Koszyk 0
Opis:
Trzy osoby, trzy historie, jeden los. Fatou, Marta i Hanwell. Pozornie nic ich nie łączy – ani kraj, z którego pochodzą, ani miasto, w którym żyją, ani życie, które ich doświadcza. Mają jednak coś wspólnego – każde z nich poszukuje swojego miejsca. Każde idzie przez świat z tym samym bagażem: tożsamości, miłości, samotności i rodziny.  Lost and Found to wyją ... tkowe wydanie, które po raz pierwszy ukazuje się w takim kształcie. Trzy mini powieści zebrane w jednej edycji dają elektryzujący efekt.  „Smith jest cudowna: godna następczyni Dickensa.” „Independent”. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Zadie Smith
 • 2015
 • 1
 • 158
 • 205
 • 140
 • 97883240-3488-8
 • 9788324034888
 • ZCL9K

Recenzje czytelników

Lost and Found

Ocena:
Autor:
Data:
"Jego nadzieja była z gatunku najpiękniejszych. Mało kto potrafi mocą samej nadziei żółcić czerwień."

Brytyjski angielski Marthy nie nadawał się do przepraszania. Hanwell był człowiekiem niczym niewyróżniającym się z tłumu, jednym z tych, na których nigdy nie zwraca się uwagi. Fatou nigdy nie pielęgnowała nadziei na szczęście, ale znała gorsze wady niż marzycielstwo. Martha szuka mieszkania w Ameryce za grosze, ale zabiera ze sobą za ocean tajemnicę. Hanwell wszystko ... co miał zamienił na restauracyjny zmywak i puste mieszkanie. A Fatou żyje życiem służącej, dla której jedynymi rozrywkami są pływanie i obserwowanie amatorskich meczów badmintonowych w londyńskiej ambasadzie Kambodży. Każdy z nich jest samotny zupełnie inaczej, a jednak tyle ich łączy - banicja i związane z nią wyobcowanie, układanie życia z kawałków w świecie tak wielokulturowym, że aż nietolerancyjnym i tak otwartym, że aż nieczułym.

Zadie Smith jest mistrzynią słowa i konstrukcji, choć "Lost and Found" to jej pierwsze próby zmierzenia się z krótką formą literacką. Nie tworzy prostych historii o początku i końcu, ale w szczelinę między życiem a fabułą wkłada drugie dno, szkatułkę, matrioszkę - jedne w drugie. Wkłada też piękno, wzruszenie i prawdę o nas samych. W tych trzech opowiadaniach pokazuje, jak pozory mogą mylić, jak jesteśmy jako gatunek samolubni i jak łatwo mylimy się w ocenie drugiego człowieka.

Każdy z nas jest częścią własnego opowiadania o samotności. A bohaterowie tych trzech, niczym do biura rzeczy znalezionych, przychodzą do czytelnika i zaraz znikają za rogiem, by znaleźć się w sobie tylko znanej rzeczywistości. Lost and found.


SKRÓT DLA OPORNYCH

Dla kogo na pewno tak: dla wielbicieli dłuższych form prozy Zadie Smith, amatorów opowiadań w ogóle oraz czytelników lubiących zabawę z formą, nie tylko treścią.

Kto powinien omijać: czytelnicy, którzy potrzebują w literaturze pełnych odpowiedzi i jasnych zakończeń oraz ci, którym nie w smak lektura współczesnych brytyjskich pisarzy, którzy dotykają (dość dobitnie, żeby nie powiedzieć dosadnie) problemu multikulturowej samotności.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

opowiadania na miarę powieści

Ocena:
Autor:
Data:
Zadie Smith posiada umiejętność uchwycenia spraw zarazem błahych i niebagatelnych, szczegółów, które nie mogą zostać zignorowane bo tak dużo mają do opowiedzenia. Tu w tych trzech opowiadaniach czyni to z wielkim wyczuciem tworząc z nich pewną mozaikę składającą się na całość, ale zachwycającą każdym detalem.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena