Koszyk 0
Opis:
Wydarzenie literackie minionego roku! Autorka bestsellerów „New York Timesa”, nagrodzona w 2010 roku Orange Prize i nominowana do Nagrody Pulitzera, powraca z zadziwiającą i niezapomnianą powieścią. Dellarobia jest młodą żoną i matką, mieszka na podupadającej farmie, ledwie wiążąc koniec z końcem. Jej życie to pasmo rozczarowań. Pewnego dnia napotyka szokujący widok: jezioro ognia pośród cichej zalesionej doliny. Okazuje się, że jest to stado motyli monarszych ... które z niewiadomych przyczyn zjawiło się w wiosce pośród Appalachów. Zjawisko wywołuje wielką konsternację wśród naukowców, przywódców religijnych i dziennikarzy, wywracając życie Dellarobii i okolicznych mieszkańców do góry nogami. Fenomenalna. „New York Times” Powieść, za którą tęskni się po przeczytaniu ostatniej strony. „USA Today” Barbara Kingsolver – amerykańska powieściopisarka, eseistka i poetka. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków, zdobyły sobie uznanie krytyków literackich i wierną rzeszę czytelników. Zanim została pisarką, przez wiele lat pracowała jako naukowiec. Mieszka z rodziną w Południowych Appalachach. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Barbara Kingsolver
  • 2013
  • 664
  • 196
  • 125
  • 978-83-7839-661-1
  • 9788378396611
  • ZB8ND

Recenzje czytelników

Wołanie o życie

Ocena:
Autor:
Data:
Barbara Kingsolver
Lot motyla - recenzja

Danaus plexippus – wędrowny motyl z rodziny Nymphalidae nazywany danaidem wędrownym, monarchem lub monarchą. (Wikipedia)

To właśnie o nich czytamy w książce Lot Motyla.

Autorem powieści jest Barbara Kingsolver, amerykańska powieściopisarka, eseistka i poetka, która w przeszłości zajmowała się też pracą naukową.

Miasto Angangueo w Meksyku znane było przede wszystkim jako początek trasy turystycznej ... skąd wyruszali ludzie chcący zobaczyć niezwykłe kolonie monarchów zimujących w pobliskich lasach. Było, bo w lutym 2010 roku w wyniku ulewnych deszczy i lawin błota zostało zniszczone.

Jednak monarchy w dalszym ciągu powracają jesienią na te same miejsca.

Ale główną bohaterką książki jest Dellarobia Turnbow, młoda , inteligentna kobieta, matka dwójki udanych dzieci i żona Cuba. Oboje pomagają teściom w hodowli owiec. Pobrali się bardzo wcześnie bo Dellarobia zaszła w ciążę. Urodziła dziecko, które zaraz zmarło. Dellarobia nie jest zadowolona ze swego życia. Mąż jest wprawdzie dobrym człowiekiem, ale nie potrafi zadbać o dostatek w ich rodzinie. Codzienne kłopoty materialne, niezaradność męża i zależność od teściów sprawiają, że marzy ona o innym życiu, tęskni za miłością. Właśnie umówiła się na randkę z obcym sobie mężczyzną. Idąc na miejsce spotkania widzi niezwykłe zjawisko.

„Słońce wychyliło się zza chmur, a cały krajobraz nagle jakby pojaśniał, rozbłysnął na jej oczach. Las zdawał się teraz płonąć wewnętrznym ogniem…. Ogień zdawał się teraz unosić z czubków drzew językami pomarańczowych promieni niczym iskry buchające z poruszonego polana.”

Jak się okaże, są to chmary monarchów, które na skutek nieznanych przyczyn przeniosły swe miejsce zimowania z Meksyku na stoki Appalachów w pobliżu wioski w której mieszka rodzina Turnbowów.

Fakt ten wywołuje wielkie emocje nie tylko wśród miejscowej ludności, ale także wśród naukowców, duchownych i różnych organizacji ekologicznych. Wielkie poruszenie burzy dotychczasowe, spokojne życie przede wszystkim Dellarobii, która zostaje prze jednych nazwana świętą, a przez innych wyśmiewana. Ludzie są ludźmi i każdy na swój sposób odbiera te emocje.

Nie jest to łatwa książka. Czytając ją, trzeba na prawie 700 stronach zastanawiać się nie tylko nad własnymi emocjami, ale też uzmysłowić sobie jakie zagrożenie niesie globalne ocieplenie, którego wynikiem mogłaby być zmiana miejsca zimowania monarchów.

Ogólne przesłanie odebrałam jako wołanie o rozsądek i takie postępowanie aby nie naruszać odwiecznych praw natury, bo może ona straszliwie się zemścić.

Wartości życia i jego urody nie da się przecenić. Trzeba je szanować w każdej postaci w jakiej występuje. Przestrogą są anomalie pogodowe jak ta w 2010 roku w Meksyku. Można niektórym z nich zapobiegać, choćby przez zaprzestanie wycinania drzew z lasów porastających stoki.

„ …Doktor powiedział jej jeszcze, że lasy absorbują dwutlenek węgla, ale nie wtedy gdy giną w powodziach czy pożarach. Że oceany również stanowią bufor ochronny dla atmosfery, ale nie gdy poziom węgla tak je zakwasza, że żadne Zycie nie jest w stanie w nich przetrwać. Ryby w oceanach, dodał doktor; też umierają.”

Polecam gorąco tę książkę. Moja ocena 5/5

Czytaj.pl
http://www.books.jupe.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ciekawostki

Ocena:
Autor:
Data:
Życie człowieka jest równie kruche i ulotne jak motyl. Tylko od nas zależy czy starczy nam siły, żeby w tym krótkim czasie zaistnieć. Próby tej podjęła się Dellarobia – bohaterka „Lotu motyla”, która postanowiła zerwać z dotychczasowym życiem i podjęła walkę o lepszą przyszłość. „Lot motyla” to piękna historia o potrzebie zmiany, miłości i poszukiwaniu własnego szczęścia. MaF.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena