Koszyk 0
Opis:
Autobiografia Andrzeja Wielowieyskiego to nie tylko literacki zapis bezcennej pamięci, w której zapisały się wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu lat polskiej historii. To również fascynujący przewodnik po dziejach naszej walki o niepodległość, o otwartość Kościoła i trwałe fundamenty narodowego rozwoju. Spadkobierca rodziny o tradycji prawie tak długiej jak polska państwowość ... opowiada o Polsce międzywojennej widzianej oczami dziecka, o moralnych dylematach młodego żołnierza AK, który z trudem odnajduje się w świecie, gdzie zabija się nie tylko wrogów, ale też o trudnych wyborach, przed którymi stali młodzi Polacy, kiedy władzę w kraju przejęli komuniści. Podążając za życiem i wyborami Andrzeja Wielowieyskiego, sami stajemy się świadkami przełomowych wydarzeń polskiej historii ostatnich kilkudziesięciu lat. A gdy mamy Go za przewodnika, historia ta staje się bardziej zrozumiała, a i my bardziej wobec niej wyrozumiali. Również dzięki temu – jestem o tym przekonana – książka ta wejdzie do kanonu najważniejszych świadectw naszej najnowszej historii. Aleksandra Klich Czas zacząć – skoro powoli zbliżam się do 90. roku życia – opowieść o moich doświadczeniach przełomów ubiegłego wieku. Było ich aż trzy: 1914-1921, 1939-1952 i 1980-2015. Przeorały one głęboko naszą rzeczywistość i nas samych. Dziś mamy dużo nowych doświadczeń, ale to, kim jesteśmy, tym przełomom przede wszystkim zawdzięczamy. Andrzej Wielowieyski Andrzej Wielowieyski (rocznik 1927), żołnierz AK, działacz katolicki, szef ekspertów „Solidarności” w 1981 r. i negocjator Porozumień Gdańskich. Współorganizował Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie, uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu, był parlamentarzystą Unii Wolności, 13 lat przepracował w Radzie Europy. Opublikował: Przed trzecim przyspieszeniem. Szkice do zagadnień rozwoju społecznego (Znak, Biblioteka Więzi, 1968), Przed nami małżeństwo (Znak, 1972, 1974 i 1989), Tajemnice i niespodzianki historii (Biblioteka Więzi, 2004) i Na rozdrożach dziejów. Historie prawdziwe i alternatywne (Collegium Civitas, ECS, Trio, 2012). Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Agora
  • twarda
Mniej Więcej
  • Andrzej Wielowieyski
  • 2015
  • 640
  • 245
  • 190
  • 97883268-2317-6
  • 9788326823176
  • ZD397

Recenzje czytelników

Losowi na przekór

Ocena:
Autor:
Data:
Autobiografia Andrzeja Wielowieyskiego, to opowieść o jego doświadczeniach przełomów ubiegłego wieku. Było ich aż trzy: 1914-1921, 1939-1952 i 1980-2015. Pierwszy przełom, to co zdarzyło się przed I Wojną Światową, drugi – to II Wojna Światowa, potem lata studenckie i trzeci przełom to stan wojenny i powstanie Solidarności.
Pan Andrzej w wieku 5 lat został przez dowódcę trzeciego pułku ułanów płk ... Żelisławskiego nazwany za „najmłodszego ułana trzeciego pułku” bowiem pochodził z rodziny kawaleryjskiej. Ojciec jego to oficer rosyjskiej gwardii, który otrzymał Krzyż Virtutti Militari. Wielowieyski należał do Klubu Inteligencji Katolickiej i redakcji „Więzi”, które były dla niego środowiskiem dojrzewania. Uczył się tam nowego, powojennego świata, który odradzał się i rozwijał po nieszczęściach wojny i stalinizmu. Osobny, bardzo ważny aspekt to piesze pielgrzymki na Jasną Górę i słynne konferencje podejmujące ciekawe życiowe problemy, jak również te ogólnospołeczne: kryzys demograficzny, edukacja oraz reformy soborowe. Wspomnieć tutaj należy także wspólne (wraz z żoną ) wyprawy po górach: na Kościelec i na sąsiednie skalne drogi.
Powstanie „Solidarności” i stan wojenny miały duże znaczenie dla Pana Andrzeja. Jako działacz KIK-u był w relacjach z Kuroniem i Michnikiem, lecz miał do nich pewne blokady. Wtedy KIK popadł w ostry konflikt z władzami w sprawie zmiany Konstytucji. Ważna była postawa dwóch Kardynałów: Wyszyńskiego i Wojtyły, którzy bardzo ostrożnie popierali opozycję i utrzymywali z nią kontakt. Przez znaczną część swojego życia zawodowego i społecznego Wielowieyski zajmował się wychowywaniem młodzieży. W sferze wychowania rodzinnego i społecznego między szkołą, Kościołem i rodzinami. Dziś Pan Andrzej zbliżając się do 90-siątki stwierdził konsekwentnie, że podąża za Jezusem, a zbliżając się do kresu swej wędrówki żegna się z czytelnikami poetycką refleksją pt. „Rozstania”, której fragment pozwolę sobie zacytować:
„No tak trzeba się rozstać
Rozstać ale nie tylko ze światem
Z samym sobą na koniec także z Panem Bogiem…”
Książka wydana w pięknej, twardej oprawie, zawiera ponad 590 stron, ale przecież to nic, bo biografia Pana Andrzeja jest tak piękna, bogata i poruszająca, że ilość stron nie ma tutaj żadnego znaczenia. W książce zawarte są również zdjęcia rodziny, przyjaciół oraz osób z parlamentu, którego członkiem był Pan Andrzej.
Zachęcam gorąco Was, drodzy czytelnicy, do zagłębienia się w tę piękną biografię i poznania historii blisko 100 –letniej.
Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena