak, kombinator, oszust... po prostu łotr, choć nie ma tego łotrzykowskiego wdzięku jak z powieści awanturniczej. A światek, z którym ma do czynienia, nie jest byle jaki. Broń, terroryści chyba z całego świata, a przede wszystkim IRA z całym dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli kogoś interesuje ta organizacja (albo ogólnie międzynarodowy terroryzm), to jest to książka dla niego. Oczywiście naiwnością byłoby sądzić, że towarzystwo Paula to tylko terroryści. Spokojnie – panowie z drugiej strony barykady też się pojawią. A Paul będzie musiał bardzo kombinować, by osiągnąć cel, który sobie obrał i wylawirować między wszystkimi, którzy się do niego „przykleją”.
Przyznaję – odnoszę wrażenie, że Cornwell lepiej czuje się w powieściach historycznych, a i ja wolę właśnie te jego książki od „Łotra”. Mimo to „Łotr”, kiedy się już pozna całość, okazuje się być nieźle napisany, całkiem udanie poskładany i choć jak dotąd jest to najsłabsza książka, którą czytałam tego autora, to jest to fajny pomysł na lekturę na wakacje. Lekka, niezobowiązująca, w sam raz na plażę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena